Başarısızlık Korkusu (Atikifobi) Nedir? Nasıl Başa Çıkılır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Başarısızlık Korkusu
Başarısızlık Korkusu

Ruh Sağlığı

Başarısızlık Korkusu (Atikifobi) Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Topluluk önünde konuşmaktan mı korkuyorsunuz, yoksa iş görüşmeleri mi? Yalnız değilsin. Ancak sizi rahatlık alanınızın dışına çıkaran durumlardan korkmak tamamen normal olsa da, kendinizi ilk başta denemek için bile getiremeyeceğiniz bir şeyde başarısız olmaktan o kadar korkuyorsanız, acı çekiyor olabilirsiniz. 

Başarısızlık Korkusu Nedir?

Atikifobi olarak da bilinen başarısızlık korkusu, garantili bir başarı olmayan herhangi bir hedefe ulaşamama ile karakterize edilen bir fobidir. Konfor bölgeniz kendinizi güvende ve güvende hissederken, başarısız olma korkusu güçten düşürücü olabilir.

Bu korkuyu beslemek o kadar zayıflatıcı olabilir ki sizi geride tutabilir ve kişisel gelişiminizi engelleyebilir. Hiçbir şey yapmazsanız ve başarısızlık korkusuyla ilerlemeye direnirseniz, hayatta ilerleyemeyebilirsiniz. Bu, işte, hayatta ve aşkta inanılmaz fırsatları ve deneyimleri kaçırabileceğiniz anlamına gelir.

İnsanları hayal kırıklığına uğratma korkusu ve hatta başkalarının reddedilmesi veya onaylanmamasıdır. İnsanları risk almaktan, hedefler belirlemekten veya faaliyetlere katılmaktan kaçınmaya teşvik edebilir . Büyümek için daha önce yapmadığımız şeyleri yapmalıyız ve başarısızlık genellikle hatalardan ders almak ve yetkinleşmek için bir geri bildirim döngüsü olarak gereklidir.

İronik bir şekilde, ciddi bir başarısızlık korkusu yaşamda nihai başarısızlığa yol açabilir, çünkü hiçbir zaman hiçbir risk alınmadı, hiçbir zaman gerçek bir başarı elde edilemedi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Fobi Nedir?

Fobiler sadece gergin olmaktan veya bir şeyden korkmaktan daha fazlasıdır. Bir kişi bir şey hakkında abartılı bir tehlike hissine sahip olduğunda fobi gelişebilir ve bir kişinin tüm hayatını kontrol edebilir ve çok fazla sıkıntıya neden olabilir.

Bir fobi, bir uyarana verilen üzücü ve tutarlı bir duygusal tepkidir. Tetikleyicinin tepkiye neden olduğu hayvan korkusu ve risklerin değerlendirilmesini gerektiren uçma korkusu gibi durumsal fobiler gibi basit fobiler vardır.

Fobiler Bir Kişinin Hayatını Nasıl Etkiler?

İnsanların fobilerle baş etmeyi öğrenmelerinin ana yolu kaçınmaktır. Bu çoğu zaman mantıklı bir stratejidir, ancak örümcekler gibi uyaranlardan kaçınılamadığında veya topluluk önünde konuşma korkusu gibi bir kariyerde ilerlemesi gerektiğinde veya eğlence zamanlarının tadını çıkarması gerektiğinde sorunludur.

Bir kişi abartılı bir tehlike hissine sahip olduğunda fobi gelişebilir ve bir kişinin hayatını kontrol edebilir.

Kaçınma başa çıkmanın bir yolu olsa da, diğerleri yiyecekler, alkol veya diğer uyuşturucularla zararlı bir şekilde başa çıkmaya çalışılabilir. Tıbbi yardım arayanlara genellikle depresyon önleyici ilaçlar veya beta bloker gibi anksiyete ilaçları reçete edilir.

Başarısızlık Korkusuna Ne Sebep Olur?

Çoğu fobiler çocuklukta oluşur. Fobiler ya ebeveynlerden ya da kardeşlerden ya da hassaslaştırıcı bir olayın bir sonucu olarak öğrenilir. “Bu,”başarısızlığın” bir sonucu olarak bir ebeveynin cezalandırması veya bir şeylerin yanlış anlaşılmasının sonucu olarak okuldaki utanç veya sonuç olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Başarısızlık korkusunun fiziksel semptomları, kalp atış hızının artması, hızlı nefes alma, titreme veya üşüme olma eğilimindedir. Genellikle kaygı veya bazen panik atak olarak yorumlanır.

Başarısızlık Korkusunun Üstesinden Gelmek İçin İpuçları

✔️ Başarısız olmak için gerekenleri yeniden tanımlayın. Birçok başarılı insan, gerçekten başarısız olmanın tek yolunun hedefinizden vazgeçmek olduğuna inanır.

✔️ Başarısızlık olmadığı inancını benimseyin, sadece geri bildirimde bulunun. Bu şekilde, istenmeyen sonuçlar, öğrenme ve daha iyi olma fırsatlarıdır.

✔️ Hayran olduğunuz kişilerin hikayelerini izleyin veya okuyun. Hemen hemen her durumda, başarıya giden yolda büyük başarısızlıklar yaşayacaklardır.

✔️ İlerleme için mükemmelliği değiştirin. Çoğu durumda, başarısızlık korkusu olanlar, başarılı olmanın ne anlama geldiğine dair gerçekçi olmayan beklentilere sahiptir. İlerlemeye odaklanarak, öğrenmek ve başarısız olma yeteneğinizi azaltmak için pek çok zafer ve fırsata sahip olursunuz.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi