Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Anksiyete Bozukluğu
Anksiyete Bozukluğu

Ruh Sağlığı

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete, stres veya tehlikenin varlığına verilen normal bir tepkidir. Ancak hayatınızda sürekli mevcut hale gelirse, bir anksiyete bozukluğunuz olabilir.

Anksiyete, genellikle yaklaşan bir durum veya algılanan bir tehditle ilişkili olarak bir huzursuzluk, endişe veya korku hissi ile karakterize edilebilir. Tehdit altında olabileceğimizi hissettiğimizde ortaya çıkan tamamen normal bir fizyolojik tepkidir ve hemen hemen herkes hayatının bir noktasında kaygı duyguları yaşamış olacaktır.

Anksiyete, yalnızca onu düzenli olarak yaşamaya başlarsanız veya şiddetlenirse gerçekten bir sorun haline gelir, sanki zihniniz ve vücudunuz elinizdeki duruma aşırı tepki veriyormuş gibi.

Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete, bedenlerimiz tehdit veya tehlike öngördüğünde hepimizin deneyimlediği temel bir insan duygusudur. Çeşitli nedenlerle, insanlar bir durumun tehlikesini yanlış hesaplayabilir ve gerçek olaylarla orantısız anksiyete sorunları yaşayabilir. Bu, anksiyetenin bir anksiyete bozukluğuna dönüştüğü zamandır.

Anksiyete Belirtileri

Anksiyete bozukluklarının en yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Baş dönmesi
 • Güçlü, hızlı veya düzensiz kalp atışı (çarpıntı)
 • Titreme
 • Sindirim sorunları
 • Baş ağrısı
 • Panik veya korku hissi
 • Düşünen veya takıntılı düşünceler
 • Kuru ağız
 • Mide bulantısı
 • Terlemek
 • Nefes darlığı
 • Uyku güçlüğü (uykuya dalamama; çok erken kalkma ve tekrar uyuyamama veya gece boyunca birçok kez uyanma gibi)

Yaygın Anksiyete Bozuklukları

Zaman zaman birçok insanda anksiyete belirtileri yaygın olsa da, belirli anksiyete bozuklukları da sandığınız kadar nadir değildir. 

Her birinin kendine özgü semptomları olan bir dizi ana anksiyete bozukluğu türü vardır. Bununla birlikte, bu bozukluklar sıklıkla örtüşür ve bir kişinin birkaç bozukluğun özelliklerini göstermesi nadir değildir.

•  Yaygın anksiyete bozukluğu
Yaygın anksiyete bozukluğundan muzdarip insanlar, günlük yaşam olayları etrafında, günlük işleyişlerini bozacak şekilde kaygı yaşarlar. Yaygın anksiyete bozukluğu olan biri çoğu gün endişeli veya gergin hissederler, çok fazla düşüncelere sahip olurlar ve muhtemelen en son sakin veya rahat hissettiği zamanı hatırlamakta güçlük çekerler.

Obsesif kompulsif bozukluk
Olan biri obsesif kompulsif bozukluk (OKB) obsesif düşünceler var ve onlar (onlar tedirgin kompülsiyonlarda bulmak bile) bu düşünceler yönetmenin bir yolu olarak kompulsif faaliyetlerde zorunda hissedecektir.

Sosyal anksiyete bozukluğu
Sosyal anksiyete bozukluğu, sosyal durumlardan sürekli ve ezici bir korku ile karakterizedir. Bu endişeler, bir kişinin telefon görüşmesi yapmak veya bir dükkandaki bir kasiyerle etkileşim kurmak gibi günlük faaliyetlere devam etmesini bile çok zorlaştırabilir.

• Panik atak
Panik atak, genellikle görünürde bir neden olmaksızın ortaya çıkan, tekrarlayan ataklarla karakterize bir anksiyete bozukluğudur. Panik atağın fiziksel semptomları çok rahatsız edici olabileceğinden (hızlanan kalp atış hızı, terleme ve göğüs ağrısı dahil), panik atak geçirmeye eğilimli insanlar bir sonraki atağı beklediklerinde çok korkarlar. Bu, paniği daha da artıran ve daha fazla saldırıya neden olan bir kısır döngü beklentisi kaygısı yaratır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Sağlık kaygısı
Sağlık kaygısından muzdarip insanlar sık sık sağlıkları hakkında endişelenecek ve ciddi bir fiziksel hastalığa sahip olduklarından korkacaklardır. Ancak çoğu zaman bunu düşünmek için bir neden yoktur. Bazı kişilerin çok endişelendikleri veya gerçek durumla orantısız bir tıbbi durumları olabilir. Diğerleri tıbben açıklanamayan semptomlardan rahatsız olabilir ve bunlara odaklanabilir. Diğerleri hala gelişebilecekleri gelecekteki hastalıklar konusunda ısrarla endişeli olabilirler.

Anksiyete İle Başa Çıkmak

Kaygının günlük yaşamınızı etkilemeye başladığını fark ederseniz, bu beş basit teknik endişenizi hafifletmenize ve zihninizi sakinleştirmenize yardımcı olabilir:

 • Farkındalık meditasyonu

Her güne beş dakikalık bir farkındalık meditasyonu ile başlayın. Hepimizin iyi ve kötü günleri var, ancak sadece kısa bir farkındalık egzersizi bile o andaki duygusal durumunuz hakkında size fikir verebilir. Sabah ilk iş olarak bunu yapın ve günün geri kalanını nasıl hissettiğinize duyarlı bir şekilde planlayabileceksiniz.

 • Topraklama egzersizleri

Endişeli düşünceye döndüğümüzde, kafamızın içinde sıkışıp kalırız. Hızlı bir topraklama egzersizi, duyularımıza geri dönmemize yardımcı olabilir. Bir topraklama egzersizi yapmak için, yaptığınız işi durdurmak için bir dakikanızı ayırın ve aşağıdakileri listeleyin:

 • Duyabileceğiniz 5 şey
 • Görebileceğiniz 4 şey
 • Dokunabileceğiniz 3 şey
 • Koklayabileceğiniz 2 şey
 • Tadabileceğiniz 1 şey

Dikkatinizi zihninizden uzaklaştırıp şimdiki ana çekmek endişeli düşünceler sarmalını durdurmanıza yardımcı olacaktır.

 • Düzenli egzersiz yapın

Haftada en az üç kez egzersiz yapmayı görev edinin. Düzenli egzersiz, vücuttaki endorfinlerin (kendini iyi hissettiren hormonlar) salınmasını sağlar, bu da ruh halinizi iyileştirmeye ve pozitiflik hislerini teşvik etmeye yardımcı olur.

 • Kişisel bakım uygulayın

Mümkün olduğunca öz bakım uygulayarak kendinize bakmak , ruh sağlığınız için önemlidir. Sizi besleyen ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak şeyleri yapmak için zaman ayırın, örneğin dışarı çıkma, yatmadan önce en az yarım saat dinlenmek, en sevdiğiniz kitabı okumak, hoş bir banyonun tadını çıkarmak vb.

Anksiyete Bozuklukları İçin Yardım Almak

Anksiyeteden muzdaripseniz veya bir anksiyete bozukluğu belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız, yalnız acı çekmenize gerek yok. Gevşemeye yardımcı olmak ve endişeli bir dönemle başa çıkmanıza yardımcı olmak için yukarıdaki kendi kendine yardım adımlarını deneyin. Ek desteğe ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, terapi kaygınızın kökenini çözmenize ve nereden kaynaklandığını keşfetmenize yardımcı olurken, aynı zamanda size endişelerinizi nasıl daha iyi yönetebileceğiniz konusunda yardımcı olurlar.

Stres veya kaygı duygularıyla mücadele ediyorsanız, ilk çağrı noktanız, semptomlarınızı ve deneyimlerinizi dinleyebilecek ve ardından sizin için en iyi eylem planını önerebilecek doktorunuz olmalıdır.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
3 Comments

3 Comments

 1. Pingback: Panik Atak Nedir? Tedavi Yöntemleri ve Önleme – Sağlık Hattı

 2. Pingback: Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir? Tedavisi – Sağlık Hattı

 3. Pingback: İlişkide İhmal Edilmiş Hissediyorsanız Ne Yapmalısınız? – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Ruh Sağlığı

Bazı insanlar sosyalleşmeyi ve partilere gitmeyi severken, diğerleri daha kötüsünü hayal edemez. Ancak bu, bara gitmek yerine iyi bir kitap seçmekten daha fazlasıysa ve...

Ruh Sağlığı

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?  Sosyal anksiyete bozukluğuna sahip bireyler günlük etkileşimde ve sosyalleşmede zorluk yaşar. İnsanlar yer yer heyecanlanır, korkar, tedirgin olur bu gayet doğaldır. Ancak sosyal anksiyete bozukluğuna...