HIV & AIDS Kısa Genel Bakış / Evreleri & Türkiyede HIV – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Aids/HIV
Aids/HIV

Cinsel Hastalıklar

HIV & AIDS Kısa Genel Bakış / Evreleri & Türkiyede HIV

AIDS & HIV Nedir: Kısa Genel Bakış

 • Açıklama: AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV virüsleri bağışıklık sisteminin hücrelerine saldırır ve vücudun savunmasını zayıflatır. Sonuç: enfeksiyonlara aşırı duyarlılık
 • Semptomlar: Gribe benzer erken semptomlar, daha sonra şiddetli kilo kaybı, gece terlemeleri, ishal , zatürre gibi bağışıklık yetersizliğinin sonuçları, maya istilası, tüberküloz , Kaposi sarkomu
 • Tedavi: virüsün çoğalmasını engelleyen, semptomları hafifleten, bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar
 • Bulaşma: korunmasız cinsel ilişki, enfekte ilaç ekipmanı, bıçak yaraları, özellikle tıbbi cihazlarla
 • Teşhis: HIV antikorları için kan testi, HIV antijenleri, güvenilir teşhis enfeksiyondan yalnızca üç ay sonra mümkündür
 •  Prognoz: erken keşfedildi, tedavi edilebilir, ancak iyileştirilemez

HIV enfeksiyon sonucu insan bağışıklık sistemini zayıflatan patojenin adıdır “kazanılan bağışıklık eksikliği sendromu” kısaca ise AIDS olarak tanımlanır.

HIV virüsü yalnızca enfekte vücut sıvılarıyla doğrudan temas yoluyla bulaşır. Bağışıklık sisteminin hücrelerine nüfuz eder ve orada çoğalır. Virüsler konakçı hücrelerini terk ettiğinde ve diğer hücreleri enfekte ettiğinde enfekte hücreler ölür. Aynı zamanda ölü hücreler kopyalanır ve virüsler bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Bir yandan virüs replikasyonu ile hücre ölümü ve diğer yandan virüs savunması ve hücre yenilenmesi arasında bir denge olduğu sürece, virüs aktif olsa bile hasta sağlıklı kalır. Bununla birlikte, denge, çoğaltılandan daha fazla bağışıklık hücresi yok edilecek şekilde değişirse, vücut artık patojenleri yeterince uzak tutamaz. Çeşitli ikincil hastalıklara (fırsatçı enfeksiyonlar) duyarlı hale gelir.

Sağlam bir bağışıklık sistemine sahip bir birey ,bir süre boyunca hiçbir hastalık belirtisi göstermeyebilir. Semptomsuz HIV hastaları ile henüz AIDS’i tanımlamayan ancak HIV’e kadar izlenebilen çeşitli semptom veya hastalıklardan muzdarip HIV hastaları arasında bir ayrım yapılır. Ayrıca, hastalığın tipik AIDS tanımlayan hastalıklar şeklinde ortaya çıktığı AIDS hastaları da vardır. Enfeksiyon ve AIDS salgını arasındaki süre ortalama olarak yaklaşık 10 yıldır, yani özel tedavi olmaksızın HIV ile enfekte hastaların yaklaşık %50’si 10 yıl içinde AIDS geliştirir ve ilerleyen süreçte %90’dan fazlası. Tedavi edilmezse AIDS yaklaşık 2 yıl içinde ölüme neden olur. Herhangi bir semptom olmaksızın uzun bir gecikme süresi hastalığı çok tehlikeli kılar, çünkü enfekte tek bir hasta, bu süre zarfında bilmeden birçok kişiye bulaşabilir. Bu, patojenin kolayca yayılmasına izin verir.

Şu anda dünya çapında yaklaşık 39,5 milyon insan HIV virüsü ile enfekte.

Türkiye’de HIV ve AIDS

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na göre, 2019 sonunda Türkiye’de yaklaşık 100.000 HIV pozitif insan var. 2019’da 3813 kişi yeni enfekte oldu.

HIV evre A

Evre A iki aşamaya ayrılır: İlk erken belirtilerin ardından semptomsuz bir dönem gelir.Erken belirtiler
HIV enfeksiyonunun ilk semptomları altı gün ile altı hafta arasında, ancak çoğunlukla enfeksiyondan iki hafta sonra ortaya çıkar. Grip benzeri bir enfeksiyona veya hafif bir Pfeiffer glandüler ateşine benzerler. Bu nedenle, erken evre HIV enfeksiyonu genellikle tespit edilmez. İlk işaretler:

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Baş ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Şişmiş lenf düğümleri
 • Ateş

HIV döküntüsü
HIV’in bir başka erken belirtisi de tipik bir kızarıklıktır . HIV, bazı kişilerin gövdesinde hafif cilt değişikliklerine neden olur. Doktorlar daha sonra vücudun gövdesinde gizli bir HIV döküntüsünden söz ederler. Aynı zamanda HIV döküntüsü ve HIV lekeleri olarak da adlandırılır.
Erken belirtileri ciddiye alın!
Korunmasız seks veya prezervatifin kırılması yoluyla HIV kapmış olabileceğinizi düşünmek için nedenleriniz varsa, bu semptomları ciddiye almanız önemlidir. Belirtiler geçse bile virüs vücudunuza ve bağışıklık sisteminize zarar verebilir. Erken terapi buna karşı korur. Başkalarına da bulaşabilirsin. Kendinizi test edin!

Belirsiz gecikme aşaması

İlk HIV semptomları azaldıktan sonra, virüs enfeksiyonu bazen yıllarca semptomsuz kalır. Ancak virüs hala aktif ve bağışıklık sistemine zarar veriyor. Enfeksiyonun bu sessiz aşaması (gecikme aşaması olarak da adlandırılır) vücudun her yerinde lenf düğümlerinin şişmesiyle sona erer. Bu durum birkaç ay sürebilir.

HIV evre B:AIDS ile ilgili kompleks

B evresinde bağışıklık sistemi çeşitli hastalıkların ortaya çıktığı noktaya kadar zayıflar. Doktorlar bunu “AIDS ile ilgili kompleks” olarak adlandırıyorlar. Bu aşamada tipik olanlar:

 • Uzun süreli ishal (dört haftadan fazla)
 • İstenmeyen ciddi kilo kaybı
 • Uzun süreli ateş
 • Gece terlemeleri
 • Bakterilerin neden olduğu akciğer veya meninks iltihabı
 •  Bakteriyel kan zehirlenmesi (sepsis)
 •  Akciğer tüberkülozu
 •  Zona
 •  Oral tüylü lökoplaki (dil tarafında beyazımsı değişiklikler)
 • Mantarın neden olduğu boğaz ağrısı

Mantarın neden olduğu vajinal iltihap, servikste kötü huylu değişiklikler

Aşama C: AIDS

İleri bir aşamada, HIV enfeksiyonu AIDS’e yol açar. AIDS hastalarında, ciddi şekilde zayıflamış bağışıklık sistemi artık birçok patojene dayanamaz.
Fırsatçı enfeksiyonlar
Hastalar daha sonra fırsatçı enfeksiyonlar geliştirir. Bu, patojenlerin çoğalmak için bağışıklık yetersizliğini kullandığı anlamına gelir. Bu tür enfeksiyonlar, sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip kişilerde nadir görülürken ve bağışıklık sistemi tarafından iyi korunurken, AIDS hastalarında yaşamı tehdit edebilir. Doktorlar bunlara AIDS’i tanımlayan hastalıklar diyorlar:

 • Patojen Pneumocystis jirovecii’nin neden olduğu pnömoni
 • Yemek borusu ve derin solunum yollarının kandida mantar enfeksiyonları
 •  Toksoplazmoz patojenlerinin neden olduğu beyin iltihabı
 • Gözde , akciğerlerde , beyinde, bağırsaklarda sitomegalovirüs enfeksiyonları
 •  Herpes 8 virüsünün neden olduğu Kaposi sarkomu (kahverengi-kırmızı lekeler olarak görülebilen kötü huylu yeni kan damarı oluşumu; ayrıca halk arasında AIDS lekeleri olarak da bilinir)
 •  aktif tüberküloz
 •  sinir sisteminin JC virüsü ile enfeksiyonuna bağlı ilerleyici multifokal lökoensefalopati
 • Sitomegalovirüsün neden olduğu retina iltihabı (retinit)

Tükenme sendromu

Sözde israf sendromu, AIDS’i tanımlayan hastalıklardan biridir. Aşağıdakilerle karakterizedir:

 • Altı ayda vücut ağırlığının yaklaşık yüzde onu kadar ciddi kilo kaybı
 • Kalıcı ishal
 • Ates

HIV ile ilişkili lenfatik kanser
AIDS’i tanımlayan diğer hastalıklar habis lenfomalardır. Bu, B lenfositlerinin kanseridir.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
4 Comments

4 Comments

 1. Pingback: HIV Hangi Sebepler Sonucu Bulaşır? - Sağlık Hattı

 2. Pingback: HIV ve AIDS Arasındaki Fark Nedir? Önlenebilir Mi? Tedavisi – Sağlık Hattı

 3. Pingback: Frengi (Sifiliz) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı

 4. Pingback: Küçük Hücreli Akciğer Kanseri – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Cinsel Hastalıklar

Türkiye’de Güncel HIV Raporları Türkiye’de 1985 yılından 31 Aralık 2019 tarihine kadar testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 24.237 HIV (+) kişi ve 1927...

Cinsel Hastalıklar

HIV ve AIDS Arasındaki Fark Nedir? HIV, ilk kaptığınız virüstür ve sizi hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savunmasız kılar. Ancak AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu), bağışıklık...

Cinsel Hastalıklar

HIV HANGİ SEBEPLER SONUCU BULAŞIR Yeterli HIV virüsü içeren kan veya sperm gibi vücut sıvıları mukoza zarlarına, yaralara veya doğrudan kana geçtiğinde HIV bulaşabilir....

Cinsel Hastalıklar

HIV semptomları HIV riskine maruz kaldıktan birkaç gün veya birkaç hafta sonra aniden grip semptomları geliştirirseniz (örneğin, korunmasız anal seks) veya sırtınızda, midenizde veya...