Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?
Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Ruh Sağlığı

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Borderline kişilik bozukluğu, bir tür akıl hastalığıdır. Muzdarip olan kişiler, ruh hallerini ve duygularını düzenlemekte zorlanırlar, bu da onların dengesiz olmasına neden olur, bazen uzun süreler boyunca. Diğer insanlarla ilişki kurmada sorunlara neden olabilir ve genellikle dürtüleri kontrol etmeyi zorlaştırır.

Borderline Kişilik Bozukluğuna Ne Sebep Olur?

Kesin neden, belirsizliğini koruyor, ancak genellikle genetik ve olumsuz yaşam olayları arasında bir ilişki vardır. Bazıları yaşam boyu sosyal ve kişilerarası zorluklar yaşamaya devam etse de, birçok insanın zamanla iyileştiği değişken bir seyri vardır.

Ne yazık ki, bazı insanlar intihar düşüncesi ve kendine zarar verme girişimleri yaşama riski altındadır. Borderline kişilik bozukluğu olan kişiler, anksiyete bozuklukları, depresif bozukluklar, yeme bozuklukları ve madde bağımlılığı açısından yüksek risk altındadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

İki ana Borderline kişilik bozukluğu türü vardır; dürtüsel ve sınırda. Dürtüsel tipte; temel özellikler, bazen eleştiriye yanıt olarak tehdit edici davranışlarla birlikte, dürtülere karşı kontrol eksikliği ve duygusal istikrarsızlıktır.

Sınırda kişilik bozukluğu ise duygusal dengesizliğin bazı özelliklerine ek olarak, öz imge ile ilgili zorluklar, tekrarlanan duygusal krizler, düşük benlik saygısı ve yaşamda amaçsızlık duygusuna sahiptir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Borderline Kişilik Bozukluğu Teşhisi Nasıl Konur?

Tanı koymak çok zor olabilir ve kişinin önceki kayıtların gözden geçirilmesini, tıbbi bir değerlendirmeyi ve uygun olduğunda arkadaş ve aile ile görüşmeyi içerebilen kapsamlı bir psikiyatrik görüşmenin ardından akıl sağlığı uzmanları tarafından yapılır. Teşhis etmek için spesifik tek bir tıbbi test (kan testi gibi) yoktur ve teşhis hiçbir zaman tek bir belirti veya semptom üzerinden yapılmaz.

Teşhis yapmak için, doktorlar genellikle aşağıdaki semptomların bir kısmının veya tamamının mevcut olup olmadığına bakarlar:

  • Birkaç saatten birkaç güne kadar süren yoğun depresif ruh hali, sinirlilik ve / veya anksiyete dönemleriyle birlikte belirgin ruh hali değişimleri.
  • Uygunsuz, yoğun veya kontrol edilemeyen öfke.
  • Aşırı harcama, cinsel ilişki, madde bağımlılığı veya hırsızlık gibi psikolojik sıkıntıya neden olan dürtüsel davranışlar.
  • Tekrarlayan intihar tehditleri veya kendine zarar verme olayları.
  • Kararsız, yoğun kişisel ilişkiler.
  • Öz imaj, uzun vadeli hedefler, arkadaşlıklar ve değerler hakkında kalıcı belirsizlik.

Borderline kişilik bozukluğunun bazı semptomları ile örtüşebilecek birçok olası durum vardır. Bunlara anksiyete, alkol ve uyuşturucu kullanımı, depresyon, yeme bozuklukları ve travma sonrası stres bozukluğu dahildir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Tedavileri Nelerdir?

Psikoterapi, kişilik bozukluğu ile yaşayan bireyler için tedavinin temel taşıdır, ancak herhangi bir psikolojik tedavinin en az üç ay veya daha uzun sürmesi çok önemlidir.

Belirli bir tedavi türü diğerinden daha iyi değildir, ancak burada en yaygın kullanılanlardan biri, yıkıcı dürtülerle mücadele etmek için başa çıkma becerilerini öğretmeye odaklanan, farkındalık pratiğini teşvik eden (örneğin meditasyon, düzenlenmiş nefes alma ve gevşeme) diyalektik davranışçı terapidir. Bireysel ve grup çalışmasını içerir ve kişilerin semptomlarını kontrol etmelerine yardım etmede oldukça başarılıdır.

Bazen ilaçlar da kullanılabilir, ancak ‘iyileştirebilecek’ tek bir ilaç tedavisi yoktur. Kullanılan herhangi bir ilaç, belirli semptomları hedef almalıdır. Ruh halini dengeleyen ilaçlar ve ikinci nesil antipsikotikler, temel semptomların çoğunun tedavisinde etkili olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi