Depresyon Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Kurtulurum – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Depresyon nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemi
Depresyon nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemi

Ruh Sağlığı

Depresyon Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Kurtulurum

Depresyon Nedir?

Depresyon bir ruh sağlığı sorunudur. En belirgin belirtileri kişinin kendisini yorgun ve tükenmiş hissetmesidir. Bunun sonucunda da kişi hayattan eskisi kadar zevk alamamaktadır. Kişi artık yaptığı çoğu şeyi yapmak zorunda hissetiği için yapmaya başlar. Depresyondaki kişi işiyle, ailesiyle sorunlar yaşayabilir ve eskiden yapmaktan zevk aldığı aktiviteleri yapmakta zorlanabilir. Kişi bu zamanlarda kötü alışkanlıklara başlayabilir (alkol, zevk verici maddeler, sigara). Kişinin önceden böyle alışkanlıklık geçmişi varsa da tekrar başlama yatkınlığı artar. Herhangi bir olay sebebiyle depresyona girmiş olabilirsiniz. Bu çok doğaldır her insan depresyona girebilir. Her insanın inişli ve çıkışlı zamanları olabilir. Yapmamız gereken daha güçlü bi şekilde ayağa kalkmaktır. Asla değiştiremeyeceğiniz bir olay yaşadıysanız (bir yakının vefat etmesi gibi) verebileceğimiz en iyi tavsiye, yakın hissettiğiniz bir kişiden destek almaktır. Böyle bir şansınız yoksa ise ücretsiz bir şekilde bize mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz. Konuşmak bir şeyleri değiştiremez belki ama birazda olsa kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.(Saglikhatti.net) sizi seviyor.

Depresyona Ne Sebep Olur?

Depresyona girme riskini arttırabilecek bir dizi faktör vardır. Bunlar, kişisel veya ailevi bir depresyon geçmişine sahip olmak (genetik faktörler), büyük stres veya travmalar yaşamak, yan etkili ilaçlar almak. Öncelikle eğer sorunun kaynağı belliyse (iş, aile, ilişki) bunun için kendinize çözümler bulmaya çalışın. Çalışmak istemediğiniz ve sizi strese sokan bir işte çalışıyorsanız ya da mutsuz bir ilişki içindeyseniz en iyi şey bazen bunlardan kökten kurtulmak olur. Sizler değerlisiniz ve hiçbir şey sizin mutsuz olmanız kadar önemli değildir.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri, fiziksel değişikliklere ve normal günlük aktivitelere müdahale eden ruh hali ve düşüncelerdeki değişiklikleri içerebilir.

Belirtiler şunları içerebilir: 

  • Kalıcı üzgün, düşük ya da sinirli ruh halinde olmak
  • Umutsuzluk, değersizlik veya suçluluk duyguları hissetmek
  • Eski alışkanlıklarına (hobilerine) ilgi ve zevk kaybı
  • Azalan enerji ve yorgunluk
  • Konsantre olmakta zorluk
  • Uykusuzluk, çok erken uyanma veya aşırı uyumak
  • Düşük iştah veya aşırı yeme
  • Ölüm veya intihar düşünceleri

Depresyon kadınlarda daha yaygın görülür. Bunun haricinde de depresyon belirtileri cinsiyete ve yaşa göre farklılıklar gösterebilir. Erkekler genellikle sinirlilik ve öfke gibi belirtiler yaşarken, kadınlar daha sık üzüntü ve suçluluk hissederler. Depresyonda olan ergenler genellikle huzursuz olabilir ve okulda sorun yaşayabilir, küçük çocuklar hasta gibi davranabilir veya bir ebeveynin ölebileceğinden endişe duyabilir.

Depresyon Nedir

Ayrıca Bakınız: Depresyonda olan bir kişinin kullandığı mazeretler

Depresyon Nasıl Teşhis Edilir?

Depresyon kesin olarak bir tıp uzmanı tarafından teşhis edilebilir, bu sebeple depresyon semptomları yaşayan kişiler bir psikiyatrist, psikolog ile konuşmalıdır. Semptomların ciddiyetini ve ne kadar süredir devam ettiklerini sorabilirler. Ayrıca, durumunuzu daha iyi anlamalarına ve zaman içindeki değişiklikleri veya iyileştirmeleri izlemelerine yardımcı olabilecek bir dizi testler önerebilirler.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon, bir kişinin genel yaşam kalitesi üzerinde ciddi yıkıcı etkilere sahip olsa da, kişiden kişiye değişimli olabilen tedavi şekilleri olmak suretiyle tedavi edilebilir. Depresyonun türünü ve ciddiyetini anlamak için bir doktor ile çalıştıktan sonra tedavi yöntemleri şunları içerebilir: 

Psikoterapi

Depresyon, bilişsel-davranışçı terapi ve kişilerarası terapi dahil olmak üzere çeşitli danışmanlık türleriyle etkili bir şekilde tedavi gerçekleştirmek.

İlaçlar

Antidepresanlar, depresyon için etkili ve güçlü bir tedavi şeklidir. Bu reçeteli ilaçlar genellikle semptomları iyileştirmeye  bi süre sonra başlar. Ayrıca kişinin kullandığı ilaç etkisizde kalabilir ve doğru uyumu bulmak için birkaç antidepresan denemesi gerekebilir. Bir doktor veya psikiyatrist bu ilaçların uygunluğunu tartışabilir ve belirli bir tür önerebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Tedavi genellikle bu yaklaşımlardan sadece biriyle sınırlı değildir; Aslında, ilaçla psikoterapiyi birleştirmek, tek başına bir yaklaşımdan daha yüksek iyileşme oranları göstermiştir.

Depresyonla Başa Çıkmak İçin İpuçları

Depresyon tedavileri hakkında bir doktorla konuşmanın yanı sıra, kendi başınıza atabileceğiniz birkaç adım vardır: 

Egzersiz

Düşük yoğunluklu egzersiz, günde 10 dakika yürümek bile ruh halinde ve fiziksel sağlıkta iyileşmelere yol açabilir. Hafif ila orta şiddette depresyonu olan bazı insanlarda ciddi yararları dokunduğu kanıtlanmıştır. Egzersiz yapmak kadar devamlılıkta çok önemli. Verebileceğimiz en iyi tavsiye kendinize bir çizelge yapmak ve bu çizelgeye istikrarlı bir şekilde uymak. Dünyada kendi alanında en başarılı insanların ilk tavsiyesi de çizelge tutmak olmuşur.

Destek

Advertisement. Scroll to continue reading.

Depresyonda olmak sizi yalnız hissettirebilir yada umutsuz, Başkalarıyla buluşup kaliteli vakitler geçirin, sohbetler edin ve kendinizi izole etmemeye çalışın.

Kendinizi Sınırlandırın

Bir olay karşısında depresyona girdiyseniz eğer o olay hakkında kendinize bir süre verin. Ben şu kadar kişiye bu olayı anlatacağım ya da şu kadar gün konuşacağım gibi kendinizi sınırlandırın ve kendinize verdiğiniz süre dolduktan sonra asla bu olaydan bahsetmeyin. Soranlara ise bu olay karşısında kendime verdiğim süre doldu artık bu olay hakkında konuşmak istemiyorum diye cevap verin. Kafanızdan çıkmasa bile bu düşünceler ve yaşadıklarınız kelimelere dökünce belki rahatlatabilir ancak kısır döngü gibi hep aynı olayları düşünmenize ve sürekli aynı olayı anlatmak istemenize sebep olur.

Gerçekçi olun

Etkili tedavi ile bile, depresyon semptomları yavaş yavaş iyileşir. Bu yüzden sabırlı ve pozitif olmaya çalışın.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Evcil Hayvan Besleyin

Kedi ve köpek gibi canlılar depresyonunuzu atlatmanızda fayda sağlayabilir. Evcil hayvanların insanlar etkisinde pozitif bir etkisi vardır. Sevmek ve onlarla oynamak yalnızlığınızı ve mutsuzluğunuzu bir nebze olsun azaltmanıza yardımcı olabilir.

Eskiden Yapmak İstediğiniz Bir Hobiyi Yapın:

Eskiden yapmak istediğiniz ancak vakit bulamadığınız bir hobiniz varsa (kamp yapmak, bisiklet sürmek, resim çizmek) bunlara vakit ayırmaya çalışın.

Mutsuz ve Güvende Hissetmiyorsanız Bunlardan Kurtulun

Advertisement. Scroll to continue reading.

Mutsuz ve güven de hissetmediğiniz bir durumun içinde olmak semptomlarınızı artırabilir. Bir kişi, ilişki, aile, iş sebepli depresyona girmiş olabilirsiniz. En iyi çözüm bu sorunları gidermek. Bu sorunlar düzelmiyorsa üstüne gitmenin bir anlamı yok kurtulmak bazen en iyi çözüm olabilir.

Mekan Değişikliği

Mekan değişiklikleri sizi daha iyi hissetirebilir. Sevdiğiniz bir kişinin yanına, hep gitmek istediğiniz ancak mesafe sorunu ya da vakit bulamadığınız bir kişinin yanına gidebilirsiniz. Bol bol kaliteli vakit geçirmek sizlere iyi gelebilir.

Depresyon hakkında daha fazla yazı için tıklayın.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: DEHB Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir? – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Ruh Sağlığı

Sizi depresyondan kurtaracak 9 ipucu Depresyon geçirdiğinizden şüpheleniyorsanız, kendinizi daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz pek çok şey var. 1. Fiziksel aktivite Egzersiz genellikle kötü...

Ruh Sağlığı

Depresyondayken çoğu şey anlamsız gelmeye başlar ve çoğu kişi kendini hayattan izole eder. Ne olursa olsun depresyonunuza karşı çıkmanız ve depresyondan tamamen kurtulmanız gerekir....

Ruh Sağlığı

Depresyon ve Cinsel Sorunlar Beyindeki nörotransmiterler olarak adlandırılan kimyasallar, cinsel organlara kan akışını teşvik etmek için beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmasına yardımcı olur. Depresyon ve...

Ruh Sağlığı

Depresyon Nedir? Depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı sorunları, yaşamlarının bir aşamasında 6 kişiden 1’ini etkiler. Bu kadar yaygın bir sorun olmasına rağmen, birçok...

Ruh Sağlığı

Mevsimsel Depresyon Nedir?  Mevsimsel depresyon, kış yaklaştıkça ve gündüz saatleri kısaldıkça daha şiddetli hale gelen bir depresyon türüdür. Hastalar genellikle sonbaharda depresyon belirtileri yaşamaya...