Alkolik Misiniz? Alkol Bağımlılığı İle Nasıl Başa Çıkılır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Bağımlılık

Alkolik Misiniz? Alkol Bağımlılığı İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sağlığınız bozulmaya başlayana kadar bir içki sorununuz olduğunu fark etmek zor olabilir. İşte yardım isteme zamanının en yaygın işaretleri.

Yorgun, yıkık, işe sürekli geç mi kalıyorsunuz? İş yerinde stresli bir günün ardından bir veya iki kadeh şarabın tadını çıkarmak normal olsa da, sosyal yaşamınız öncelikliyse ve sağlığınız zarar görmeye başlıyorsa, içme alışkanlıklarınızı değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Birini Alkolik Yapan Nedir?

Alkol ölçülü olarak güvenli kabul edilir, ancak tüketiminizi arttırırsanız (her ne sebeple olursa olsun), bir içki içmeden faaliyet göstermekte zorlanırsanız veya içme alışkanlıklarınız günlük hayatınızı bozmaya başlarsa, alkole bağımlı hale gelirsiniz.

Düzenli olarak aşırı miktarda içerseniz, alkol kullanımının etkileri fiziksel ve zihinsel sağlığınız için zararlı olabilir.

Bazı insanlar alkolü kötüye kullanır ancak bir bağımlılık geliştirmez ve alkol bağımlılığı sorunu olan bazı kişiler aşırı alkol almaz. Alkole bağımlı olmak ‘alkol olmadan çalışamayacağınızı, içmenin hayatınızda önemli veya bazen en önemli faktör haline geldiğini’ hissettiğiniz anlamına gelir.

Sonuç olarak, aşırı içki içmeniz duygusal sıkıntıya neden oluyorsa, davranışınız hayatınızı etkiliyorsa veya sağlığınız zarar görmeye başlıyorsa, yardım isteme zamanı gelmiştir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Alkole Bağımlı Olduğunuzun İşaretleri

Alkol hem fiziksel hem de psikolojik olarak bağımlılık yapabilir. Düzenli olarak aşırı miktarda içiyorsanız, alkol kötüye kullanımının etkileri fiziksel ve zihinsel sağlığınız için zararlı olabilir ve bir dizi rahatsızlığa yol açabilir. Dikkat edilmesi gereken en yaygın fiziksel işaretler şunları içerir:

Yorgunluk

Alkol fazlalığının ilk belirtisi enerji seviyelerinizdir. Uyku eksikliği, yorgunluğa, asabiyete ve karmaşık düşüncelere yol açabilir. Ayrıca sonunda yatağa girdiğinizde, yorgun olsanız bile, zihniniz hala dönüyorsa, uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz.

Uykusuzluk ve dehidrasyon da ağrılı gözlere, kuru gözlere, şişkinliğe veya gözlerin altında koyu gölgelere neden olabilir.

Kötü iş performansı

Her gece geç saatlere kadar gece hayatı mı yaşıyorsun? En başarılı olanlar için bile, sosyal yaşamınız günlük işinizi etkilemeye başladığında, yaşam tarzı seçimlerinizi gözden geçirmenin ve sağlığınıza öncelik vermenin zamanı gelmiş olabilir.

Üniversitede iseniz parti yaşam tarzı notlarınızı ve işteki performansınızı etkileyebilir. Uyku eksikliği, konsantrasyon güçlüğüne, işyerinde üretkenliğin azalmasına ve son teslim tarihlerini karşılamada güçlükle birlikte yetersiz zamana neden olur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ruh hali

Kendinizi iyi hissettirse de, alkol aynı zamanda bir iç karartıcıdır ve aşırı içki, zihinsel sağlığınıza zarar verebilir.

Sinirliliğin yanı sıra, anksiyete, olumsuz düşünceler yaşayabilir ve düşük motivasyonla düşük veya depresif hissedebilirsinizi. Tartışmacı hale gelebilir ve aileniz, arkadaşlarınız ve meslektaşlarınızla daha gergin ilişkiler yaşayabilirsiniz.

Yüksek tansiyon

Aşırı alkol, daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Yeterince uyumamak, arter astarlarının iltihaplanmasına neden olarak kan basıncını yükseltebilir, bu yüzden her zaman kontrol ettirin.

Araştırmacılar, gece kuşlarının arteriyel hipertansiyona ve dinlenme kalp atış hızına sahip olma olasılığının sabah tiplerine göre neredeyse üçte bir oranında daha yüksek olduğunu buldular.

Zayıf glikoz

Bunu fark etmek zordur, ancak alkol kan şekeri seviyenizi bozabilir. Susuzluk, açlık ve yorgunluk, glikoz kontrolünüzün bozulduğunun işaretleridir. Bütün gece parti yapmak sayesinde kötü uyku kalitesi de tip 2 diyabetle bağlantılıdır .

Advertisement. Scroll to continue reading.

Neredeyse 11.000 kişiyi içeren Finlandiya araştırması, geç saatlere kadar ayakta kalmayı tercih eden gece kuşlarının, tip 2 diyabet geliştirme olasılığının iki buçuk kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Zayıf bağışıklık

Düzenli olarak başka rahatsızlıklarla boğuşuyorsanız, bu bir uyarı işareti olabilir, artık sosyal hayatınıza ara verme zamanı. Aşırı alkol, stres tepkilerinin bir sonucu olarak bağışıklığı azaltabilir. Örneğin soğuk algınlığı, kandida enfeksiyonları veya uçuklara yatkın olabilirsiniz.

Ağız ülserleri, sağlığınızla ilgilenmediğinizin bir başka işaretidir. Ağzın köşesinde aftöz ülserler (pamukçuklar) ve yaralar stres ve yetersiz beslenme nedeniyle gelişebilir. Özellikle stres tepkileri sırasında tüketilen B vitamini eksikliği nedeniyle

Hazımsızlık

Düzenli olarak mide problemleriniz mi var? Önemli besin gruplarını ortadan kaldırmaya başlamadan önce, ne kadar alkol tükettiğinizi düşünün. Parti yapmak, yetersiz beslenme ve / veya aşırı alkol nedeniyle sindirim sorunlarına yol açabilir.

Aşırı parti, kötü beslenme, egzersiz için zamanın olmaması ve yüksek kalorili alkol içeriği nedeniyle kilo alımına da neden olabilir. İçtiğiniz alkol miktarını izleyin ve aşırı ise azaltmak için adımlar atın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Baş ağrısı

Kötü bir akşamdan kalma rahatsızlığının yanı sıra, uykusuzluk, stres ve alkol dehidrasyonu sık sık gerilim tipi baş ağrısına yol açabilir. .

Alkole tolerans

Paradoksal olarak, akşamdan kalmama veya bunlardan daha az rahatsız hissetmemek, tolerans belirtileri olabilir ve vücudunuzun aynı etkiyi elde etmek için daha fazla alkole ihtiyaç duyması olabilir.

Alkol Bağımlılığı İçin Yardıma İhtiyacınız Var mı?

Aşağıdakilerden herhangi biri geçerliyse yardım almanızı öneririz:

✔️ İçki içmeyle ilgili kazalar ve aksilikler yaşamak.

✔️ İçki içtiğiniz için arkadaşlarınız ve ailenizle uzaklaşmak.

Advertisement. Scroll to continue reading.

✔️ Alkol sizin için daha önemli hale gelirse ve hayatınızı bunun etrafında planlamaya başlarsanız.

✔️ Titreyerek uyanırsanız ve gününüzü devam ettirmek için bir içkiye ihtiyacınız varsa, muhtemelen fiziksel olarak alkole bağımlı hale gelmişsinizdir.

✔️ İçki içmeyle ilgili olumsuz duygular geliştirmeye başlarsanız, bu hisler uzun sürmese bile.

Alkol Bağımlılığının Üstesinden Nasıl Gelinir?

İçki içme alışkanlıklarınız ve bunun sağlığınız üzerindeki etkisi konusunda endişeleriniz varsa, yaşam tarzınızı yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Alkolü azaltmanın en kolay yolu alkolsüz günler yaşamaktır. Her gün içiyorsanız, haftada bir alkolsüz gün ile başlamak iyi bir başlangıç ​​olacaktır.

Partiye ara vermenize gerek yok. Gitmeyi ve içmemeyi ya da içtiğinizi sınırlamayı deneyin. Bundan daha çok zevk aldığınızı ve ertesi gün daha iyi hissettiğinizi fark edebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Alkol sorunlarıyla yüzleşmek

Kendinize karşı dürüst olmaya çalışın. Bir kayıt tutun ve ne kadar içtiğinizi bilin. Endişeleniyorsan ve bir sorunun olabileceğini düşünüyorsan, sana yakın olan ve seni önemsediğini bildiğin insanlara söyle.

Bir yoksunluk deneyi yapın ve nasıl hissettirdiğini görün. Gerçekten bırakabilir misin? Kaybedecek neyin var? Dener ve başaramazsanız, yardım almak için doktorunuzla konuşun.

Bir içki içmediğinizde titreme ve mide bulantısı gibi fiziksel yoksunluk belirtileri yaşarsanız, tamamen içmeyi bırakmadan önce tıbbi yardım alın. Alkol bağımlısı iseniz, uygun destek olmadan içkiyi bırakmak tehlikeli olabilir.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Bağımlılık

Alkol Zehirlenmesi Nedir? Akşamdan kalmış olabilirsiniz ve gayet iyi bir atlatmış olabilirsiniz  Ancak alkol zehirlenmesi tehlikelidir ve yaşamı tehdit edebilir. Bir kişi kısa sürede...