İnternette Güvenli Alışveriş nasıl Yapılır?

internette guvenli alisveris iyi mi yapilir 6217f87c9b2a1

Her geçen gün web ortamında alışveriş yapılabilecek siteler çoğaldığı şeklinde meydana getirilen alışverişlerin sayısı da yükseliyor. Bu şekilde oldukça web dolandırıcılığı ve internette güvenli alışveriş yapma mevzuları hakkında da informasyon sahibi olmanın önemi artıyor. Bu yüzden web ortamında nasıl daha güvenli bir alışveriş yapmanız hakkında anlattığımız bu tedbirleri dikkate alın ve güvenli alışverişin rahatlığını yaşayın.
İnternette Güvenli Alışveriş nasıl Yapılır?
Ilk olarak halk içinde internetten alışveriş yapmanın güvenli olmadığı mevzusundaki kanıya inanmayın. Aslen bakarsanız tedbirleri alıp, tanınmış sitelerden yaptığınız alışveriş dışardan yaptığınızdan daha güvenli ve kolay. Unutmamanız gerekiyor ki internette tanıştığınız yeni kişilere kişisel bilgileriniz, aileniz, kredi kartı bilgileriniz, adres, telefon, işiniz şeklinde mevzularda kişisel bilgilerinizi vermemelisiniz.
AYRICA: Enpara Yeni Hesap Açma Kapatma (Vadesiz-Vadeli-Birikim-Altın)

İnternet dolandırıcılığı mevzusunda, çoğunlukla karşılaştığımız gerçekçi olmayan (iPhone 6 – 400 TL, Galaxy S5 – 300 TL) şeklinde reklamlara ya da sitelere aldanmayın. Bunu söylüyorum, şu sebeple bu şekilde siteler web ortamında fazlaca fazla ve isterseniz telefonla görüşseniz dahi size gerçek gelecekmiş şeklinde olabilmektedir. İletişim telefonları, kurum adresleri ve banka hesap numaraları hazırdır, aleti alana kadar istediğiniz süre telefonla ulaşabilirsiniz. Sadece havaleyi yaptıktan sonrasında gerçeğin ne işe yaradığını anlarsınız ve bu sizin için oldukça fena bir edinim olur.
Bu şekilde durumlarda polise giderim ya da mahkemeye veririm diye düşünmeyin şu sebeple artık bu şekilde durumlarla fazlaca fazla ilgilenilmiyor ve olan sizin bu durumdan fena bir ders almanızla sonuçlanıyor. İnternette de araştıracağınız şeklinde bu tür ucuz telefonlar için mağdur olan insan sayısı küçümsenmeyecek kadar yüksek. Büyük ödül kazandınız bilgilerinizi girin ve ödülün sahibi olun türden bildiri ve reklamlardan uzak durunuz.
İnternetten Güvenli Alışveriş Tedbirleri:

Doğal ki en önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz web sitesi hakkında informasyon edinin ve büyük güvenilir bir şirket olduğundan güvenli olun. Informasyon sahibi olma işlemi, daha evvelinde buradan alışveriş yapmış tanıdığınız ya da buradan alışveriş meydana getiren başka kişilerin yorumlarından olabilir.
Mağaza internet sayfasında künye bilgilerinin, açık adres bilgisinin ve gerektiğinde başvurulacak yetkililerin isim ve telefonlarının açık bir halde listelendiğinden güvenli olun.
Hususi önlem almış mağazalara ehemmiyet verin. Pek fazlaca site SSL ya da SET denilen bağlantı güvenlik protokollerini kullanmaktadır. Bu güvenlik protokollerinin uygulandığını, ödeme ekranlarının olduğu web adresinin “http://” yerine “https://” ile başlamasından, ya da kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak ekranın altında yer alması ihtiyaç duyulan bir kilit ikonundan anlayabilirsiniz. Bu anlatılanları büyük tanınmış sitelerde görmeniz mümkündür.
Minik puntoyla yazılmış yazılara dikkat edin. Daha fazlaca, fazla bilinmeyen sitelerden alışveriş yaparken hususi koşullar, bazı engellemeler, mesela ürünlerin kullanılmış olarak satılmış olduğu, ya da kampanya süresince iade kabul edilmeyeceği yada fiyata KDV’nin dahil olmadığı şeklinde açıklamalar fazlaca ufak yazılmış olabilir.
Siparişinizin elinize ne süre ve nasıl ulaşacağı mevzularında informasyon sahibi olun. Sorunlu bir ürün teslim aldığınızda nereye ve nasıl iade edebileceğinizi, paranızın ne kadarını geri alabileceğinizi iyice araştırın. Bazı koşulsuz iade kampanyalarında ürün bedelinin tamamı iade edilirken, yüksek bir kargo ve paketleme tutarı konulup o kısmın iade edilmediğini gözden kaçırmayın. Ürün iadesi ile ilgili mevzularda Endüstri ve Tecim Bakanlığı ya da Tüketici Koruma Derneği kaynaklarına başvurabilirsiniz.
Alışveriş yaptığınız mağazanın bir kereye mahsusta olsa gizlilik bilgilerini gözden geçirin. Kişisel bilgileriniz ve onların korunması ile ilgili açık bir politikası ve buna ilişik bir beyanının sitesinde bulunması gerekir. Böylelikle kredi kartı numaranız, adres bilgileriniz, e-mail adresiniz şeklinde hususi ve mühim bilgilerinizin gizliliği mevzusunda mağazanın başlangıç düzeyinde mesuliyet sahibi olup olmadığı mevzusunda bir düşünce edinebilirsiniz.
Size verilen her türlü sipariş, alan kişi numaraları vs. ile beraber sipariş sürecindeki meblağ ve kalem bilgilerini içeren son sayfayı kaydedebilirsiniz ve bu işlem siparişinizi takip açısından fazlaca işinize yarayacaktır.

