Gaslighting: Duygusal İstismara Uğradığınızın Belirtileri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Gashlighting Nedir
Gashlighting Nedir

Ruh Sağlığı

Gaslighting: Duygusal İstismara Uğradığınızın Belirtileri

Son zamanlarda başka birinin eylemlerinden dolayı kendinizi sorgulamaya başladınız mı? Gaslighting, genellikle kurbanın kendi duygularını, yargılarını ve hatta akıl sağlığını sorgulamasına neden olan bir ev içi duygusal istismar ve manipülasyon biçimidir. Bu tanıdık geliyorsa, çıldırmadığınızdan ve yardımın elinizin altında olduğundan emin olabilirsiniz.

Gaslighting Nedir?

Bu terim aslında, 1944 yapımı Gaslight filminden geliyor. Burada bir kocanın karısını kasıtlı olarak evindeki ışıkları kısarak manipüle etmeye çalıştığı ve ona sorduğunda bunu inkar etmesi geçmektedir. Koca, karısının mücevherlerini saklıyor ve ardından onu kaybetmekle suçluyor ve hatta duvardan fotoğraf çekiyor ve onları kaldırdığı konusunda ısrar ediyor.

Günümüzde, gashligting teriminin tek bir tanımı yoktur ve deneyim kişiden kişiye farklılık gösterebilir, ancak terim genellikle kurbanın kontrol nedeniyle kendi akıl sağlığından şüphe etmeye zorlandığı bir ilişkiye atıfta bulunmak için benimsenmiştir.

Gashlighting Neden Yapılır?

Suistimalin pek çok biçimi gibi, fail de bunu genellikle kontrolü sürdürmek için yapar. Bir kişinin gerçekliğini çarpıtmak, birçok istismarcı için kontrol modelinin bir parçasıdır. Bu tür zihinsel işkence , tutuklularını korkutarak ve hızla değişen ruh halleri ve durumlarla onları şaşırtarak itaatkar tutabileceklerini bilen işkenceciler ve teröristler tarafından başarıyla kullanılmaktadır. Ev içi bir durumda, kişi kendi yargılarından ne kadar şüphe duyarsa, istismarcının onu kontrol etmesi o kadar kolay olur.

Fiziksel ev içi şiddetin aksine, ancak diğer duygusal istismar türlerine benzer şekilde, gashlighting yönteminin fark edilmesi genellikle zordur çünkü bariz fiziksel işaretler yoktur. Endişe verici bir şekilde, dışarıdan birine, fail mükemmel, şefkatli bir ortak gibi görünebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bir kişi kendi yargılarından ne kadar şüphe duyarsa, istismarcının onu kontrol etmesi o kadar kolay olur.

Gaslighting sadece romantik ilişkilerle sınırlı değildir; manipülatör, patronunuzdan bir arkadaşınıza, bir akrabanıza ve hatta bir ebeveyne kadar herhangi biri olabilir. Ancak bunu nasıl deneyimleseniz de, gaslighting ciddi bir duygusal istismar türüdür.

Gaslighting, manipülatörün kurbanı sorguladığı ve kendisinden, algısından, anılarından, öz imajından, öz değerinden ve akıl sağlığından şüphe ettiği bir psikolojik taciz ve kontrol biçimidir. Tehlike, benlik saygınızı ve kimliğinizi kaybetmeniz, umutsuzluğa kapılmanız ve sonunda sizin ve hayatınızın bir başkasının kontrolü altına girebilmenizdir.

Gaslighting Belirtileri

Öfke ve sindirme, istismarcının partneri üzerindeki kontrolünü sürdürmek ve taleplerine uymasını sağlamak için kullandığı yaygın tekniklerdir. Bununla birlikte, gaz aydınlatma teknikleri genellikle çok daha inceliklidir. Örneğin aşırı kıskançlık ve sahiplenme, özen veya ilgi gibi görünecek şekilde giydirilebilir.

Gaslighting kurbanı olabileceğinize dair uyarı işaretleri şunları içeriyor:

• Kendinden şüphe etmek

Kendinizi kişiliğiniz veya eylemleriniz gibi normalde sorgulamayacağınız şeyleri sorgularken bulursanız ve iyi bir sebep olmadan, gaslighting’e maruz kalabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

• Sürekli çatışma

Suçluyla hiçbir zaman kendi kendine çözülmeyen bir savaşa karşı sürekli olarak karşı karşıya olduğunuzu fark ederseniz, bir gashlighting durumunda olabilirsiniz.

• Sık sık suçlamalar

Kişinin tartışılan konuyla ilgili diğer olası açıklamaları veya çözümleri çok az düşündüğü, sık sık size yöneltilen suçlamalarla karşılaşırsanız, bu yaygın bir gashlighting tekniğidir. Suçlamalar genellikle temelsiz veya abartılıdır ve onları sorgulamaya çalıştığınızda, sizi gerçek bile olmayan bir şeyi, örneğin ‘sürekli olarak yanlış yapmaya devam ettiğiniz’ bir şeyi kabul etmeye iterler.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi