Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir? Alzheimer İlaç Tedavisi – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Alzheimer nasıl tedavi edilir
Alzheimer nasıl tedavi edilir

Alzheimer

Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir? Alzheimer İlaç Tedavisi

Alzheimer Hastalığı Tedavisi

Alzheimer hastalığı teşhisi konan kişileri tedavi etmek için birkaç reçeteli ilaç vardır. Alzheimer semptomlarını tedavi etmek, insanlara daha uzun bir süre rahatlık, onur ve bağımsızlık sağlayabilir ve aynı zamanda bakıcılarını da teşvik edebilir ve onlara yardımcı olabilir.

Çoğu ilaç, Alzheimer’ın erken veya orta aşamalarındaki insanlar için en iyi sonucu verir. Örneğin, hafıza kaybı gibi bazı semptomları bir süreliğine yavaşlatabilirler. Bu ilaçların hiçbirinin hastalığı durdurmadığını bilmelisiniz.

Hafif ve Orta Düzeyde Alzheimer Tedavisi

Kolinesteraz inhibitörleri adı verilen ilaçlar, hafif ila orta dereceli Alzheimer hastalığı için reçete edilir. Bu ilaçlar bazı semptomları azaltmaya ve bazı davranışsal semptomları kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Bilim adamları, kolinesteraz inhibitörlerinin Alzheimer hastalığını tedavi etmek için nasıl çalıştığını henüz tam olarak anlamadılar, ancak araştırmalar, bunların hafıza ve düşünme için önemli olduğuna inanılan bir beyin kimyasalı olan asetilkolinin parçalanmasını engellediğini gösteriyor . Alzheimer ilerledikçe beyin gittikçe daha az asetilkolin üretir; bu nedenle, kolinesteraz inhibitörleri sonunda etkilerini kaybedebilir.

Alzheimer ilaçlarının hiçbiri doğrudan karşılaştırılamaz. Benzer şekilde çalıştıkları için, bu ilaçlardan birinden diğerine geçmek muhtemelen önemli ölçüde farklı sonuçlar üretmeyecektir. Bununla birlikte, Alzheimer hastası bir ilaca diğerinden daha iyi yanıt verebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Orta ila Şiddetli Alzheimer Tedavisi

Namenda® (memantin) olarak bilinen ilaç, orta ila şiddetli Alzheimer hastalığını tedavi etmek için reçete edilir. Bu ilacın ana etkisi semptomları azaltmaktır, bu da bazı kişilerin belirli günlük işlevlerini ilaç kullanmadıklarından biraz daha uzun süre sürdürmelerine izin verebilir. Örneğin, Namenda®, hastalığın sonraki aşamalarındaki bir kişinin banyoyu birkaç ay daha bağımsız olarak kullanmasına yardımcı olabilir, bu hem Alzheimer hastası hem de bakıcılar için bir avantajdır.

FDA ayrıca, orta ila şiddetli Alzheimer hastalığının tedavisi için Aricept®, Exelon® yaması ve Namenda® ve Aricept®’in bir kombinasyonu olan Namzaric®’i onayladı.

Namenda®’nın önemli bir beyin kimyasalı olan glutamatı düzenleyerek çalıştığına inanılıyor. Aşırı miktarda üretildiğinde, glutamat beyin hücresi ölümüne yol açabilir. NMDA antagonistleri, kolinesteraz inhibitörlerinden farklı çalıştığı için, iki tip ilaç kombinasyon halinde reçete edilebilir.

Alzheimer İlaçlarının Etkileri ve Yan Etkileri

Aricept® (donepezil)
Hafif, orta ve şiddetli Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için reçete edilen kolinesteraz inhibitörü Beyindeki asetilkolinin parçalanmasını önler Bulantı, kusma, ishal, kas krampları, yorgunluk, kilo kaybı
Exelon® (rivastigmin)
Hafif ila orta dereceli Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için reçete edilen kolinesteraz inhibitörü (yama ayrıca şiddetli Alzheimer içindir)

 

Beyindeki asetilkolin ve butirilkolinin (asetilkoline benzer bir beyin kimyasalı) parçalanmasını önler Bulantı, kusma, ishal, kilo kaybı, hazımsızlık, kas güçsüzlüğü

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
Namenda® (memantin)
Orta ila şiddetli Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için reçete edilen N-metil D-aspartat (NMDA) antagonisti Fazla glutamatla ilişkili toksik etkileri engeller ve glutamat aktivasyonunu düzenler Baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, kabızlık, kafa karışıklığı
Namzaric® (memantin ve donepezil)
Orta ila şiddetli Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için reçete edilen NMDA antagonisti ve kolinesteraz inhibitörü Fazla glutamatla ilişkili toksik etkileri engeller ve beyindeki asetilkolinin parçalanmasını önler. Baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, iştahsızlık
Razadyne®
(galantamin)
Hafif ila orta dereceli Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için reçete edilen kolinesteraz inhibitörü Asetilkolinin parçalanmasını önler ve nikotinik reseptörleri beyinde daha fazla asetilkolin salması için uyarır. Bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı
Razadyne® (galantamin)
Hafif ila orta dereceli Alzheimer semptomlarını tedavi etmek için reçete edilen kolinesteraz inhibitörü Asetilkolinin parçalanmasını önler ve nikotinik reseptörleri beyinde daha fazla asetilkolin salması için uyarır. Bulantı, kusma, ishal, iştahsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı

 

Alzheimer Hastalığı İlaçlarının Dozu ve Yan Etkileri

Doktorlar genellikle hastaları düşük ilaç dozlarında başlatır ve hastanın ilacı ne kadar iyi tolere ettiğine bağlı olarak dozu kademeli olarak artırır. Bazı kişilerin daha yüksek kolinesteraz inhibitörlerinden yararlanabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Bununla birlikte, doz ne kadar yüksek olursa, yan etkiler o kadar muhtemeldir.

Bir ilaç başladığında hastalar izlenmelidir. Bu ilaçların tümü mide bulantısı, kusma, ishal ve iştahsızlık gibi olası yan etkilere sahiptir . Olağandışı semptomları hemen reçete yazan doktora bildirin. Vitaminler ve bitkisel takviyeler dahil herhangi bir ilaç alırken doktorun talimatlarına uymak önemlidir . Ayrıca, herhangi bir ilaç eklemeden veya değiştirmeden önce doktora bildirin.

Alzheimer Hastalığının Davranışsal Belirtilerini Yönetmek

Alzheimer’ın yaygın davranışsal semptomları arasında uykusuzluk , gezinme , ajitasyon , anksiyete, saldırganlık, huzursuzluk ve depresyon bulunur. Bilim adamları bu semptomların neden ortaya çıktığını öğreniyor ve bunları yönetmek için yeni tedaviler – ilaç ve ilaç dışı – üzerinde çalışıyorlar. Araştırmalar, davranışsal semptomları tedavi etmenin Alzheimer hastalarını daha rahat hale getirebileceğini ve bakıcılar için işleri kolaylaştırdığını göstermiştir .

Uzmanlar, bu davranış sorunlarını tedavi edecek ilaçların ancak ilaç kullanmayan diğer stratejiler denendikten sonra kullanılması gerektiği konusunda hemfikir. Alzheimer hastalığı olan kişilerdeki ajitasyon ve saldırganlık hakkında daha fazla bilgi edinin .

Advertisement. Scroll to continue reading.

Alzheimer Hastalığında Dikkatli Kullanılacak İlaçlar

Alzheimer hastalığı olan bir kişinin yalnızca alması gereken uyku yardımcıları, anti-anksiyete ilaçları, antikonvülsanlar ve antipsikotikler gibi bazı ilaçlar vardır:

  • Doktor ilacın tüm risklerini ve yan etkilerini anlattıktan sonra
  • Diğer taraftan, daha güvenli ilaçsız seçenekler sorunun tedavisine yardımcı olmadı

Bu ilaçların yan etkilerini yakından izlemeniz gerekecektir.

Uyku yardımcıları , insanların uyumasına ve uykuda kalmasına yardımcı olmak için kullanılır. Alzheimer hastalığı olan kişiler, bu ilaçları düzenli olarak kullanmamalı, çünkü kişinin kafasını daha fazla karıştırır ve düşme olasılığını artırır. İnsanların uykularını iyileştirmek için yapabilecekleri yaşam tarzı değişiklikleri var.

Anti-anksiyete ilaçları ajitasyonu tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar uyku hali, baş dönmesi, düşme ve kafa karışıklığına neden olabilir. Bu nedenle doktorlar, sadece kısa süreli kullanılmaları gerektiğini önermektedir.

Antikonvülsanlar , bazen şiddetli saldırganlığı tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Yan etkiler uyku hali, baş dönmesi, ruh hali değişimleri ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Antipsikotikler paranoya, halüsinasyonlar , ajitasyon ve saldırganlığı tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır . Bu ilaçları kullanmanın yan etkileri, demanslı bazı yaşlı kişilerde artan ölüm riski dahil olmak üzere ciddi olabilir. Alzheimer hastalığı olan kişilere ancak doktor semptomların şiddetli olduğunu kabul ettiğinde verilmelidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Alzheimer Hastalığı Tedavilerinin Geleceği

Alzheimer hastalığı araştırması, bilim insanlarının altta yatan hastalık süreçlerini ele almak için semptomları tedavi etmenin ötesine bakabilecekleri bir noktaya geldi . Devam eden klinik araştırmalarda bilim adamları, aşılama tedavisi, ilaç tedavileri, bilişsel eğitim, fiziksel aktivite ve kardiyovasküler hastalık ve diyabet tedavileri dahil olmak üzere çeşitli olası müdahaleler geliştiriyor ve test ediyor.

 

Alzheimer Hakkındaki Tüm Yazılar

2 Comments

2 Comments

  1. Pingback: Alzheimer ve Halüsinasyonlar, Sanrılar ve Paranoya – Sağlık Hattı

  2. Pingback: Alzheimer nedir? Belirtileri ve Tedavi yöntemleri – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Alzheimer

Alzheimer ve Halüsinasyonlar, Sanrılar ve Paranoya Beyinde meydana gelen karmaşık değişiklikler nedeniyle, Alzheimer hastalığı olan kişiler, gerçekte temeli olmayan şeyleri görebilir veya duyabilir. Halüsinasyonlar , gerçekte olmayan...

Alzheimer

Alzheimer Hastalığında Ajitasyon ve Saldırganlık Alzheimer hastalığına sahip bireylerde ajite veya hastalık kötüleşir, kişi agresif hale gelebilir. Ajitasyon , bir kişinin huzursuz veya endişeli...

Alzheimer

Alzheimer hastalığına yaşam boyu yakalanma riski ne kadar? Yaşam boyu risk terimi, kişinin başka bir şeyden ölmek için vakti olmadan belirli bir hastalığa yakalanma...