Google Düzmece haber Yakınma Bildirimi Sistemi Geliyor

google duzmece haber yakinma bildirimi sistemi geliyor 621a71b60d805

Google Düzmece haber Yakınma Bildirimi Sistemi Geliyor

admin /
29 Ekim 2017 /
928 /
yorumsuz

Google Düzmece haber Yakınma Bildirimi Sistemi Geliyor

Son dönemlerin en mühim münakaşa mevzularından önde gelen ‘düzmece haber‘ mevzusunda Google’dan bir adım daha geldi. Arama devi artık kullananların düzmece haberleri işaretlemesini sağlayacak.

Düzmece haberleri tespit etme mevzusunda Feysbuk başta olmak suretiyle toplumsal ağlar ve arama motorları mühim bir çaba içinde. Google da hem yayıncılar için doğru olanı yapmak hem de kullanıcılara anlamlı sonuçlar sunmak için düzmece haberlerle savaşım ediyor. Daha ilkin YouTube tarafında gençlere düzmece haberleri tespit etmeyi öğreten Google, bu kez arama sonuçlarında kullanıcılardan direkt olarak yakınma/bildirim toplayacak. Bu sayede düzmece haber sitelerinin enerjisini azaltacak.

Google’da arama meydana getiren kullanıcılar, sonuçlarda çıkan haberlerin doğru/yanlış, zararı dokunan/düzmece olup olmadığını işaretleyebilecek. Kullanıcılardan alınan geri bildirimler değerlendirilecek ve fena sonuçlar filtrelenecek. Kullanıcılar söz mevzusu içeriklerle ilgili yorumlarını da paylaşabilecek ki bu da Google’ın geri bildirimleri insan faktörünü de gözeterek değerlendirebileceğini düşündürüyor.

Hatırlatmak gerekirse Google, bu ay başlangıcında arama sonuçlarına data doğrulama desteği eklemişti. Daha ilkin de dünyanın değişik vatanlarında 115 değişik organizasyon internetteki haberleri teyit etmek için çalıştığını paylaşmıştık ki Türkiye’den de Doğruluk Oranı bu adlar içinde. Teyit.org bu alandaki hizmetine geçtiğimiz yıl başlamıştı.

Kaynak : Eniyiandroid

_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üstünde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Eniyiandroid.com ‘a aittir.

Kaynak belirtilmeden site içinde ne olduğu kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Mevzu Hakkında Androidseverlerden daha çok data almak için görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın