Bulimia Nervoza'dan Kurtulmanın Yolları – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Bulimia Nervoza'dan kurtulma yolları
Bulimia Nervoza'dan kurtulma yolları

Yeme Bozuklukları

Bulimia Nervoza’dan Kurtulmanın Yolları

Bulimia Nervoza’dan Kurtulmanın Yolları

Bulimia nervoza , vücudunuza, ilişkilerinize ve yaşamınıza zarar verebilecek bir yeme bozukluğudur. Bulimia’nız için yardım almak hayatınızı kurtarabilir. 

Bulima İçin Tavsiyeler

 • Yardım Alın

Bulimia’dan kurtulmanın ilk adımı yardım almaktır. Birisine söyleyin, ailenize veya arkadaşınıza bir profesyonelden destek almak istediğinizi söyleyin. Bulimia’dan kurtulmak, yolda birçok tümsek ile zor bir süreç olabilir. Yeme bozukluğunun iyileştirilmesinde uzmanlaşmış bir profesyonelin rehberliği, iyileşmenin dönüm noktalarında ve zorluklarla başa çıkmanızda yardımcı olacaktır. Birçok insan kendi kendine iyileşemez. Ve bu nedenle, yardım almak iyileşme için çok önemli olabilir. 

 • Aşırı Yeme ve Temizleme Döngüsünü Durdurun

Bulimia’nın en önemli belirtilerinden biri, aşırı temek yemek ve ardından kusma, kısıtlama, diyet yapma, egzersiz yapma veya yenen yiyeceği dengelemeye (veya telafi etmeye) çalışmak için maddeler kullanarak arınma döngüsüdür. Ve bu acı verici olup, çoğu zaman bu dögüyü kırmak imkansız gibi gelebilir. Ama bu döngüyü kırmak tedaviniz için çok önemli bir adımdır. 

 • Yemeğinizi Kısıtlamayı Bırakın 

Yiyecek alımınızı kısıtlamak, vücudunuzun “açlık” algılamasına karşı doğal bir tepkiyi tetikleyebilir ve bu aşırı yemeye yol açabilir. Bu nedenle; düzenli yemek yiyin, açlığınızla ilgilenin ve vücudunuza ihtiyacı olan yiyecekleri verdiğinizden emin olun. 

 • Tetikleyicilerinizi Öğrenin 

Tek bir yerde veya günün belirli bir saatinde olmak kadar basit bir şey tetikleyici olabilir. Stres ve üzüntü, yalnızlık ve kaygı duyguları da tetikleyici olabilir. Ve bazı insanlar iyileşmenin erken dönemlerinde belirli yiyecekler tarafından tetiklenebilir. Öğrenmek ve temizleme döngüsünü durdurmak için, bu davranışı sizin için neyin tetiklediğini bilmeniz ve bu tetikleyicilerle nasıl başa çıkacağınızı öğrenmeniz gerekir. 

 • Bir Plan Yapın

Tetikleyicilerinizi öğrendikten sonra, o anları atlatmanıza yardımcı olacak bir plan yapın. Duygu sizi etkilediğinde ne yapmak bilmek, onu atlatmanıza yardımcı olabilir. Planınıza dahil etmek isteyebileceğiniz şeyler, bir arkadaşınızı veya aile üyeler aramak, bir görevle dikkatinizi dağıtmaktır.

 • Yemek ile İlişkinizi İyileştirmeye Başlayın 

Bulimia’dan muzdarip insanlar, vücutlarının açlık ve tokluk hakkında gönderdiği sinyallerden kopabilirler. Sezgisel yeme; bu sinyallerle tekrar geçmenize yardımcı olabilir, böylece yiyecekle barışık olabilirsiniz. Sezgisel yemeği, size ne yiyeceğinizi veya ne kadar yiyeceğinizi söylemek yerine, kendinize tekrar yiyecek konusunda güvenmenize yardımcı olmak ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu beslenmeyi sağlamakla birlikte.

 • Kaygınızı Yönetin

Bulimia hastalarının yarısından fazlasında eş tanılı anksiyete varsa vardır. Anksiyete, bulimialı insan için davranışın merkezinde yer alır. Bu bu yüzden, kaygıyı yönetmek bulimia’dan nasıl kurtulacağının önemli bir anlatım. 

