Akne (Sivilce) Neden Oluşur? Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

akne nedir
akne nedir

Cilt Bakımı

Akne (Sivilce) Neden Oluşur? Tedavi Yöntemleri

Akne Nedir?

Sivilceli cilt tarafından rahatsız mı oldunuz? Akne, özgüveninize zarar verebilecek ve genellikle mümkün olan en kötü zamanda ortaya çıkan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Akne, ergenlik çağında hormon seviyelerinizin bozulduğu zaman en yaygın olanıdır, ancak genetik, bakteriyel ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu sayesinde her yaşta başlayabilir.

Akne Neden Çıkar?

Çoğu insan için akne, ergenlik döneminde ortaya çıkan bir şeydir. Akne genellikle ergenlik çağında başlar ve şiddeti belirgin şekilde değişir. Bazılarında kendine güveni etkileyen ve yara izi kalmasına neden olan önemli bir sorun olabilir. Çoğu insanda sivilce erken yetişkinlikte geçmektedir, ancak bazılarında yerleşmesi daha uzun sürebilir veya sivilce yetişkinlikte başlayabilir. 

Akne, ara sıra ortaya çıkan bir nokta olsa bile herkesi bir dereceye kadar etkiler. Farklı tipte noktalar vardır; Temel sivilce noktası komedon olarak adlandırılır ve aynı zamanda siyah nokta veya kapalı komedon olan açık komedonlar ve beyaz başlıklar olarak da bilinir. Bunlar, iltihap dolu noktalar olan papüllere (kırmızı yumrular) ve püstüllere ilerleyebilir.

Akneye Ne Sebep Olur?

Akne genellikle genetik, bakteriyel ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Propionibacterium acnes herkesin cildinde yaşayan bakteridir. Sivilceden muzdarip olanlar ciltte genellikle ortalamanın üzerinde yağ seviyelerine sahiptir ve bu da bakterilerin gelişmesi için mükemmel ortamı sağlıyor.

Yağ bezleri sebum adı verilen yağlı bir salgı üretir. Akneye yakalanma eğilimi gösteren kişiler, diğerlerinden daha fazla sebum üretir ve normal hormon seviyelerine karşı daha hassas olabilir, bu da sebum seviyelerinin artmasına neden olur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Akneyi Ne Tetikler?

Akne, ilaçlar ve belirli doğum kontrol yöntemleri gibi başka faktörler tarafından da tetiklenebilir. Bazen sivilceye başka durumlar için verilen ilaçlar veya bazı doğum kontrol hapları neden olabilir. Sivilce geliştirme eğiliminiz varsa, doktorunuzla doğru doğum kontrol hapını seçmeniz önemlidir, çünkü bazıları sivilcenizi iyileştirebilir, ancak diğerleri daha da kötüleştirebilir.

Vücut geliştiriciler tarafından alınan bazı tabletler sivilceyi tetikleyebilen ve başka sorunlara neden olabilecek hormonlar içerir. Akne, hormonal değişikliklerle ilişkilendirilebilir. Olağandışı saç uzaması veya saç dökülmesi, düzensiz dönemler veya vücudunuzda başka değişiklikler geliştirirseniz, ilgili olması durumunda bunu doktorunuza bildirin.

Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Akne tedavisi, durumun ciddiyetine bağlı olarak değişir. Tek başına kremlerle veya antibiyotik tabletlerle kombine edilmiş kremlerle tedavi edilebilir. Akne uzun süreli bir durumdur ve bu nedenle tedavinin tam etkisinin ortaya çıkması birkaç ay sürebilir.

Topikal tedavi

Cilde uygulanan krem ​​veya jel gibi topikal bir tedavinin kullanılması, genellikle hafif ila orta şiddette akne için ilk basamaktır. 

İdeal olarak, tedavi iyi tolere edildiği sürece cildin sivilceden etkilenen tüm bölgesi tedavi edilmelidir. Akne için kullanılan pek çok topikal tedavi cildi tahriş ederek kızarıklığa neden olabileceğinden, bir hasta için bu tedavileri kademeli olarak, başlangıçta birkaç günde bir uygulamak, ancak kremin uygulanma sıklığını ve alanını yavaşça artırmak en iyisidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Oral antibiyotik tedavileri

Oral antibiyotik tedavileri genellikle topikal bir tedavi ile birlikte kullanılır. Daha önce de belirtildiği gibi, tam faydanın görülmesi birkaç ay sürer ve eğer faydalıysa antibiyotiklere bazen aylarca devam edilir.

Doğum kontrol hapı

Akneli bazı kadın hastalarda doğum kontrol hapı yararlı olabilir. Bununla birlikte, tüm doğum kontrol hapları akne için yararlı değildir bu yüzden ilk olarak dermatoloğunuzla görüşmelisiniz.

Akne tedavisi için izotretinoin

İzotretinoin, özellikle etkili olabilen ve tedavi süresi bittikten sonra uzun süreli faydalara sahip olabilen bir akne tedavisidir. Aynı zamanda potansiyel olarak ciddi yan etkileri vardır ve bu nedenle sadece dermatolog tarafından reçete edilir. Doğmamış çocuğa zararlı olduğundan izotretinoinin hamile kadınlar tarafından alınmaması önemlidir. Bu nedenle, bu tedavi yöntemini kullanan kadınlar, etkili doğum kontrol yöntemlerini almayı ve tedavi sırasında ve sonrasında bir ay boyunca aylık hamilelik testleri yapmayı kabul etmeyi içeren bir hamilelik önleme programına kaydolmalıdır.

İzotretinoin, akneli kişilerde yaşam kalitesini en çok iyileştirdiği gösterilen akne tedavisidir. Bununla birlikte, izotretinoinin depresyona ve intihar düşüncelerine neden olabileceğine dair raporlar vardır. Bu nedenle, herhangi bir önceki depresyon öyküsü, bir izotretinoin başlatmadan önce dermatoloğunuzla görüşülmelidir. Bu daha endişe verici yan etkilere rağmen, çoğu insan tedavide sadece kuru cilt ve kas-iskelet ağrısı gibi daha az yan etki bildirme eğilimindedir ve izotretinoin tedavilerinin çoğu sorunsuz geçmektedir.

Akne Cilt Bakımı Rutini

Şiddetli sivilce vakalarında, sivilceyi iyileştirmek için bir cilt bakımı rutini yeterli değildir. Kozmetiklerde akneyi şiddetlendirdiği bildirilen birkaç kimyasal vardır; Bunlar vazelin ve lanolin içerir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Genel olarak, bir yumuşatıcı seçerken, komedojenik olmayan, yani siyah noktalara neden olmayacak bir ürün kullanın. Komedojenik olmayan ürünler üreten birkaç üretici var ve herhangi bir öneri hastaya göre özel olarak tasarlanmalıdır. 

Hafif sivilceniz varsa, tedavi etmek için ilaçlar eczaneden reçetesiz olarak alınabilir. Akneniz daha şiddetliyse veya bu tedaviler etkili bulunmazsa, doktorunuzla konuşun. Tedavilerin etki göstermesinin birkaç ay sürebileceğini, bu nedenle sonuçları bir gecede göremeyebileceğinizi unutmayın.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi