Bel soğukluğu nedir? Belirtileri ve tedavisi

Bel Soguklugu

Bel soğukluğu, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen, cinsel ilişki sırasında bulaşan Neisseria gonorrhoeae adlı bakterinin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Bel soğukluğu en çok üretrayı rektumu ve boğazı etkiler. Kadınlarda belsoğukluğu rahim ağzını da enfekte edebilir.

Bel soğukluğu belirtisi genellikle vajinal, oral ve anal seks sırasında yayılır. Ancak enfekte olan annelerin bebekleride doğum sırasında enfekte olabilir. Bebeklerdeki belsoğukluğu en çok gözlerine zarar verir.
Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları engellemenin en iyi çözümü, cinsel ilişkide prezervatif kullanmak ve tek eşli bir ilişki içinde olmaktır.

İçindekiler

Bel Soğukluğu tedavisi nasıldır?

Semptomlar genellikle enfekte olduktan sonraki iki ila 14 gün içinde ortaya çıkar. Bununla birlikte, bel soğukluğu ile enfekte olan bazı kişilerde hiçbir zaman belirgin semptomlar görülmeyebilir. Semptomları olmayan ancak belsoğukluğu yaşayan bir kişi partnerlerine bu hastalığı bulaştırabilir. Bir kişinin, semptomları gözükmüyorsa eğer enfeksiyonu partnerlerine bulaştırma riski bir o kadar fazladır.

Erkeklerde görülen semptomlar

Erkeklerde genellikle bir kaç hafta semptom görünmez . Bazı erkeklerde ise hiçbir zaman semptomlar görünmeyebilir.
Tipik bir enfeksiyon bulaştıktan sonraki bir hafta içerisinde semptomlarını göstermeye başlar. Genellikle erkeklerde ilk göze çarpan belirti idrara çıkma sırasında yanma yada ağrılı bir histir. İlerledikçe, diğer semptomlar şunları içerebilir:

  • Sık sık idrar çıkma isteği veya idrara çıkma aciliyeti
  • Peniste irin benzeri bir akıntını (veya damla) (beyaz, sarı, bej veya yeşilimsi),
  • Penis başında şişlik veya kızarıklık
  •  Testislerde şişme veya ağrı
  • Kalıcı boğaz ağrısı

Belirtiler tedavi edildikten sonra, enfeksiyon ise vücutta birkaç hafta kalacaktır. Çok nadirde olsa belsoğukluğu vücuda, özellikle üretra ve testislere zarar vermeye devam edebilir. Ağrı ayrıyeten rektuma da yayılabilir.

Kadınlarda Görülen semptomlar

Genellikle enfekte olan kadınlarda bel soğukluğu semptomları görülmez. Kadınlılardaki semptomlar hafif olma eğilimindedir yada herhangi bir enfeksiyona benzeyebilir, bu yüzden belsoğukluğu tanısı koymak kadınlarda çok daha zordur. Belsoğukluğu enfeksiyonları, vajinal maya veya bakteriyel enfeksiyonlara çok benzeyebilir.
Belirtiler şunları içerebilir:

Vajinada akıntı (sulu, kremsi veya hafif yeşil)

 İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi

Daha sık idrara çıkma ihtiyacı

 Ağır adet kanaması veya lekelenme

Boğaz ağrısı

Cinsel ilişkiye girerken ağrı

Alt karın bölgesinde keskin bir ağrı

 Ateş

Bel Soğukluğu Nedenleri Nelerdir?

Bel soğukluğuna, Neisseria gonorrhoeae adlı bakteri sebep olur. Belsoğukluğu bakterileri çoğunlukla oral, anal veya vajinal ilişki dahil olmak üzere cinsel temas sırasında bir kişiden diğerine geçer.

Risk Faktörleri Nelerdir?

25 yaşın altındaki cinsel yönden aktif kadınlar ve erkeklerle seks yapan erkeğin bel soğukluğuna yakalanma riski çok daha yüksek.
Riskinizi artırabilecek diğer faktörler şunları içerir:

  • Yeni bir seks partnerine sahip olmak

  • Başka seks partnerleri olan biriyle cinsel ilişkiye girmek

  • Birden fazla seks partnerine sahip olmak

  • Daha önceden bel soğukluğuna veya cinsel yolla bulaşan başka bir enfeksiyona yakalanmak.

Bel Soğukluğu Komplikasyonları Nelerdir?

Tedavi edilmeyen belsoğukluğu, aşağıdakiler gibi büyük komplikasyonlara yol açabilir:

Kadınlarda kısırlık:
Belsoğukluğu uterusa ve fallop tüplerine yayılarak pelvik inflamatuar hastalığına neden olabilir. Bu hastalık tüplerin yaralanmasına, gebelik komplikasyonları riskinin artmasına ve kısırlığa neden olabilir. acil tedavi gerektirir.

Erkeklerde kısırlık:

Belsoğukluğu, testislerin sperm kanallarının bulunduğu arka kısmında küçük, kıvrımlı bir tüpün (epididim) iltihaplanmasına neden olabilir. Tedavi edilmeyen epididimit kısırlığa neden olabilir.

Eklemlere ve vücudunuzun diğer bölgelerine yayılan enfeksiyon. Belsoğukluğuna neden olan bakteri kan dolaşımınıza yayılabilir. Eklemlerinizde dahil vücudunuzun diğer kısımlarına bulaşabilir. Ateş, kızarıklık, cilt yaraları, eklem ağrısı, şişlik ve sertlik olası sonuçlardır.
HIV / AIDS riskinde artış. Bel soğukluğuna sahip olmak, sizi AIDS’e yol açan virüs olan insan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonuna karşı daha duyarlı hale getirir. Hem belsoğukluğu hem de HIV enfeksiyonu olan kişiler, her iki hastalığı da eşlerine daha kolay geçirebilirler.

Bebeklerde komplikasyonlar. Doğum sırasında annelerinden belsoğukluğu geçiren bebeklerde körlük, kafa derisinde yaralar ve enfeksiyonlar gelişebilir.

Bel Soğukluğu Teşhisi Nasıl Konur?

Bel soğukluğunuz olup olmadığını belirlemek için doktorunuz bir hücre örneğini analiz edecektir. Örnekler şu şekilde toplanabilir:

 

İdrar tahlili. Bu, üretranızdaki bakterileri tanımlamaya yardımcı olabilir.
Etkilenen bölgeden alınan örnek. Boğazınız, üretra, vajina veya rektumunuzdan alınan bir pamuklu çubuk, laboratuvarda tanımlanabilen bakterileri toplayabilir.

Bel Soğukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bel soğukluğu olan yetişkinler antibiyotiklerle tedavi edilir.

Partnerler için bel soğukluğu tedavisi

Partneriniz, hiçbir belirti veya semptomu olmasa bile bel soğukluğu için test ve tedaviden geçmelidir. Bel soğukluğu tedavisi görmüş olsanız bile, tedavi edilmeyen bir partner size tekrar bulaştırabilir.

Bebekler için bel soğukluğu tedavisi

Enfeksiyonu geliştiren belsoğukluğu olan annelerden doğan bebekler antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Bel Soğukluğu Nasıl Önlenir?

Bel soğukluğu riskinizi azaltmak için:

Advertisement. Scroll to continue reading.

Seks yapıyorsanız prezervatif kullanın.

Seksten kaçınmak bel soğukluğunu önlemenin en kesin yoludur. Ancak seks yapmayı seçerseniz, anal seks, oral seks veya vajinal seks de dahil olmak üzere herhangi bir cinsel ilişki türü sırasında prezervatif kullanın.

Seks partneri sayınızı sınırlayın.

Eşlerden hiçbirinin başka kimseyle seks yapmadığı tek eşli bir ilişki içinde olmak riskinizi azaltabilir.

Siz ve partneriniz cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için test yaptırın.

Seks yapmadan önce test yaptırın ve sonuçlarınızı birbirinizle paylaşın.
Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu varmış gibi görünen biriyle seks yapmayın. Partnerinizde idrar yaparken yanma veya genital bir kızarıklık veya yara gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun belirtileri veya semptomları varsa, o kişiyle seks yapmayın.

Düzenli bel soğukluğu taramasını düşünün.

25 yaşından küçük cinsel olarak aktif kadınlar ve enfeksiyon riski yüksek olan yaşlı kadınlar için yıllık tarama önerilir. Bu, yeni bir seks partneri, birden fazla seks partneri, diğer partnerlerle bir seks partneri veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu olan bir seks partneri olan kadınları içerir.

Bir cevap yazın