 • Beden Uygun Bir Tedavi Bulun 

Kaygınızı gidermek için tedavi ekibinizle birlikte çalışın. Konuşma terapisi, bilişsel davranışcı terapi ve diyalektik davranış terapisi anksiyete için etkili tedaviler olabilir. İlaç tedavisi de anksiyeteyi tedavi etmek için bir seçenektir. Tüm teknikler tüm insanlar için işe yaramaz, bu sizin için neyin işe yaradığını bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir. 

 • Dikkatinizi dağıtın 

Dikkat dağınıklığı, kaygı ile mücadelede güçlü bir silah olabilir. Kendinizi rahatlatmanın yollarını bulun, böylece bir anlık kaygıyı atlatabilirsiniz. Bazı insanlar için; örgü örmek veya boyamak gibi eden bir görev, anı kaygının kalkmasına neden olacak kadar bilgi ve tekrar dikkat dağıtıcı olabilir. 

 • Vücudunuzla İlişkinizi İyileştirmeye Başlayın

Bulimia, vücudunuzla olan ilişkiniz için pek çok yönden yıkıcıdır. Yemek borusu ve diş problemleri gibi fiziksel hasara neden olabilir, ancak hasarın çok ötesine geçer. Bulimia sizi bedeninize karşı bir savaşçı haline getirebilir, kendi bedeninize karşı bir savaş tehlikesi olabilir. Ve iyileşmenin parçası parçası, bu ilişkiyi iyileştirmek ve bir düşman olarak, bir arkadaş olarak vücudunuzla yeniden bağlantı kurmaktır. 

 • Tartılmayı Bırakın

Tartılmak, yeme bozukluğu olan birçok insan için günlük yaşamın en önemli parçasıdır. Tartıdaki sayı, iyi bir günde veya kötü bir günde olduğunuz konusunda belirleyici faktör olarak hissedilebilir. İşte tam da bu yüzden tartınızdan kurtulmanız, iyileşme sürecinde oyunun kurallarını değiştirebilir. Tartınızdan kurtulmak, bu sayıların artık eylemlerinizi veya duygularınızı belirleme gücüne sahip olmadığı anlamına gelir. Tartınızdan ayrılmak, aynı zamanda, ağırlığından çok vücudunuzun nasıl hissettiğine odaklanmanıza da olanak tanır.

 • Bir Destek Sistemi Geliştirin

Bulimia’dan iyileşen insan bunu tek başına yapmaz. Yol boyunca yardımcı olacak olan bir destek ağları oluşturmak ve destek ağınızı oluşturmak, bulimia’dan nasıl kurtulacağınız konusunda çok önemli bir adımdır. Ağınız yakın arkadaşları, güvendiğiniz aile üyelerini, tedavi ekibinizi, destek gruplarını ve hatta iyileşme sürecindeki kişiler için ikinci olanlar. Bu insanlar kötü anlarda size yardımcı olabilir, iyileşmedeki zaferlerinizde ve iyileşirken desteklemek için orada olabilirler. 

 

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozukluğu Nedir? Yeme bozukluğu, kişinin duygusal ve fiziksel sağlığı etkilediği ciddi, karmaşık, zihinsel bir sağlık sorunudur. Yeme bozukluğu olan kişiler yiyeceklerle, kilolarıyla veya...

Yeme Bozuklukları

Aşırı Yeme Bozukluğu Nedir? Aşırı yeme bozukluğu, kısa bir süre içinde tekrarlayan aşırı yeme ataklarıyla birlikte ciddi bir akıl hastalığıdır. Normalde olduğundan daha fazla...

Yeme Bozuklukları

Anoreksiya Nervoza Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin anoreksiya nervoza belirtileri gösterdiğinden endişeleniyorsanız, bu çok üzücü olabilir. Ayrıca yalnız değilsiniz.  Anoreksiya nervoza’nın yıkıcı olabileceği doğrudur. Genellikle hastalıkla ilişkili tıbbi...

Yeme Bozuklukları

Bulimia Nervoza Nedir? Bulimia nervoza (bulimia olarak da bilinir) ciddi bir akıl sağlığı hastalığıdır. Bulimia, kontrol dışı bir şekilde tekrarlanan yeme atakları (aşırı yeme...