Botoks mu Dolgu mu Hangisini Yaptırmalı? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Botoks mu yaptırmalı yoksa dolgu mu?
Botoks mu yaptırmalı yoksa dolgu mu?

Bakım

Botoks mu Dolgu mu Hangisini Yaptırmalı?

Botoks ve Dolgu Maddeleri Arasındaki Fark Nedir?

Botoks ve dolgu maddeleri son derece popüler kozmetik prosedürlerdir ve çoğu için bu iki terim birbirinin yerine kullanılabilir.

Ancak, genel olarak benzer sorunları ele alsalar da aynı değildirler. Farklı şekillerde çalışırlar ve her biri belirli gereksinimlere ve hastalara daha uygundur.

Farklılıklara bakan bazı tepkiler de aşırı tekniktir. Bu yazıda teknik, bilimsel farklılıklara değineceğiz, ancak botoks ve yüz dolgusu düşünen herkes için daha değerli olması muhtemel soruya da bakacağız.

Botoks mu Dolgu mu Hangisini Yaptırmalı?

Pek çok durumda hangisinin daha uygun olduğunu anlamanın çok kolay olduğunu öğrenince şaşırabilirsiniz.

Seçim herkes için aynı olmayacak, ancak bir hastanın gereksinimleri göz önünde bulundurulduğunda ele almaya istekli olduğunuz çizgi veya kırışıklıkların doğası göz önüne alındığında genellikle dolgu mu veya botoks mu daha iyi seçenek olduğu tespit edilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ayrıca, isme layık herhangi bir kozmetik dermatolog veya cilt bakımı uzmanının, müşterinin ihtiyaçlarını dikkate alarak bir tedavi süreci önerebilmesi gerektiğini belirtmek gerekir.

Hareket Vs Statik

Yüzümüzü hareket ettirirken veya ifadeyi değiştirirken gelen ve giden kırışıklıklar için botoksun genellikle daha iyi seçim olması temel bir farktır. Yüz dolguları, yüz ifademiz ne olursa olsun kalan kalıcı çizgilere ve kırışıklıklara yöneliktir.

Bunun sebebi botoks ve dolguların çok farklı şekillerde çalışmasıdır. Her ikisi de çizgileri ve kırışıklıkları ele alıyor, hem yüzü yumuşatıyor hem de kişiyi biraz daha genç gösteriyor ama bunu aynı şekilde yapmıyorlar.

Botoks Nasıl Çalışır?

Botox, botulinum toksininin kısa adıdır. Blefarospazmlar, şaşılıklar ve kas distonileri dahil olmak üzere diğer durumları tedavi etmek için de açık olmasına rağmen, en yaygın olarak yüz kırışıklıklarıyla mücadele etmek isteyenler tarafından kullanılır. Botoks enjeksiyonları aşırı terlemeyle mücadele etmek için de kullanılabilir ve ayrıca bazen şiddetli migren hastalarına yardımcı olmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Botoks, kasların aktivitesini azaltır, böylece belirli bir bölgeye ustaca uygulandığında, yüzümüz hareket ederken devreye giren kasları bastırabilir ve çizgiler veya kırışıklıklar oluşturabilir. Botoksu uygulayan kişinin becerisi çok önemlidir, bir işlemin yapıldığı ve yüzün biraz donmuş bir görünüme sahip olduğu aşikar bir sonuçtan ziyade doğal görünen bir sonuç sağlar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Botoks, kasları gevşetir ve böylece gerginliği azaltır, bu şekilde boyun germe olarak bilinen işlemlerde de kullanılabilir, germe etkisi sağlar.

Botoks, örneğin göz çevresindeki minik kaslar üzerinde çalışarak oldukça hedeflenebilir.

Yüz Dolgusu Nasıl Çalışır?

Botoks kasları baskı altına alırken, dolgular adından da anlaşılacağı gibi kollajen ile endişe duyulan alanları doldurarak çalışır.

Bu, yüzde daha fazla kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olur ve böylece görünür çizgileri ve kırışıklıkları düzeltir ve daha pürüzsüz, daha genç bir görünüm verir.

Botoks’ta olduğu gibi, dolguyu uygulayan kişinin becerisi çok önemlidir, muhtemel olan kolajen yenilenme miktarını ve bunun görünümü nasıl etkileyeceğini hesaba katmaları gerekir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dolgular, yüzdeki bazı derin çizgileri doldurmak için kullanılabilir ve ayrıca akne izlerinin görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olmak için etkili bir yol olabilir.

Botoks mu Dolgu mu? – Doğru Tedavi Hangisi?

İkisi arasındaki farklar, ‘doğru tedavinin’ hastaya göre değişeceği anlamına gelir.

Dolgu maddeleri, daha uzun ömürlü olmaları bakımından bir avantaja sahip gibi görünebilir, botoks için yaklaşık altı aya kıyasla 18 ay sürebilirler, ancak bu, farklı şekillerde nasıl çalıştıklarının iki ürünüdür. Yüz hareketlerinin dinamik olarak neden olduğu bu çizgi ve kırışıklıklar için dolgu tedavisi o kadar etkili olmayacaktır.

Dolgularda, genellikle daha fazla seçenek vardır, her biri belirli gereksinimlere daha uygun olan farklı dolgu türleri. Yetenekli bir pratisyen kullanıyorsanız bu bir avantajdır, ancak daha az deneyimli birini kullanmanız durumunda bir dezavantajdır. Hem dolgu maddeleri hem de botoksla ilgili bir sorun, sınırlı deneyime sahip kişiler tarafından uygulanabilmeleridir – ve kötü sonuçlar takip edebilir.

Ne botoks ne de dolgu maddeleri, tipik olarak bazı ilk morarma ve şişliklerin ötesinde yan etkilere sahip değildir. Tabii ki bunlar yüzün hassas bölgelerine yapılan enjeksiyonlar olduğundan, uygulayan kişi beceri veya deneyimden yoksunsa başka yan etkiler olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kuaförler ve vasıfsız güzellik uzmanları birçok durumda tedavi sunabilseler de, bu yoldan gitmemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Nispeten az miktarda para tasarrufu – kişinin niteliklere sahip olmaması nedeniyle tasarruf edilen para düşük kaliteli ürünlerin kullanılmasına ve alt standart sonuçlara yol açabilir.

Hem dolgu maddeleri hem de botoks ile yüksek kaliteli bir pratisyen tercih etmeli veya bu tür bir tedaviden kaçınmalısınız.

Hangisinin Doğru Seçim Olduğunu Bilmeniz Gerekiyor Mu?

Yukarıdakilerden botoks veya dolgu maddesinin hangisi sizin için daha uygun olduğunu belirleyebilir ya da ikisinin kombinasyonunun ideal olacağını düşünebilirsiniz.

Bununla birlikte, gereksinimlerinizi ve endişelerinizi tartışmak için her zaman bir danışmaya değer; sorular sormak ve uzmanın tavsiyesini almak.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Endişe verici yaşlanma belirtileriniz, çizgiler ve kırışıklıklar, kaşlarınız ve çatlaklar varsa, o zaman botoks veya yüz dolgu maddelerinin belirgin bir fark yaratarak görünüşünüzü ve aynı zamanda benlik saygınızı ve güveninizi geliştirmesi muhtemeldir.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi