2017 Wikipedia Ne Süre Açılacak?

2017 wikipedia ne sure acilacak 621a71dbc5b49

2017 Wikipedia Ne Süre Açılacak?

admin /
29 Ekim 2017 /
669 /
yorumsuz

Wikipedianın Engellenme Sebebi Nedir?

Türkiye’de Wikipedia’ya erişimin engellenmesine yönelik Türkiye Bilişim Vakfı izahat yapmış oldu. İşte Wikipedia’nın engelleme sebebi!

Wikipedia, dün yönetimsel tedbirden dolayı ülkemzide engellenmişti. Bugün, Türkiye’de Wikipedia’ya erişimin engellenmesine yönelik Türkiye Bilişim Vakfı izahat yapmış oldu.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişimin yasaklanmasını derin bir kaygı ve üzüntüyle karşılıyoruz.

Wikipedia, basılı olmayan, bir tek web üstünden gösterilen, direkt doğruya kullananların kattıkları bilgilerle devamlı güncellenen, yenilenen bir data hazinesidir.

Türkçe dahil fazlaca sayıda dilde gösterilen Wikipedia, bir tek İngilizcede 5 milyonu aşkın maddesiyle, 193 bin sayfa tutan hacmiyle dünyanın ilk ve en büyük web ansiklopedisidir.

Devletimizde de Wikipedia, hem Türkçe, hem öteki dillerdeki yayınlarıyla bilhassa eğitim çağındaki gençlerimiz tarafınca yoğun halde kullanılmaktadır. Türkiye’nin, data kullanımı mevzusunda dünya standartlarını yakalaması ve sürdürmesi açısından Wikipedia benzer biçimde çevrimiçi data kaynaklarının devamlı ve kesintisiz kullanıma açık olması, bir data toplumu olmayı hedefleyen ülkemizin ve Türk toplumunun yararınadır.

Wikipedia’nın “kısa versiyonu,” 2008’de Alman yayınevi Bertelsmann tarafınca tek ciltte 1,000 sayfa basıldı. Ondan sonra, Wikipedia’dan seçme 437 yazı, 5 bin sayfalık bir kitap olarak gösterildi.

Türk kullancısı da her mevzuda bu bilgilerden yararlanmaktadır.

Türkiye’nin data kullanımı mevzusunda dünya standartlarında kalmasının sağlanması için Wikipedia benzer biçimde data kaynaklarının devamlı elinin altında bulunması Türkiye’mizin ve Türk toplumunun yararınadır.

İnternet üstünde gösterilen ve Wikipedia benzer biçimde topluluk kullanıcılarının el birliği ile oluşturduğu içeriklerde kimi süre hukuka aykırı, rahatsız edici yada doğru olmayan bilgiler olabilir. Bu çerçevede ilgili içerikler hakkında yasal merciler tarafınca hukuka uygun ve yetkileri çerçevesinde aksiyonlar alınabilir ve bu durum hukukun en doğal gereğidir. Bu aksiyonlar alınırken de bizim hukukumuzun ve evrensel hukukun temel prensibi olan “ölçülülük” ilkesi çerçevesinde hareket edilmesi mühim bir gerekliliktir.

Ölçülülük ilkesi, milyonlarca kullanıcının meşru ve hukuki amaçlarla kullandıkları bir platformun fazlaca minik bir parçasında gösterilen; bu içerikle hiçbir şekilde ilgili olmayan kişilerin Anayasal düzeyde korunan “bilgiye erişim ve yazışma özgürlerini” engelleyecek şekilde tüm platformun erişiminin kısıtlanmaması- bir tek bu içeriğe yönelik olarak teknik ve hukuki tedbirlerin alınması anlamına gelmektedir. Bizlerin arzusu Wikipedia erişiminin engellenmesi mevzusunun bu çerçevede yetkili makamlar tarafınca değerlendirilerek mevzuyu çözüm bulunmasıdır.

Kaynak : Eniyiandroid

_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üstünde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com ‘a aittir.

Kaynak belirtilmeden site içinde ne olduğu kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Mevzu Hakkında Androidseverlerden daha çok data almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın