Android Güvenlik Güncellemeleri 2017

android guvenlik guncellemeleri 2017 621a71417e107

Android Güvenlik Güncellemeleri 2017

admin /
29 Ekim 2017 /
606 /
yorumsuz

Android Güvenlik Güncellemeleri, kısa süre sonrasında daha tertipli olacak !

Android kullanıcılarının yaşamış olduğu sıkıntıların başlangıcında olan güncellemelerin kararsızlığı, Google’ın son duyurusuna istinaden yakın bir zamanda son bulacak.

Google, Android geliştirmeleri içinde en fazla ehemmiyet verdiği güvenlik mevzusu için 2016 yılına dair  güvenlik raporlamasını duyurdu. Google ek olarak duyurusunda  2017’de uygulama geliştiricilerin güncelleme ve güvenlik uyarlamalarını oldukça daha seri bir halde kullanıcılara ulaştırılmasını amaçlıyor.
Google, Apple’dan en mühim eksiği olan güncellemeleri hızlandırma çabasında;

Apple, kendi ürünlerinde donanım üreticisi olduğundan güncellemelerini daha stabil olarak kullanıcılarına süratli şekilde ulaştırabiliyor. Google tarafında ise, güncellemelerin gecikmesi ile nam salan Android’in bu problemini kısa zamanda çözümlemeye çalışıyor. 

Android Security ekibinden Adrian Ludwig ve Mel Miller’ın acıkmalarına bakılırsa Google, 2017 senesinde uygulama geliştiricilerin güvenlik mevzusundaki güncellemeleri daha süratli ve tertipli aralıklarla kullanıcılara ulaştırmasını kolaylaştırmak için bir takım önlemler alıyor. Google ek olarak buna ilaveten robotik yazılım teknolojisi yardımıyla Google Play Store üstündeki ve öteki platformlardaki güvensiz ve tehlikeli uygulamaları tespit ve önleme teknolojisini mühim düzeyde geliştirmeyi amaçlıyor.

Android 2015 yılından itibaren zararı dokunan yazılımları üstün dereceli düzeyde önledi;

Android’in Google Play Store üstündeki uygulamaları doğrulamak için kullandığı Verify Apps fonksiyonunun kullanılmaya başladığı 2015-2016 yılllarından bu yana zararı dokunan yazılımların etkinliklerini üstün dereceli düzeyde azalttığı açıklanıyor. Bu açıklamada % 50’den fazla trojan ve zararı dokunan uygulama yükleme oranının % 0,016 ya düşmüş olduğu belirtiliyor. Bu açıklamaya bakılırsa Android platformunu kullanan kullanıcılar 1.4 milyar ın üstünde tehlikeli uygulamadan korunmuş durumda.
Backdoor yazılıların ve izinsiz yüklenmelerin seviyeside 2016 senesinde %1 seviyesine inmiş durumda. Google raporuna bakılırsa 2016 senesinde Google Play Store üstünden indirilen uygulamaların yalnız % 0,015’i tehlikeli iken, 2015 senesinde ise zararı dokunan uygulama yükleme oranı 0,015 seviyesinde idi.

Kaynak : Eniyiandroid

_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üstünde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com ‘a aittir.

Kaynak belirtilmeden site içinde ne olduğu kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Mevzu Hakkında Androidseverlerden daha çok data almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın