Bulimia Nervoza nedir? tedavisi ve belirtileri

Bulimia Nervoza

Bulimia nervoza belirtisi, vücudunuza, ilişkilerinize ve yaşamınıza zarar verebilecek bir yeme bozukluğudur. Bulimia’nız için yardım almak hayatınızı kurtarabilir.

Bulimia Nervoza tedavisi

Yardım Alın

Bulimia’dan kurtulmanın ilk adımı yardım almaktır. Birisine söyleyin, ailenize veya arkadaşınıza bir profesyonelden destek almak istediğinizi söyleyin. Bulimia’dan kurtulmak, yolda birçok tümsek ile zor bir süreç olabilir. Yeme bozukluğunun iyileştirilmesinde uzmanlaşmış bir profesyonelin rehberliği, iyileşmenin dönüm noktalarında ve zorluklarla başa çıkmanızda yardımcı olacaktır. Birçok insan kendi kendine iyileşemez. Ve bu nedenle, yardım almak iyileşme için çok önemli olabilir.

Aşırı Yeme ve Temizleme Döngüsünü Durdurun

Bulimia’nın en önemli belirtilerinden biri, aşırı temek yemek ve ardından kusma, kısıtlama, diyet yapma, egzersiz yapma veya yenen yiyeceği dengelemeye (veya telafi etmeye) çalışmak için maddeler kullanarak arınma döngüsüdür. Ve bu acı verici olup, çoğu zaman bu dögüyü kırmak imkansız gibi gelebilir. Ama bu döngüyü kırmak tedaviniz için çok önemli bir adımdır.

Yemeğinizi Kısıtlamayı Bırakın

Yiyecek alımınızı kısıtlamak, vücudunuzun “açlık” algılamasına karşı doğal bir tepkiyi tetikleyebilir ve bu aşırı yemeye yol açabilir. Bu nedenle; düzenli yemek yiyin, açlığınızla ilgilenin ve vücudunuza ihtiyacı olan yiyecekleri verdiğinizden emin olun.

Tetikleyicilerinizi Öğrenin

Tek bir yerde veya günün belirli bir saatinde olmak kadar basit bir şey tetikleyici olabilir. Stres ve üzüntü, yalnızlık ve kaygı duyguları da tetikleyici olabilir. Ve bazı insanlar iyileşmenin erken dönemlerinde belirli yiyecekler tarafından tetiklenebilir. Öğrenmek ve temizleme döngüsünü durdurmak için, bu davranışı sizin için neyin tetiklediğini bilmeniz ve bu tetikleyicilerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Bir Plan Yapın

Tetikleyicilerinizi öğrendikten sonra, o anları atlatmanıza yardımcı olacak bir plan yapın. Duygu sizi etkilediğinde ne yapmak bilmek, onu atlatmanıza yardımcı olabilir. Planınıza dahil etmek isteyebileceğiniz şeyler, bir arkadaşınızı veya aile üyeler aramak, bir görevle dikkatinizi dağıtmaktır.

Yemek ile İlişkinizi İyileştirmeye Başlayın

Bulimia’dan muzdarip insanlar, vücutlarının açlık ve tokluk hakkında gönderdiği sinyallerden kopabilirler. Sezgisel yeme; bu sinyallerle tekrar geçmenize yardımcı olabilir, böylece yiyecekle barışık olabilirsiniz. Sezgisel yemeği, size ne yiyeceğinizi veya ne kadar yiyeceğinizi söylemek yerine, kendinize tekrar yiyecek konusunda güvenmenize yardımcı olmak ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağlamakla birlikte.

Kaygınızı Yönetin

Bulimia hastalarının yarısından fazlasında eş tanılı anksiyete varsa vardır. Anksiyete, bulimialı insan için davranışın merkezinde yer alır. Bu bu yüzden, kaygıyı yönetmek bulimia’dan nasıl kurtulacağının önemli bir anlatım.

Beden Uygun Bir Tedavi Bulun

Kaygınızı gidermek için tedavi ekibinizle birlikte çalışın. Konuşma terapisi, bilişsel davranışcı terapi ve diyalektik davranış terapisi anksiyete için etkili tedaviler olabilir. İlaç tedavisi de anksiyeteyi tedavi etmek için bir seçenektir. Tüm teknikler tüm insanlar için işe yaramaz, bu sizin için neyin işe yaradığını bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir.

Dikkatinizi dağıtın

Dikkat dağınıklığı, kaygı ile mücadelede güçlü bir silah olabilir. Kendinizi rahatlatmanın yollarını bulun, böylece bir anlık kaygıyı atlatabilirsiniz. Bazı insanlar için; örgü örmek veya boyamak gibi eden bir görev, anı kaygının kalkmasına neden olacak kadar bilgi ve tekrar dikkat dağıtıcı olabilir.

Vücudunuzla İlişkinizi İyileştirmeye Başlayın

Bulimia, vücudunuzla olan ilişkiniz için pek çok yönden yıkıcıdır. Yemek borusu ve diş problemleri gibi fiziksel hasara neden olabilir, ancak hasarın çok ötesine geçer. Bulimia sizi bedeninize karşı bir savaşçı haline getirebilir, kendi bedeninize karşı bir savaş tehlikesi olabilir. Ve iyileşmenin parçası parçası, bu ilişkiyi iyileştirmek ve bir düşman olarak, bir arkadaş olarak vücudunuzla yeniden bağlantı kurmaktır.

Tartılmayı Bırakın

Tartılmak, yeme bozukluğu olan birçok insan için günlük yaşamın en önemli parçasıdır. Tartıdaki sayı, iyi bir günde veya kötü bir günde olduğunuz konusunda belirleyici faktör olarak hissedilebilir. İşte tam da bu yüzden tartınızdan kurtulmanız, iyileşme sürecinde oyunun kurallarını değiştirebilir. Tartınızdan kurtulmak, bu sayıların artık eylemlerinizi veya duygularınızı belirleme gücüne sahip olmadığı anlamına gelir. Tartınızdan ayrılmak, aynı zamanda, ağırlığından çok vücudunuzun nasıl hissettiğine odaklanmanıza da olanak tanır.

Bir Destek Sistemi Geliştirin

Bulimia’dan iyileşen insan bunu tek başına yapmaz. Yol boyunca yardımcı olacak olan bir destek ağları oluşturmak ve destek ağınızı oluşturmak, bulimia’dan nasıl kurtulacağınız konusunda çok önemli bir adımdır. Ağınız yakın arkadaşları, güvendiğiniz aile üyelerini, tedavi ekibinizi, destek gruplarını ve hatta iyileşme sürecindeki kişiler için ikinci olanlar. Bu insanlar kötü anlarda size yardımcı olabilir, iyileşmedeki zaferlerinizde ve iyileşirken desteklemek için orada olabilirler.

Bir cevap yazın