İnternet üstündeki alışverişler çift taraflı informasyon alışverişi oldukları için alışveriş yaptığımız site ne kadar güvenli olsa da bizim kullandığımız bilgisayarda da güvenlik önlemlerine dikkat etmemiz ve yapmamız gerekenleri bilmemiz gerekiyor. Peki, hangi önlemler bizim alışverişlerimizi daha güvenli kılar?

Fazlaca fazla bilinmedik sitelerden meydana getirilen alışverişlerde ödeme sayfalarının site adresiyle aynı bulunduğunu dikkat edin. Dolandırıcılar siteyi aynı şeklinde gösterip, ödeme yapılacağı süre başka sayfaya yönlendirerek işlem yapmanızı bekliyor olacaklardır.
İnternetten alışveriş yapmayı düşünüyorsak en önce kendi sistemimizin güvenliğini sağlamalıyız. Sistemimizde yer edinen bir fena amaçlı yazılım (keylogger vs.) yaptığımız işlemleri takip edebilir ve klavye girdilerimizi kopyalayabilir. Bu yüzden en önce bu fena amaçlı yazılımlardan kurtulmalıyız. Bu iş için yaygın antivirüs programlarından birini kullanabilirsiniz.
Bunun yanı sıra antivirüs programı tarafınca tespit edilemeyen virüsler interneti kullanarak bilgisayarınızdan dışarıya informasyon göndermek istediğinde firewall yardımıyla bu hareketleri engelleyebilir ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bunun için harici bir yaygın olan firewall programı kullanabilirsiniz.
Alışveriş ekranlarından kredi kartı bilgilerinizi girerken ekran klavyesini kullanın. Ekran klavyesi kullanımı keylogger şeklinde klavye girdilerimizi takip eden fena amaçlı yazılımların kredi kartı bilgilerimizi çalmasını engeller.
Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yaparken anlık mesajlaşma yazılımlarını kapatın. Skype şeklinde sesli-görüntülü-yazılı yazışma servisleri üstünden kişisel bilgilerinize erişilmesi ihtimaller dahilindedir. Uzmanlar online bankacılık ve web alışverişlerinizde bu tip yazılımları kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından kapatmanızı tavsiye etmektedir.

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?
Bu soruya cavabımız evet, web ortamında alışveriş yaparken kredi kartı kullanmak güvenlidir. Son aşama kredi kartı kullanılması güvenli olan bu mevzuda dikkat edilmesi gerekenler ise ilk olarak yukarıda da bahsettiğimiz şeklinde alışveriş yapılacak sitenin güvenilir olduğundan ve bağlantı güvenlik protokollerini kullandığından güvenli olmanızda yarar vardır.
İkinci olarak alışveriş esnasında aslolan kredi kartı bilgilerini kullanmaktansa bankanız üstünden sanal kart oluşturarak, bu sanal kartın bilgilerini kullanmak oldukça yüksek bir güvenlik oluşturmanızda önemlidir. Alışveriş yapmadan ilkin sanal kartınıza kredi kartınızdan belirli bir (alışveriş tutarınca) limit atarak kullanmak daha avatajlıdır.

Bunların yanı sıra web siteleri ödeme şekilleri için birçok değişik yol sunsa da imkanınız var ise en sağlıklısı ürünü alırken elden ödemesini yapmaktır. Alışveriş yapacağınız sitede kapıda nakit ödeme var ise bunu seçebilirsiniz. Ek olarak aldığınız ürün kapınıza ulaştığında kargocuyu bekleterek ürünleri deneyin, hasarlı olup olmadıklarını, ambalajının evvelinde açılıp açılmadığını, satın aldığınız ürün olup olmadığını deneyin, eğer aksi bir durum var ise kargocuya tutanak tutturarak ürünü teslim almayın.
Ek olarak Informasyon Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), web üstünden alışveriş meydana getiren vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarmak amacıyla bir el kitabı hazırladı. Kitapta dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan unsurların oluşturulduğu 11 maddelik görsele aşağıdan ulaşabilirsiniz.
Resmin Üstüne Tıklayarak Büyütebilirsiniz…

İnternette güvenli alışveriş nasıl yapılır? mevzusu hakkında bu tarz şeyleri söyleyebiliriz. Umarız sizler için hazırlamış olduğumuz bu güvenlik tavsiyelerimiz alışverişlerinizin daha güvenli olmasını sağlar. Tüm bu söylediklerimizi dikkate alırken, web alışverişinizi de bir paranoyaya dönüştürmeyin. Ülkemizin ciddi kurumları bizlere bu güvenli alışveriş hizmetlerini sağlayabilmek için büyük ehemmiyet veriyorlar ve fazlaca kaliteli ve dürüst hizmet veren web mağazalarımız mevcut. Son olarak web üstünden alışverişin bulunduğumuz son zamanların bir gereği bulunduğunu ve bu sayede her geçen gün hayatımızın daha da kolaylaşacağını ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın