iPhone 4S: Aramalardaki ses problemi ve çözümü

iphone 4s aramalardaki ses problemi ve cozumu 6217f8d09c978

Son zamanlarda Apple’ın alan kişi destek sayfalarında en oldukca yakınma alan mevzuyu bilenler vardır inanırım: Arama yaparken ses gelmemesi problemi. Bu soruna ve çözümüne ilişkin tecrübelerimi sizlerle paylaşmak isterim. 2011 Kasım ayında iPhone 4S kullanmaya başladım. İngiltere’den bir siyah bir de beyaz 4S aldık ve kullanmaya başladığımda gördüm ki telefonumdan arama yaptığımda kimi zaman ses alamıyorum. Karşı taraf telefonu açıyor, sesimi duyuyor sadece bana ne çalma sesi geliyor ne de telefon açılınca karşı tarafın sesini duyabiliyorum. Acaba hatlarda mı sorun var diye düşünerek yeniden ve yeniden aradığımda da kimi zaman hoparlör tuşum, tıklamamış olmama karşın, takılı kalıyor. Bu durumda da karşı tarafın sesini duyuyordum sadece benim sesim onlara ulaşmıyor.
İlginç olan bir öteki nokta ise; aynı gün, aynı Apple Store’dan aldığımız iki iPhone’dan bir tek birinde bu mesele vardı ve hala da devam ediyor.
Ilkin micro-sim problemi olabileceğini düşünerek operatörümle görüştüm ve sim kartımı yeniden yenilettim. Sadece herhangi bir değişim olmadı.
Araştırmaya başladığımda bu problemi yaşayan yüzlerce şahıs bulunduğunu fark ettim. Çözüm olabilecek oldukca fazla tavsiye vardı. Restore etmek (geri yüklemek), 5.0.1’e yükseltmek, 5.0.1 ise 5.0’a dönmek, aktivasyonda sorun olmuş olabileceği… Doğal ki hiçbiri netice vermedi. Hemen sonra, ilkin bana saçma gelen, bir geçici çözüm gördüm. Aslen bu şekilde bir işlemin çözüm olabileceğine pek inanmamıştım fakat uyguladıktan sonrasında sorunum ortadan kalkıyordu – en azından o arama için…
Ses sorununu çözmek için şunu yapmanız kafi;

Birini aradığınızda ilkin hoparlörü açıp kapatın ve ondan sonra da mikrofonu kapatıp açın.

Bu kadar. O aramada herhangi bir ses sıkıntınız olmayacaktır.
Doğal ki bu bir tek geçici bir çözüm ve her aramada tekrarlamak gerekiyor.
Mesele tamamen yazılımsal bir mesele ve şu an Beta sürümde olan IOS 5.1’i kullananlar yeni sürümle probleminin giderildiğini belirtiyorlar. O nedenle eğer bu problemi yaşıyorsanız yeni sürüm gelene dek benim şeklinde arama yaparken hoparlör ve mikrofonu açıp kapatmanız gerekiyor.
Ek olarak Samsung Galaxy S5 ile ilgili en yaygın 6 sorun ve çözümlerini içeren bir yazı ile Galaxy S5 kullanıcılarına destek olmaya çalıştık.

Bir cevap yazın