Göz Altı Morlukları Neden Olur? Önleme ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Göz altı morlukları neden olur?
Göz altı morlukları neden olur?

Bakım

Göz Altı Morlukları Neden Olur? Önleme ve Tedavi Yöntemleri

Göz Altı Morlukları 

Göz altları, insan cildinin en ince ve en hassas kısımlarından biridir. Etrafında yağ bezi olmadığından daha fazla hassastır ve deri altı, özelliklerini gölgelere ve halkalara kolayca maruz bırakır. Çoğunlukla göz altı torbalarının eşlik ettiği göz altı morluğu, kişinin gerçekte olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olabilir. Ayrıca, kurtulmak oldukça zor olabilir, bu nedenle işleri daha karmaşık hale getirir.  

Herkesi etkileyebilecek olsalar da, göz altı morlukları yaşlılarda ve genetik yatkınlığı olan kişilerde yaygındır.  

Göz Altı Morlukları Neden Olur? 

Uyku eksikliği 

Uyku eksikliği, cildi mat ve solgun hale getirerek cildinizde koyu doku oluşumuna izin verir. Doğal olarak insan vücudu, iyi uyku halindeyken cildi ve dokuları onarır. İyi uyku eksikliği vücut sistemine olan stresi artıracaktır. Sonuç olarak vücut steroidal bileşikler üretir ve bu da ciltte dolaşımı azaltır. Bu, oksijensiz kan birikmesine neden olur ve göz çevresinde morluklara neden olur. 

Genetik  

Genetik faktörler, göz altı morluklarının oluşumunda çok önemli bir rol oynar. Bu kalıtsal özellik, melanin açısından zengin genetik gruplara sahip kişilerde erken çocukluk döneminde görülebilir. Tiroid gibi diğer sağlık sorunlarına sahip insanlarda göz altı morluklarına sahip olabilir. 

Demir eksikliği  

Besin değeri yüksek bir şekilde beslenmiyorsanız, göz altı morlukları oluşma ihtimali vardır. Demir gibi minerallerin eksikliği damarları daha belirgin hale getirir. Araştırmalar, Anemiden muzdarip insanların %50’sinin göz altı morlukları olduğunu gösteriyor.  

Advertisement. Scroll to continue reading.

İlaçlar  

Bazı ilaçların sıvı tutulmasını teşvik ettiği bilinmektedir. Sonuç olarak, kan kılcal damarlarının cilt pigmentasyonunu büyütmesi ve değiştirmesi muhtemeldir. Böbrek sorunları ve hormonal değişiklikler gibi tıbbi durumlar da sıvı tutulmasına neden olur.  

Alerjiler ve Egzama 

İnsan vücudu, alerjik reaksiyonlara yanıt olarak histamin salgılar. Bu da dokuların şişmesine ve dolaşım sorunlarına neden olur. Alerjiler ayrıca gözlerin altındaki cildi ovalama ve kaşımak için dürtüyü artırır. Bu, gözlerin hassas dolaşım sistemine ve dolayısıyla göz altına zarar verir. Egzama gibi durumların da göz dokularının koyulaşmasına neden olması muhtemeldir.  

Sigara içmek 

Tütün, filtre edilmesi zor kimyasal toksinler içerir. Göz kapakları gibi vücut organlarına kan akışını sınırlayarak göz çevresinde aşırı soluk bir görünüme neden olurlar.   

Alkol 

Alkol alımı karaciğerdeki iş yükünü arttırır ve kan oksijenlenmesini azaltır. Bu, kan damarlarının genişlemesine ve dolayısıyla göz altı derisinde kabarık ve mavimsi bir görünüme neden olur. Alkol ayrıca normal uyku düzenini de etkiler. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Güneşe aşırı maruz kalma 

Çok fazla güneş ışınları vücudunuzun özellikle göz çevresinde fazla melanin üretmesine neden olur. 

Yaşlanma 

Yaşlandıkça cilt incelir ve cildin esnekliği için gerekli olan yağ ve kolajeni kaybeder. Bu, cildinizin altındaki kan damarlarını daha belirgin hale getirir. 

Göz Altı Morluklarını Azaltmak İçin Yapılması Gerekenler 

  • Yeterli uyku alın, 
  • Alkol tüketimini ve sigara içmeyi azaltın veya ortadan kaldırın. 
  • Antioksidan açısından zengin yiyecekler içeren dengeli bir diyet yapın. 
  • Gözlerinize soğuk çay poşetleri koyabilirsiniz. 
  • Buz küpleri kullanarak soğuk bir kompres uygulayın. 
  • Yeterli vitamin alın. 
  • Doğal cilt aydınlatıcı bileşenler içeren krem kullanın. 

Tıbbi Tedaviler  Nelerdir?

Daha etkili ve kalıcı bir çözüm için, bir doktor göz altındaki morlukların görünümünü azaltmak için bazı tıbbi tedaviler önerebilir. Bu öneri şunları içerir: 

Cilt açıcı krem 

Bu cilt açıcı kremler, hidrokinon, kojik asit, azelaik asit ve daha fazlası gibi aktif bileşenler içerir. Formül, göz altı hiperpigmentasyonunu hafifletmeye yardımcı olacaktır.  

Lazer tedavisi 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Daha koyu pigment, hasarlı hücreleri etkinleştirmek için ısı enerjisi kullanılarak hedeflenir. Ayrıca, lazer tedavileri yeni kolajen oluşumunu teşvik etmeye yardımcı olur.  

Kimyasal peeling 

Jessner kabuğu gibi kimyasal peelingler koyu pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olacaktır.  

Blefaroplasti 

Plastik veya dermatolojik bir cerrah, alt kapakta bulunan yağı cerrahi olarak çıkarabilir. Bu, göz kapağınızın gölgesini ve dolayısıyla koyu halkaların azalmasını sağlar. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dolgu maddeleri 

Dolgu maddeleri, bu tür Juverderm, göz altındaki hacim kaybına yardımcı olmak için dokuya enjekte edilir ve bu da göz altı halkalarını tetikler. 

Herhangi bir tıbbi tedaviye karar vermeden önce, seçenekleri bir dermatologla görüşün. 

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Cilt Bakımı

Göz altındaki torbalardan ve koyu halkalardan bu şekilde kurtulursunuz (en iyi ipuçları!) Gözlerin altındaki koyu halkalar ve torbalar, hissettiğimiz kadar uyanık görünmemize neden olabilir....

Bakım

Daha Sağlıklı Saçlar  Saç dökülmesini önlemek veya daha sağlıklı, daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, genellikle pahalı saç ürünleri ve tedavilerine küçük bir servet...

Saç

Saç Dökülmesi Nedir?  Saç dökülmesi, her yaştan kadın ve erkeğin yaşadığı en yaygın sorunlardan biridir ve yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler. Saç dökülmesi, ilaçlarımız...