Hipokondri - Hastalık Kaygısı Nedir? Nasıl Başa Çıkılır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Hipokondri Nedir
Hipokondri Nedir

Ruh Sağlığı

Hipokondri – Hastalık Kaygısı Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Zaman zaman herkes sağlık durumundan endişe duyar. Kalıcı belirtilerden, küresel koronavirüs pandemisini çevreleyen (daha yakın zamanda) korkulara geçemediğinizi düşündüğünüz semptomlardan , ara sıra fiziksel sağlığınız hakkında endişeli hissetmeniz doğaldır .

Ancak sağlığınızla ilgili endişeler, hayatınızı ele geçirdikleri noktaya kadar tüketici hale geldiyse, hastalık anksiyetesi bozukluğundan muzdarip olabilirsiniz.

Hastalık anksiyete bozukluğu nedir?

Bazen sağlık anksiyetesi olarak da bilinen hastalık anksiyetesi bozukluğu, kendi başına zayıflatıcı olabilir ve sizi günlük yaşamınızdaki olumlu şeylere odaklanamayacak hale getirebilir.

Dr Brewer, “Eskiden hipokondri olarak bilinen hastalık anksiyetesi bozukluğu, sağlık semptomları hakkında aşırı endişe ve ciddi şekilde hastalandığınız korkusuyla karakterizedir” diye onaylıyor.

Sindirim sistemi gibi belirli bir sistemden aşırı derecede endişeleniyor olabilirsiniz veya semptomlarınız vücudun etrafında uçuşabilir. Hastalık anksiyete bozukluğuna gerçek fiziksel semptomlar eşlik etmeme eğilimindeyken (daha ziyade onlardan korkmaktır), fiziksel semptomlardan muzdarip olanlar somatik semptom bozukluğu yaşıyor olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Somatik semptom bozukluğu nedir?

Dr Brewer, ‘Somatik semptom bozukluğu, bir kişinin ağrı veya baş dönmesi gibi belirli semptomlara ve bunların onları nasıl etkilediğine odaklandığı, hastalık anksiyete bozukluğuyla yakından ilgili bir durumdur,’ diye açıklıyor.

Bu semptomların nedeni belirli bir soruna kadar izlenebilir olabilir veya olmayabilir, ancak her iki durumda da semptomlar gerçektir ve son derece üzücü olabilir.


Hastalık anksiyete bozukluğunun belirtileri ve semptomları

Hastalık anksiyete bozukluğunuz olabileceğinden endişeli misiniz? Dr Brewer, belirti ve semptomların şunları içerdiğini söylüyor:

  • Sağlığınıza aşırı derecede odaklanmak
  • Normal fiziksel hislerin (stresten kaynaklananlar gibi) ciddi bir tıbbi durumun işareti olduğundan endişelenmek
  • Vücudun etrafında uçuşan birden fazla semptom
  • Olası teşhisler için internette sürekli arama
  • Sağlığınız hakkında düzenli olarak konuşmak ve insanlar nasıl olduğunuzu sorduğunda semptomların ve olası hastalıkların tüm ayrıntılarını vermek
  • Düzenli doktor randevuları almak ve sık tıbbi testler talep etmek
  • Nabız atışı, kas seğirmesi, uyku güçlüğü ve yorgunluk gibi endişe belirtileri

Hastalık anksiyete bozukluğu ve koronavirüs

Tabii ki, şu anda eşi görülmemiş zamanlarda yaşıyoruz: küresel koronavirüs salgını olabilir mi? hastalık anksiyetesi bozukluğunu şiddetlendirebilir ve hatta normalde acı çekmeyenlerde sağlık kaygısını tetikleyebilir mi? Dr Brewer buna inanıyor.

“Stresli zamanlar bazı insanlarda sağlık konusunda endişe yaratabilir” diyor. ‘Ekranlarımızda sürekli olarak koronavirüs haberleri olduğu için, öksürük veya burun çekmenin enfekte olduğunuz anlamına gelebileceğinden endişelenmek doğaldır.’

Hastalık anksiyete bozukluğu olan biri için bu oldukça travmatik olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Hastalık anksiyete bozukluğunun teşhisi

Belirtileri ve semptomları (yukarıda) fark ederseniz ve sağlığınızla ilgili endişelerinizin hayatınızı ele geçirmeye başladığını hissederseniz, bunu tartışmak için aile doktorunuzla bir randevu almanız önemlidir.

Dr Brewer, “Dikkatli bir değerlendirme fiziksel olarak sağlıklı olduğunuzu, ancak sağlığınız için aşırı derecede endişe duyduğunuzu gösteriyorsa, doktorunuz hastalık anksiyete bozukluğunu teşhis edebilir” diyor. “Bu durumda, sizi psikolojik değerlendirme için bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilirler.”

Tedavi ve kendi kendine yardım

Hastalık anksiyete bozukluğu için resmi tedavi, psikolojik terapiler şeklinde mevcuttur.

Dr Brewer, ‘Psikolojik tedaviler, semptomları farklı bir şekilde görmenize yardımcı olan ve nasıl yanıt verdiğinizi değiştiren bilişsel davranışçı terapiyi (BDT) içerir’ diye açıklıyor. Bazı durumlarda, beyin kimyasını normalleştirmek ve kaygıyı azaltmak için antidepresanlar önerilebilir.

Bununla birlikte, endişenizi azaltmaya yardımcı olmak için evde deneyebileceğiniz birçok kendi kendine yardım ipucu vardır. Bunlar şunları içerir:

Advertisement. Scroll to continue reading.

Farkındalık alıştırması yapın

Farkındalık, dikkatinizi şimdiki ana odaklama sanatıdır. Bir dahaki sefere sağlığınızla ilgili endişelerinizin ortaya çıktığını fark ettiğinizde, bir an için durun ve çevrenize dikkat edin: Ne görebilir ve duyabilirsiniz? Kendinizi bu şekilde topraklamak, zihninizi sakinleştirmenize ve endişeli düşüncelerin sarmalını durdurmanıza yardımcı olabilir.

Nefesine odaklan

Tıpkı çevrenize odaklanmanın topraklanmış hissetmenize yardımcı olabileceği gibi, nefesinizin yumuşak ritmine de konsantre olmak zihninizde bir huzur ve sakinlik hissi yaratabilir. Yavaşça nefes almaya odaklanın, sonra on kadar derin nefes verin.


Günlük tutmak

Düşüncelerinizi ve korkularınızı günlüğe kaydetmek rahatlatıcı olabilir ve aynı zamanda düşüncelerinizdeki kalıpları fark etmenize yardımcı olabilir. Düşüncelerinizi ve hislerinizi not edin. Akılcı mı? Hastalık belirtilerini ne sıklıkla kontrol ettiğinizi veya sağlık sorunları için internette arama yaptığınızı not edin. Alışkanlığı fark ederek bilinçli olarak bunları yaparken harcadığınız zamanı azaltmaya başlayabilirsiniz.

Fiziksel egzersiz yapmayı deneyin

Brewer, “Fiziksel egzersiz, stres hormonlarının etkilerini yakmaya yardımcı olur” diyor.

Aynı zamanda vücudunuzda endorfin – iyi hissetme hormonu – üretmeye yardımcı olarak daha mutlu, daha dirençli ve daha iyi başa çıkabilmenizi sağlar.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bitkisel takviyeleri düşünün

Bazı bitkisel takviyeler kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Dr Brewer,  Kannabidiol (CBD), vücudun kendi endokannabinoid sistemi üzerindeki etkiler yoluyla kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir ” diyor. Aşırı endişeli düşünceleri, kas gerginliğini ve huzursuzluğu azaltmanın yanı sıra daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Anahtar, saygın bir üreticiden satın almak ve yavaş başlamaktır. Ayrıca, başka bir ilaç kullanıyorsanız, etkileşimler olabileceğinden önce doktorunuza danışın. ‘

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi