Aktinik Keratoz Nedir? Nasıl Önlenir? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Aktinik Keratoz
Aktinik Keratoz

Cilt Hastalıkları

Aktinik Keratoz Nedir? Nasıl Önlenir?

Aktinik Keratoz Nedir?

Aktinik keratoz, güneşe maruz kalan ciltte pürüzlü, pullu bir yama veya yumrudur (lezyon). Çoğu insanın birden fazla aktinik keratozu vardır.

Aktinik keratoz, cilt hastalığının en yaygın öncüsüdür. Zamanla skuamöz hücreli cilt kanserine dönüşebilir. Bu nedenle, aktinik keratoz sıklıkla tedavi edilir. Erken bulunurlar ve tedavi edilirlerse, cilt kanserine dönüşme şansları yoktur.

Aktinik Keratoza Ne Sebep Olur?

Güneşten ve bronzlaşma yataklarından gelen ultraviyole (UV) ışınları hemen hemen tüm aktinik keratozlara neden olur. UV ışınlarından ciltte oluşan hasar zamanla artar. Bu, düzenli olarak kısa süreli güneşe maruz kalmanın bile bir ömür boyu birikebileceği ve aktinik keratoz riskini artırabileceği anlamına gelir.

Aktinik Keratoz İçin Kimler Risk Altındadır?

Risk faktörü, hastalığa yakalanma şansınızı artırabilecek herhangi bir şeydir. Bazı risk faktörleri sizin kontrolünüzde olmayabilir. Ancak diğerleri değiştirebileceğiniz şeyler olabilir.

Aşağıdaki durumlarda aktinik keratoz riski daha yüksektir:

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Soluk tenli, sarı veya kızıl saçlı ve mavi, yeşil veya gri gözler
 • Güneşte yanan veya çilleri olan bir cilde sahip olmak
 • Daha koyu ten, saç ve gözlere sahip olmak ve koruma olmaksızın UV ışınlarına maruz kalmak
 • 40 yaşın üzerinde olmak
 • 40 yaşından küçükler ve tüm yıl boyunca yoğun güneş ışığı alan bir yerde yaşıyorlar
 • 40 yaşından küçükler ve solaryum veya lamba kullanıyorlar
 • Kemoterapi, AIDS veya organ nakli nedeniyle zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahip olmak
 • Albinizm veya kseroderma pigmentozum (XP) gibi cildinizi UV ışınlarına karşı çok hassas kılan nadir bir durum varsa
 • Güneş ışığında çok zaman geçirmek

Aktinik Keratozun Belirtileri Nelerdir?

Aktinik keratozlar, cildin üst tabakasında yavaş gelişir. Çoğunlukla güneşe maruz kalan ve güneş tarafından zarar gören ciltte başlar. Buna yüz, kulaklar, kel kafa derisi, boyun, ellerin ve ön kolların arkası ve dudaklar dahildir. Lezyonlar baş ve boyun derisinde düz lekeler olma eğilimindedir. Ancak kollarda ve ellerde yumrular olarak görünürler.

Tabanı açık veya koyu, ten rengi, pembe, kırmızı veya bunların bir kombinasyonu olabilir. Veya ten ile aynı renkte olabilir ve görmek yerine hissettiğiniz bir değişiklik olabilir. Kabuk, kuru ve pürüzlü olabilir. Bazı durumlarda lezyon kaşınabilir veya dikenli veya ağrılı olabilir.

Bazen lezyonlar gelir ve gider, genellikle güneşe maruz kaldıktan sonra geri gelir. Çoğunlukla birden fazla aktinik keratoz lezyonunuz olur.

Dudakta gelişen aktinik keratozlara aktinik keilit denir. Dudakların çatlamasına ve pullu, kuru ve sert görünmesine neden olabilirler.

Aktinik Keratoz Nasıl Teşhis Edilir?

Aktinik keratoz, genellikle bir kişi fark ettikleri bir cilt değişikliği hakkında bir doktor gördüğünde teşhis edilir. Doktor değişen cilde bakacak ve onu hissedecektir. Doktor sağlık geçmişinizi soracak ve fizik muayene yapacaktır. Tüm cildiniz de kontrol edilebilir.

Bir dermatoloğa gönderilebilirsin. Bu, cilt problemlerini tedavi etmek için özel eğitim almış bir doktordur. Değişen cilde veya yumruya çok yakından bakmak için özel bir ışık, büyüteçli mercek veya kamera kullanılabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, genellikle cildinizdeki alana bakarak ve hissederek aktinik keratozu teşhis edebilir. Ancak bazen aktinik keratozu cilt kanserinden ayırmak zor olabilir. Muhtemelen biyopsiye ihtiyacınız olacak. Bu, lezyondan küçük doku parçalarının alındığı zamandır. Bu numuneler bir iğne veya neşter ile çıkarılabilir ve kanseri dışlamak için mikroskop altında kontrol edilebilir.

Aktinik Keratoz Nasıl Tedavi Edilir?

Aktinik keratoz tedavisi, lezyonu ortadan kaldırmayı veya yok etmeyi ve mümkün olduğunca yara izini sınırlamayı amaçlamaktadır. Şunları içerebilir:

 • Kriyoterapi. Bu tedavi ciltte görülebilen lezyonları dondurur. En sık kullanılan tedavi budur.
 • Topikal kemoterapi. Bu ilaçlar, etkilenen hücreleri yok etmek için deriye sürülür.
 • Kimyasal peelingler. Lezyonun başladığı derinin üst katmanlarını yok etmek için güçlü kimyasallar kullanılır.
 • Lazer cerrahisi. Lezyonun ince katmanlarını tamamen çıkarılana kadar buharlaştırmak için yoğun ışık kullanılır. Bu, yüz ve kafa derisindeki lezyonları ve dudaklardaki aktinik keiliti çıkarmak için kullanılabilir.
 • Kürtaj ve elektrotlama. Lezyon kazınır ve kalan hasarlı hücreleri öldürmek ve kanamayı durdurmak için ısı kullanılır.
 • Fotodinamik tedavi. Lezyonun üzerine özel kimyasallar sürülür ve hasarlı hücreler tarafından emilir. Birkaç saat sonra, kimyasalı açmak ve hücreleri öldürmek için lazer ışığı kullanılır.

Aktinik keratoz tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir. Ama geri gelebilirler. Ve eğer varsa, muhtemelen başkalarını da geliştireceksin. Tedaviden sonra düzenli cilt muayenesi yaptırmak önemlidir. Bu incelemeler yeni aktinik keratozları ve cilt kanserini tespit etmeye yardımcı olacaktır.

Aktinik Keratozun Olası Komplikasyonları Nelerdir?

Tedaviden sonra cilt kızarır ve ağrır. Zamanla iyileşecek ve yeni sağlıklı bir cilt ortaya çıkacaktır.

Bazı tedaviler güneşe duyarlılığı artırır. Bunun hakkında doktorunuzla konuşun ve cildinizi güneşten korumaya çok dikkat edin.

Aktinik keratozun bir doktor tarafından kontrol edilmesi ve tedavi edilmesi önemlidir, çünkü zamanla skuamöz hücreli cilt kanserine dönüşebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Aktinik Keratozu Önlemek İçin Ne Yapabilirim?

Aşağıdaki adımları uygulayarak aktinik keratozları önlemeye yardımcı olabilirsiniz:

 • Her gün en az 30 SPF’li güneş kremi uygulayın.
 • Bronzlaşma yatakları veya güneş lambaları kullanmayın.
 • Cildinizdeki değişiklikleri kontrol etmek için düzenli olarak kendi kendine cilt muayeneleri yapın. Herhangi bir şey fark ederseniz, hemen sağlık uzmanınızla konuşun.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi