Egzersize Bağlı Astım Nedir?

Egzersize bağlı astım, fiziksel aktivite ile tetiklenen astımdır. Kronik astımı olan çoğu insan egzersiz yaparken semptomlar yaşayacaktır. Bununla birlikte, kronik astımı olmayan birçok insan semptomları yalnızca efor sırasında geliştirir.

Normal nefes alma sırasında soluduğumuz hava öncelikle burun geçişleri ile ısınır ve nemlendirilir. Egzersize bağlı astımın ortaya çıkmasının nedenlerinden biri, egzersiz sırasında insanların ağızdan nefes alma eğiliminde olmasıdır, bu da daha soğuk ve daha kuru havayı soludukları anlamına gelir. Egzersize bağlı astımda, solunum yollarının etrafındaki kas bantları, solunan havanın sıcaklık ve nemindeki bu değişikliklere duyarlıdır. Bu bantlar, hava yolunu daraltan kasılma (veya spazm) ile tepki verir. Bu astım semptomlarına neden olur.

Egzersize Bağlı Astımın Belirtileri Nelerdir?

Egzersiz kaynaklı astım semptomları şunları içerir:

  • Öksürme
  • Göğüste kasılma
  • Hırıltı
  • Egzersiz yaparken olağandışı yorgunluk
  • Egzersiz yaparken nefes darlığı hissetmek

Egzersizle semptomların derecesini etkileyebilecek diğer faktörler, havadaki polenlerin ve kirleticilerin varlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.

Egzersize bağlı astım semptomları genellikle fiziksel aktivitenin başlamasından 5-20 dakika sonra veya kısa egzersiz durduktan 5-10 dakika sonra başlar. Bu semptomlardan herhangi birini fiziksel eforla yaşıyorsanız, doktorunuza söyleyin.

Hangi Sporların Semptomlara Neden Olma Olasılığı Daha Yüksektir?

Egzersize bağlı astıma neden olan aktivite türü kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar için voleybol, jimnastik, beyzbol, yürüyüş ve güreş gibi kısa, aralıklı egzersiz dönemlerini içeren aktiviteler semptomlara yol açabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Diğerleri için, uzun süreli çaba gerektiren aktiviteler (futbol, ​​mesafe koşu, basketbol ve çim hokeyi) veya soğuk hava sporları (buz hokeyi, kros kayağı, buz pateni) tolere edilemez.

Diğerleri, güçlü bir dayanıklılık sporu olan ve genellikle sıcak, nemli hava ortamında yapıldığı için genellikle iyi tolere edilen yüzmeye katılamazlar. Bu sınırlamalara rağmen astımlı pek çok kişi, doğru önlemleri aldıklarında bazı faaliyetlere tam anlamıyla katılabilmektedir.

Egzersize Bağlı Astım Semptomlarını Nasıl Kontrol Ederim?

Egzersize bağlı astım nedeniyle egzersizden kaçınmamalısınız. Semptomları kontrol etmek ve sizin veya çocuğunuzun normal fiziksel aktivitesini sürdürmesine izin vermek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Egzersizden önce alınan inhale ilaçlar egzersize bağlı astım semptomlarını kontrol edebilir ve önleyebilir. Tercih edilen ilaçlar kısa etkili beta2 agonist inhalerleridir.

Egzersizden 15-20 dakika önce alınan bu ilaçlar hava yollarının kasılmasını önleyebilir ve 4 ila 6 saat kadar uzun bir süre egzersize bağlı astımın kontrolünü sağlayabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Semptomlar yaşamaya devam ederseniz, doktorunuzun sizin için daha uzun etkili bir inhalere başlaması veya geçmesi gerekebilir. Egzersize bağlı semptomlarınızın tedavisinin nasıl işe yaradığı hakkında doktorunuzla konuşmak önemlidir.

İlaçlara ek olarak, egzersizden önce ısınma aşaması ve sonrasında soğuma dönemi egzersize bağlı astımı önlemeye yardımcı olabilir. Polenlerin yoğun olduğu günlerde (alerjikse) veya sıcaklıkların çok düşük ve hava kirliliği seviyelerinin yüksek olduğu zamanlarda dışarıda egzersiz kısıtlanmalıdır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının varlığı da semptomları artırabilir, bu nedenle böyle bir enfeksiyonunuz varsa egzersizi kısıtlamalısınız.