HIV Semptomları Neler? HIV Testi / Tedavisi ve Yaşam Tavsiyeleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

HIV semptomları neler?
HIV semptomları neler?

Cinsel Hastalıklar

HIV Semptomları Neler? HIV Testi / Tedavisi ve Yaşam Tavsiyeleri

HIV semptomları

HIV riskine maruz kaldıktan birkaç gün veya birkaç hafta sonra aniden grip semptomları geliştirirseniz (örneğin, korunmasız anal seks) veya sırtınızda, midenizde veya göğsünüzde kızarıklık olursa veya lenf düğümleriniz şişerse, bu yeni bir belirti olabilir.
HIV enfeksiyonunun gösterebileceği belirtiler:

 • Birkaç gündür ateş
 • Gevşeklik
 • Baş ağrısı, eklem ağrısı ve kas ağrısı
 • Sırtınızda, göğsünüzde veya karnınızda kızarıklık
 • İshal
 • Yoğun gece terlemeleri
 • Ağrılı bademcikler, şişmiş lenf düğümleri
 • Ağız yaraları

Önemli: Bu tür belirtiler her zaman ortaya çıkmaz veya her zaman fark edilmez ve genellikle hepsi bir arada görünmez.
HIV enfeksiyonundan kısa bir süre sonra, virüs vücutta özellikle güçlü bir şekilde geçici olarak çoğalır. Bu durumda, erkekler arasındaki cinsel ilişkiye dahil olan mukoza zarlarında ve vücut sıvılarında virüs miktarı çok yüksektir (peniste, rektumda ve ön delikte mukoza zarları, kan, meni ve ön delikteki sıvı). Sonuç olarak, korunmasız cinsel ilişki sırasında HIV bulaşma riski özellikle yüksektir.

Antikor oluşumu ve testi

Enfeksiyondan hemen sonra, bağışıklık sistemi HIV virüslerini davetsiz misafir olarak tanır ve vücudun kendi savunma hücrelerine ve antikorlarına karşı koyar. Antikorlar, bir HIV testi ile tespit edilebilir. Bir kişinin HIV ile enfekte olup olmadığını, yani HIV pozitif olup olmadığını bu şekilde belirleyebilirsiniz.
HIV testi genellikle bir antikor tarama testidir. Bu, enfeksiyondan en geç altı hafta sonra laboratuvar testiyle tespit edilebilen, en geç on iki hafta sonra hızlı bir testle kanda HIV’e karşı antikor araması anlamına gelir. Yeni bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, ancak, virüsü veya virüs bileşenlerini doğrudan algılayan bir test prosedürü önceden kullanılabilir.
Enfekte olmadığınızı, yani HIV-negatif olmadığınızı kesin olarak, altı hafta sonra laboratuvar testiyle, üç ay sonra hızlı testle kanıtlayabilirsiniz.

HIV testi


Yalnızca bir HIV testi yaparak HIV olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. HIV enfeksiyonunu bilen herkes, zamanında tedaviye başlayabilir ve iyi ve uzun bir yaşam sürebilir.


HIV Tavsiye

Belirtiler her zaman ortaya çıkmadığı, her zaman fark edilmediği veya başka hastalıkların belirtileriyle karıştırıldığı için, birçok insan HIV taşıdığını bile bilmiyor. Bir enfeksiyondan sonra, virüsler fark edilmeden vücuda ve bağışıklık sistemine giderek daha fazla zarar verse bile aylarca veya yıllarca kendinizi iyi hissedebilirsiniz.
Bağışıklık sistemi ciddi hastalıklar oluşacak kadar zarar görürse buna AIDS denir. Ama buna gelmek zorunda değil. Çok etkili HIV ilaçları ile tedavi sayesinde, AIDS artık önlenebilir. Bugün HIV ile iyi yaşayabilirsiniz . HIV testi ile enfeksiyonu zamanında belirlemek önemlidir .

HIV ve AIDS: İlaçlar

HIV tedavisi, her hastaya özel olarak tasarlanmıştır. Doğru ilacı seçmek için HI virüsünün tam tipi laboratuvarda belirlenir. Tedavi ancak hasta bunu düzenli olarak ve ömür boyu alırsa etkilidir.
Tıbbi HIV tedavisi

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Semptomları hafifletmek,
 • Hastalığın daha yüksek bir aşamaya geçişini önlemek için,
 • İstikrarlı bir bağışıklık sistemini yeniden inşa edin,
 • Bağışıklık sisteminin zararlı, kalıcı aktivasyonunu önlemek ve
 • Bulaşıcılığı, yani başkalarına bulaşma riskini azaltmak için.

Yüksek derecede aktif antiretroviral tedavi (HAART)

HIV hastaları oldukça aktif antiretroviral tedavi veya kısaca HAART alır. Farklı ilaçların ayrı ayrı uyarlanmış bir kombinasyonundan oluşur. Halihazırda HIV’i tedavi etmek için kullanılan 20’den fazla ilaç bulunmaktadır ve en az üç ilacın kombinasyonu, HIV virüsüne karşı direncin gelişmesini önlemek için önemlidir. Aşağıdaki ilaçlar mevcuttur:

 • Ters transkriptaz inhibitörleri (TTI): Bunun için gerekli “ters transkriptaz” enzimini inhibe ederek HIV virüsünün çoğalmasını önlerler. Aktif bileşenlere örnekler: lamivudin, tenofovir, emtrisitabin, efavirenz.
 • Proteaz inhibitörleri (PI): Virüs partiküllerinin yeniden bileşimini inhibe ederek virüs replikasyonunu önlerler. Bu aktif maddelerden biri atazanavirdir.
 • İntegraz inhibitörleri (INI): Virüsün genetik bilgisini konakçı hücrenin insan genomuna eklemesini engeller. O zaman yeni virüsler ortaya çıkamaz. INI’nin bir temsilcisi raltegravirdir.
 • Füzyon inhibitörleri (FI): Virüsün bir insan hücresine sızmasını önlerler. Örneğin enfuvirtid içerirler.

HIV neden henüz tedavi edilemez?

Araştırmacılar, HIV tedavisini iyileştirmek için sürekli olarak mevcut ilaçları uyarlamaktadır. Bununla birlikte, hiçbiri tüm virüsleri öldüremediğinden, hastalık mevcut aktif bileşenlerin hiçbiriyle iyileştirilemez.
Bunun nedenleri arasında virüsün hastanın hücrelerine yerleşmiş olması ve merkezi sinir sistemi gibi bazı organların ilaçlarla kolayca erişilebilir olmaması yer alır.

AIDS tedavisi: tedavi kriterleri

HAART’ın ne zaman ve ne ölçüde başlatılacağına her hasta için ayrı ayrı karar verilmelidir. Örneğin, HIV tedavisinin mevcut semptomları ve olası yan etkileri belirleyicidir.
Ancak, HAART’ın genel olarak ne zaman tavsiye edileceğine dair kaba yönergeler vardır. HIV hastasında Kategori B veya C semptomları varsa durum budur.
Laboratuvar kriterleri de tedavi kararına dahil edilir, örneğin kalan T yardımcı hücrelerin sayısı (CD4 hücreleri): Değerleri mikrolitre (ul) kan başına 350 hücrenin altındaysa , genellikle ilaç tedavisi başlatılır.

AIDS tedavisi: kontroller

HAART’ın başarılı olup olmadığını belirlemek için hastaya her iki ila dört ayda bir kan alınır. HIV virüslerinin (viral yük) ve T yardımcı hücrelerinin sayısı incelenir.
Viral yük, tedavinin başlamasından en geç altı ay sonra mikrolitre kan başına 50’nin altında olmalıdır. Daha yüksekse, farklı bir ilaç kombinasyonunun denenmesi gerekebilir.
HIV ve AIDS – kendiniz ne yapabilirsiniz?
İlaç tedavisi, AIDS tedavisinin temelidir. Ek olarak, bir hasta olarak sağlığınız için daha fazlasını yapabilirsiniz:

 • AIDS uzmanı olan ve sempatik bulduğunuz bir doktor bulun. Onun tarafından uzun süre tedavi edileceksiniz.
 • Doktorunuzun talimatlarını izleyin. İlaçlarınızı verilen programa göre alın. Hazırlıklara tolerans göstermezseniz, sadece almayı bırakmayın, doktorunuzdan tavsiye isteyin.
 • Grip (grip aşısı) veya zatürre (zatürre aşısı) gibi HIV enfeksiyonu nedeniyle kendinizi zayıf hissetmenize neden olan veya daha şiddetli olabilecek hastalıklara karşı aşı olun.
 • Sigara içmeyin veya uyuşturucu kullanmayın. Bu, vücudunuzu daha da zayıflatır.
 • Bol miktarda meyve, sebze ve tam tahıllar yiyin. Bu bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Gastrointestinal problemleriniz varsa, bir beslenme uzmanıyla konuşun.
 •  Patojen içerebilecek gıdalardan kaçının. Buna pastörize edilmemiş süt ürünleri, çiğ yumurta, istiridye, çiğ balık ve çiğ et dahildir. Çiğ meyve ve sebzeleri tüketmeden önce iyice yıkayın!
 •  Düzenli egzersiz yapın. Bu sadece vücudunuzu daha zinde kılmakla kalmaz, aynı zamanda HIV pozitif kişilerde sıklıkla görülen depresyonu kısmen önleyebilirsiniz.
 • Yeterince uyuyun – bu bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
 • Evcil hayvanlara dikkat edin. Hayvanları sevdikten sonra daima ellerinizi yıkayın ve çöp kutusunu veya kemirgen ağılını temizlerken eldiven giyin ( toksoplazmozdan korunmak için ).
 • Düzenli olarak rahatlayın. Progresif kas gevşemesi veya otojenik eğitim gibi her türlü gevşeme , bağışıklık sisteminiz için iyidir.
 • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın. Bu özellikle yemek hazırlarken veya yerken önemlidir.
 •  HIV ile yaşamak, destek seçenekleri ve kendi kendine yardım konusunda daha fazla bilgi edinmek için bir AIDS danışma merkezine gidin.

­

4 Comments

4 Comments

 1. Pingback: Bel Soğukluğu Gonore Nedir? Belirtileri ve Tedavisi – Sağlık Hattı

 2. Pingback: Frengi (Sifiliz) Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı

 3. Pingback: Zona Hastalığı Nedir? Nasıl Kapılır? Belirtileri ve Aşıları – Sağlık Hattı

 4. Pingback: Kaposi Sarkomu Nedir? Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Cinsel Hastalıklar

Türkiye’de Güncel HIV Raporları Türkiye’de 1985 yılından 31 Aralık 2019 tarihine kadar testi pozitif tespit edilerek bildirimi yapılan 24.237 HIV (+) kişi ve 1927...

Cinsel Hastalıklar

HIV HANGİ SEBEPLER SONUCU BULAŞIR Yeterli HIV virüsü içeren kan veya sperm gibi vücut sıvıları mukoza zarlarına, yaralara veya doğrudan kana geçtiğinde HIV bulaşabilir....

Cinsel Hastalıklar

AIDS & HIV Nedir: Kısa Genel Bakış Açıklama: AIDS, HIV enfeksiyonunun son aşamasıdır. HIV virüsleri bağışıklık sisteminin hücrelerine saldırır ve vücudun savunmasını zayıflatır. Sonuç:...