Diyalektik Davranış Terapisi Nedir? Nasıl Çalışır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

diyalektik davranış terapisi
diyalektik davranış terapisi

Ruh Sağlığı

Diyalektik Davranış Terapisi Nedir? Nasıl Çalışır?

Diyalektik Davranış Terapisi 

Duyguları düzenlemenize, ilişkileri daha etkili bir şekilde yönetmenize, sıkıntıya tahammül etmenize ve farkındalığı artırmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış konuşma terapisi…

Diyalektik davranış terapisi (DBT), bilişsel davranışçı terapiye (CBT) dayalı bir tür konuşma terapisidir. Büyük ölçüde, sınırda kişilik bozukluğu (BPD) ile ilişkili sorunları olan insanları tedavi etmek için kullanılır, ancak bir dizi akıl sağlığı sorununu tedavi etmek için uyarlanmıştır.

Diyalektik Davranış Terapisi Nedir?

DBT, ‘konuşma terapisi’ olarak bilinir. Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) üzerine kuruludur ancak aşırı duyguları olan insanlara yardım etmek için uyarlanmıştır.

DBT, Borderline Kişilik Bozukluğu teşhisi konan kişileri, özellikle de intihar düşünceleri veya girişimleri olan kişileri tedavi etmek için tasarlandı.

DBT geliştirilirken kabul ve değişim arasında bir denge kurmaya çalışıldı ve hem bir durumun zorluğunu doğrulamanın hem de bireyi değişmeye zorlamanın önemi fark edildi. Örneğin, bir hastayı değiştiremeyecekleri şeyleri kabul etmeye teşvik etmeye çalışmak ve yapabileceklerini değiştirme cesareti bulmak. Her şeyin o an olduğu gibi kabulü ile değişmek için durmaksızın zorlanması arasındaki bu gerilim, DBT’nin temel bir bileşenidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Diyalektik Davranış Terapisi Nasıl Çalışır?

DBT’nin dört modülü vardır. Modüller şunları içerir:

  • Temel Farkındalık
  • Duygu Düzenleme
  • Kişilerarası etkinlik
  • Tehlike Toleransı

DBT’de bireylere duyguları düzenleme, ilişkileri daha etkili yönetme, sıkıntıya tahammül etme ve farkındalığı artırma yeteneklerini geliştirme becerileri öğretilir. Becerilerin kazanılması ve ardından alıştırma ve prova edilmesini sağlamak, kapsamlı DBT programının önemli bir bileşenidir.

Diyalektik Davranış Terapisini Farklı Kılan Nedir?

DBT, hastaları tek tek tedavi eden bir ekibe dayanır. Ekibin her üyesi, belirli bir davranışın anlaşılmasına farklı beceri, bilgi ve deneyim kazandırır.

Ekip olarak, herhangi bir bireyin tuttuğu bir görüntüden ziyade tüm resmi görme olasılığımız çok daha yüksektir. Ekibin tükenmişliği önlemek için birbirini desteklemesini sağlamak ve DBT ilkelerine sadık kalmalarını sağlamak, kapsamlı DBT programının temel bir parçasıdır.

5 Diyalektik Davranış Terapisi İşlevi

Kapsamlı DBT, aşağıdaki beş işlevi içerir:

• Yeteneklerin geliştirilmesi

Bu, bireylere yukarıda özetlenen 4 modülden (Temel Farkındalık, Duygu Düzenleme, Kişilerarası Etkililik ve Sıkıntı Toleransı) yeni beceriler öğretmeyi içerir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

• Motivasyonu artırmak

Bu, bireylerin problemli davranışlarını yönetmek için becerileri kullanmasını sağlar.

• Genellemenin sağlanması

Bu işlevde beceriler öğretilir, böylece okul, ev, iş ve toplum gibi tüm bağlamlarda kullanılabilir ve aktarılabilir.

• Çevreyi yapılandırma

Bu işlev, olumlu, uyarlanabilir davranışların tüm çevresel ortamlarda güçlendirilmesini sağlar.

• Terapistler için destek

DBT genellikle kronik, şiddetli ve yoğun zihinsel sağlık sorunları yaşayan kişilere verildiğinden, bu bileşen terapistlerin yanmalarını veya ikincil stres reaksiyonu yaşamalarını önlemek için desteklenmelerini sağlar. Ayrıca DBT ilkelerinden sapmamalarına ve odaklanmalarına da izin verir.

Fonksiyonların sunulduğu modlar tedavi ortamına bağlı olarak değişir. Örneğin ayakta tedavi, yatan hasta, akut, uzun süreli kalma vb.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Diyalektik Davranış Terapisi Nasıl Yapılır?

DBT, BDT veya danışmanlık gibi bir saatlik haftalık bir terapi değildir, ancak bir beceri eğitimi bileşeni içerir. Bu genellikle haftada iki saat grup terapisi, artı haftalık bireysel terapi ve mesai dışı koçluktan oluşur. Tüm DBT terapistleri her hafta bir konsültasyon toplantısına gitmelidir.

Diyalektik Davranış Terapisi Kimler İçindir?

DBT, sık sık kendine zarar veren Borderline Kişilik Bozukluğu tanısı olan kişiler için önerilen bir tedavidir.

DBT, kendine zarar verme ve intihar davranışlarını azaltma, yoğun duyguları yönetme ve durumu daha da kötüleştirmeden bir krizi tolere etme becerilerini öğrenmede yardımcı olur.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi