HIV Hangi Sebepler Sonucu Bulaşır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Hıv hangi sebepler sonucu bulaşır
Hıv hangi sebepler sonucu bulaşır

Cinsel Hastalıklar

HIV Hangi Sebepler Sonucu Bulaşır?

HIV HANGİ SEBEPLER SONUCU BULAŞIR

Yeterli HIV virüsü içeren kan veya sperm gibi vücut sıvıları mukoza zarlarına, yaralara veya doğrudan kana geçtiğinde HIV bulaşabilir. En yaygın olarak HIV, güvenli seks yapılmadığı için bulaşır . Bunun aksine, HIV günlük yaşamda bulaşmaz.

Temel olarak, HIV’in bulaşması nispeten zordur. Yalnızca yaralar ve mukoza zarları bulaşıcı vücut sıvılarıyla temas ettiğinde enfeksiyon riski vardır.
Bu, seks sırasında bulaşmaya neden olabilir . Ayrıca uyuşturucu tüketmek için şırıngaların paylaşılması riski de artmaktadır. Öte yandan, günlük yaşamda hiçbir şekilde aktarım söz konusu değildir.
Bulaşıcı miktarlarda HIV içerebilen vücut sıvıları şunlardır:

 • Yapabilmek
 • Sperm
 • Rektumun iç yüzeyinde sıvı film
 •  Ön delikteki sıvı (terim trans * erkekler tarafından seçilir)

Seks sırasında bulaşma

En yaygın olarak, üç güvenli seks yönteminden hiçbiri kullanılmadığında HIV cinsel ilişki yoluyla geçer . Bağırsaklardaki ve ön delikteki mukoza zarları birçok virüsü içerebildiğinden, sevişirken “aktif” partner için de bir risk vardır.

Oral sekste bulaşma riski son derece düşük

Oral sekste HIV enfeksiyonu riski son derece düşüktür . Bulaşma ancak büyük miktarda virüs içeren meni veya kan ağızdan yutulduğunda mümkündür. Fark, oral mukoza zarı tarafından yapılır: HIV’e karşı diğer mukoza zarlarından önemli ölçüde daha dirençlidir.
Bu nedenle, meni veya kan yoluyla oral seksin HIV enfeksiyonuyla sonuçlandığı dünya çapında yalnızca birkaç vaka bilinmektedir.
Zevk suyu sebebiyle HIV bulaşmaz
Seks sırasında boşalmadan önce, az miktarda sıvı penisinizden sızabilir – aynı zamanda zevk damlası olarak da bilinir. Endişelenmeyin: HIV, oral seks sırasında zevk damlalarıyla bulaşmaz

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar HIV riskini artırır

Cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar HIV riskini artırır: İltihaplı mukoza zarları, HIV’in vücuda girip çıkmasını kolaylaştırır. HIV’i doğrudan emen ve diğer hücrelere geçiren ek bağışıklık hücreleri de iltihaplı bölgelere göç eder


HIV ilacı almayan HIV’li kişilerde, (iltihaplı mukoza zarları özellikle) çok sayıda HIV virüsü içerir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Belsoğukluğu, sifiliz ve klamidya
HIV’e ek olarak cinsel yolla bulaşan başka hastalıklar da vardır. Klamidya , sifiliz ve bel soğukluğu özellikle eşcinsel erkekler arasında yaygındır. Bu enfeksiyonlar, HIV’den iki ana şekilde farklılık gösterir: Birincisi, daha kolay bulaşırlar. Öte yandan antibiyotiklerle tedavi edilebilirler. Bununla birlikte, HIV enfeksiyonunun tedavisi yoktur.

Türkiye’de HIV Durumuna Ulaşmak İçin

Virüs miktarı belirleyicidir

Kanda ve vücut sıvılarında özellikle çok sayıda virüs varsa, HIV bulaşma riski artar. Örneğin, bir HIV enfeksiyonundan sonraki ilk birkaç hafta içinde durum böyledir, çünkü bu, virüsün özellikle hızlı çoğaldığı zamandır.
Kanda yalnızca birkaç virüs olduğunda, örneğin HIV ilaçları virüsün çoğalmasını engellediğinde risk çok daha düşüktür.

Eşcinsel erkekler diğerlerinden daha yüksek risk altındadır

Bu nüfus grubunda HIV daha yaygın olduğu için erkeklerle seks yapan erkeklerin enfekte olma riski özellikle yüksektir. Bu, halihazırda HIV ilacı almayan HIV pozitif bir partnerle seks yapma olasılığını artırır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Uyuşturucu ve madde kullanımı yoluyla bulaşma

Uyuşturucu kullanırken şırınga ve iğneler paylaşılırken HIV riski çok yüksektir. Bu, HIV’in doğrudan kan dolaşımına girmesine izin verir. Virüs ayrıca şırıngada kalan kanda birkaç gün kalabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi uyuşturucu ve maddeler hakkındaki sayfalarımızda bulabilirsiniz .
Günlük hayatta bulaşıcı deyildir
Aşağıdakiler gibi günlük durumlarda HIV bulaşma riski yoktur:

 • Öpüşme, tokalaşma, sarılma
 • Öksürme veya hapşırma
 • Aynı tabak, bardak ve çatal bıçak takımlarının kullanılması
 • Tuvalet, havlu veya nevresimlerin ortak kullanımı
 • Yüzme havuzlarını veya saunaları ziyaret etmek
 • HIV / AIDS’li kişilerle çalışmak ve yaşamak
 •  HIV / AIDS’li kişilere bakmak ve onlara bakmak
 • Hijyen kurallarına uyulması kaydıyla ilk yardım servisi (eldivenler, ventilasyon maskesi)
 • Hijyen kurallarına uyulması kaydıyla tıbbi ve kozmetik tedaviler (diş hekimi, ayak bakımı vs.
 • Hijyenik koşullarda yapılması şartıyla dövme ve piercing.

 

1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Türkiye'de HIV Ne Kadar Yaygın – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Cinsel Hastalıklar

Türkiye’de Güncel HIV Raporları Türkiye’de 1985 yılından 31 Aralık 2019 tarihine kadar testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 24.237 HIV (+) kişi ve 1927...

Cinsel Hastalıklar

HIV semptomları HIV riskine maruz kaldıktan birkaç gün veya birkaç hafta sonra aniden grip semptomları geliştirirseniz (örneğin, korunmasız anal seks) veya sırtınızda, midenizde veya...

Cinsel Hastalıklar

AIDS & HIV Nedir: Kısa Genel Bakış Açıklama: AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV virüsleri bağışıklık sisteminin hücrelerine saldırır ve vücudun savunmasını zayıflatır. Sonuç:...