Göz kapağı İltihabı Neden Olur? Tedavi Yöntemi Neler? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

göz kapağı iltihapı
göz kapağı iltihapı

Göz Hastalıkları

Göz kapağı İltihabı Neden Olur? Tedavi Yöntemi Neler?

Göz kapağı iltihabı

Blefarit adı verilen göz kapağı iltihabı, zararsız ancak genellikle uzun süreli veya tekrarlayan bir durumdur. Size kızarıklık, kaşıntı, sürtünme ve gözyaşı akması verebilir. Göz kapaklarınızı temizleyerek sorunu giderebilirsiniz.

Blefarit genellikle yaşlıları ve hassas ve kuru cilde sahip kişileri etkiler. Hastalık ayrıca rosacea ve atopik dermatit gibi belirli cilt hastalıkları olan hastalarda daha sık görülür.

Blefaritte, göz kapağı kenarları iltihaplanır ve bu da büyük rahatsızlığa neden olur. Etkilenen kişi bazen kronik problemler yaşayabilir. Görme normalde etkilenmez, ancak korneanın etkilendiği durumlarda görme geçici olarak etkilenebilir.

Göz Kapağı İltihabı Neden Olur?

Göz kapaklarının kenarları, yağ üreten küçük bezlerdir. Yağ, göz ve göz kapaklarının yağlanmasına yardımcı olur. Blefaritte bezler tekrar tıkanır ve gözün yağlanmasında dengesizlik olur. Tıkanmış bezler göz kapağı kenarlarını tahriş eder ve bakteriler için üreme alanı haline gelebilir.

Göz kapaklarının iltihaplanması genellikle ya cilt bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyona ya da kepeklenme eğilimine bağlıdır. Bazen bu ikisinin karışık biçimlerini görürsünüz.

Semptomlar

Yaygın semptomlar yanma ve sürtünme hissidir. Koşarken gözler kuru ve çakıllı hissedebilir. Nadiren değil, semptomlar tekrar eder ve bazen uzun sürelidir. Her iki göz de her zaman bir dereceye kadar etkilenir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Göz kapaklarının kenarları kızarır ve şişer. Kirpik çizgisinde pullu cilt birikintileri olabilir. Bazen gözün konjunktiva iltihabı, konjunktivit olabilir. Sonra gözlerin beyazları da kızarır ve göz daha çok akar. Bir noktada kornea etkilenerek daha şiddetli tahrişe ve sürtünmeye neden olabilir.

Araştırma

Şiddetli semptomların olması durumunda, bir göz doktoru, göz mikroskobu altında göz muayenesi yapabilir. Gözün görünümü tipiktir ve göz doktoru her şeyden önce şunlara bakar

  • Gözünüze bakar
  • Göz kapağı kenarları benzerliğine
  • Bezler gibi görünür (eğer iltihap varsa)
  • Gözyaşı sıvısı gibi görünür (varsa iltihap)
  • Kirpikleriniz nasıl büyür
  • Mikroskopla göz muayenesi

Tedavi

Göz kapağı iltihabının tüm tedavisi iltihabı hafifletmeye çalışır. Tedavi öncelikle göz kapaklarını temizlemenize dayanır. Enflamasyon sadece temizlik ile iyileşmezse, tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Önleyici tedavi

Bir cilt hastalığınız varsa, bunu doktorunuzun önerdiği şekilde kontrol etmeli ve tedavi etmelisiniz.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi