İlişkide İhmal Edilmiş Hissediyorsanız Ne Yapmalısınız? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

İlişkiler

İlişkide İhmal Edilmiş Hissediyorsanız Ne Yapmalısınız?

İhmal Edilmiş Mi Hissediyorsunuz?

Bir ilişkide ihmal edilmiş veya yalnız hissetmek acı verici olabilir ve genellikle bir şeylerin ters gittiğinin bir işaretidir. Öncelikle, birlikte çok fazla zaman geçirmediğinizi fark etmiş olabilirsiniz. İş, arkadaşlar, hobiler ve diğer aile üyeleri partnerinizin zamanını alıyor olabilir.

Belki görünmez hissediyorsunuz, samimiyet gitti veya sohbetleriniz, daha anlamlı bir şey olmaktan ziyade, hayatlarınızın günlük rutini haline geldi. Belki de en son ne zaman eğlendiğinizi unuttunuz, birbirinizi şaşırttınız veya birbirinizi güldürdünüz.

Her durum farklı olsa da, sizin önemli olmadığınızı veya artık biriyle bağlantılı olmadığınızı hissetmek zordur. İşte yardımcı olabilecek beş şey:

1. Kendinize karşı dürüst olun

İşlerin nasıl olduğu konusunda kendinizi iyi hissetmediğinizi belirlemiş olmanız , önemli bir ilk adımdır. Kendinize, kendinizi mutsuz hissetmenize neden olan şeyin gerçekten ilişki olup olmadığını sorun.Ve tüm beklentilerimizi ilişkimize dahil edersek, bu ihtiyaçların her zaman karşılanamaması ve bazılarımızın ihmal edilmiş hissedebilmesi hiç de şaşırtıcı değil.

İşlerin nasıl olduğu konusunda kendinizi iyi hissetmediğinizi belirlemiş olmanız, önemli bir ilk adımdır.

İlişkilerimizden beklentilerimiz muhtemelen önceki nesillere göre çok daha büyük: en iyi arkadaş, ruh eşi, en iyi sevgili, gerçekten konuşabileceğimiz biri, birlikte yaşamaya uygunluk, benzer dünya görüşleri, bizi neşelendirecek biri istiyoruz. 
Öyleyse, ihtiyaçlarınızın bir kısmını başka insanlar veya hayatınızın; arkadaşlarınız, aileniz, işiniz ve diğer ilgi alanlarınız gibi kısımları tarafından karşıladığınızdan emin olun. Bunu yaparsanız, partnerinize beklentileriniz için daha az baskı yaparsınız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

2. Partnerinize karşı dürüst olun

İkinci aşama, partnerinize tamamen dürüst olmaktır. İnsanların partnerlerinin kıllarını okumalarını ve herhangi bir noktada ne istediğini veya neye ihtiyaç duyduğunu bilmesini beklemesi çok yaygındır. O zaman istediğiniz şey olmazsa veya doğru yapılmazsa ve ihtiyaç karşılanmazsa, gerçekten hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. 

Öyleyse, ihtiyaçlarınızı eşinize net bir şekilde iletmek için çaba göstermeye başlayın ve bunu savunmaya geçmek yerine size olumlu yanıt verecek şekilde yapın. Örneğin, Neden üç hafta içinde bir randevu gecesi yapmadık? yerine ”Seninle randevuya çıkmayı seviyorum” deyin.

3. Çözüm odaklı bir zihniyete sahip olun

İletişimde daha dürüst olacaksan, ne istediğin konusunda net olmaya değer. Çözüm odaklı bir zihniyete sahip olmaya çalışın. Bu nedenle, ne kadar ihmal edildiğinizi düşünmek yerine, takdir edilmenin ve yerine getirilmenin neye benzeyeceğini düşünün. Ve kendinize sorun, partnerinden daha çok ne istiyorsun ve ikinizin neyi farklı yapmanız gerekiyor?

Her iki partner de herhangi bir ilişkide  normlara katkıda bulunur, bu nedenle, tüm değişiklikleri yapmak için onları düşünmek yerine, birlikte olma şeklinizi değiştirmek için ne yapabileceğinizi kendinize sormaya değer. Bu gerçekten güçlendirici olabilir. Kendi eylemlerinizle ilişkinizde bir fark yaratabilirsiniz. 

4. Partnerinizin ne hissettiğini düşünün

Bazen durumu tersine çevirip kendinize “partnerim kendini ihmal edilmiş hissediyor mu?” Diye sormak gerçekten yardımcı oluyor. İkiniz de gözünü topun üzerinden ayırmış olabilirsiniz, diyor. Yine, yaptığınız şeyi değiştirebildiğiniz için bu kontrolü tekrar size verir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

5. Ek destek istemekte sorun yoktur

Kendinize ne kadar süredir böyle hissettiğinizi sormanız da yararlı olabilir. İşler değişmeye başladığında ilişkinizde neler oluyordu? Bazen diğer stresörlerin, özellikle çözülmedikleri takdirde bir etkisi olabilir. Örneğin, depresyon, anksiyete veya yas.

Bunun gibi bir şeyin ilişkinizi etkilediğini düşünüyorsanız, ikinizden biri veya her ikisi de biraz ek destek almanın faydalı olduğunu düşünebilir. Hiç kimse, kendisini mutsuz eden bir ilişkiye hapsolmamalı.

Partneriniz sizi her zaman aşağı çekiyorsa, çok eleştiriyorsa ve kasıtlı olarak incitiyorsa işlerin tersine dönüp dönmeyeceğine veya ayrılmanın daha iyi olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak destek aramaktan faydalanabilirsiniz.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi