iPhone 6 ve 6 Plus ile ilgili en yaygın problemler ve çözümleri

iphone 6 ve 6 plus ile ilgili en yaygin problemler ve cozumleri 6217f7fbb95e9

Son günlerin en popüler telefonlarından önde gelen iPhone 6’da da öteki tüm akıllı cihazlarda olduğu şeklinde bazı problemler mevcut. Gerek işletim sisteminden, gerek kullanıcı hatalarından, gerekse yapınak çıkışından meydana gelen bu hatalardan en oldukça rastladıklarımızın çözümlerini sizin için toparladık. Siz de iPhone 6 ile ilgili sorunlarınızı bizlere bildirmekten çekinmeyin. Ümit ederim hiçbir sorunla karşılaşmazsınız sadece eğer problem yaşarsanız yazımızın yararlı olmasını dilerim.

AYRICA: En Süratli Telefonlar Açıklandı!

AYRICA: 4 GB RAM’li Akıllı Telefonlar Sıralaması!

iPhone 6 ve 6 Plus Bükülme Problemi ve Çözümü

iPhone 6 ve 6 Plus için en sık karşılaştığımız sorunlardan biri, bükülme problemi. Mesele cihazın oldukça ince ve geniş olması, bilhassa de telefonun cepte taşınması sebebiyle ortaya çıkıyor. Ek olarak ufak çapta bükülmeler gören kullananların, aleti düzeltmek adına, bükülmenin ters yönüne doğru düzeltme amaçlı uyguladıkları baskı sebebiyle de aygıt oldukça daha büyük bir hasar görebiliyor.
Çözümü
Bu problem genel anlamda kullanıcı hatasından oluşur sadece, Apple, ürünlerinin kalitesi ile ilgili negatif yorumları ortadan kaldırmak adına, bu problem için lüzumlu harcamaları üstüne alıyor. Doğrusu eğer cihazınızda bükülme problemi var ise, asla tereddüt etmeden bir Apple mağazasına geri götürün ve onarılmasını ya da yeni bir aleti talep edin.
Sadece eğer cihazınız hemen hemen bükülmemiş fakat bu mevzuda bir tedbir almak istiyorsanız, sizlere dayanıklı kılıflar tavsiye ederiz. Böylece bir tek düşme ve darbelerden değil, bükülmelerden de cihazınızı korumuş olmuş olursunuz.
iPhone 6 ve 6 Plus Ekran Kırılma Problemi ve Çözümü

Geniş bir ekranın yol açabileceği sorunlardan ikincisi de ekranın kırılması ya da çatlamasıdır. Kullanıcılardan aldığımız geri dönüşlere nazaran iPhone 6 ve 6 Plus düşme testlerinden bazılarında meydana geldiği suretiyle, kırılma ya da çatlama problemi yaşayabiliyor.
Çözümü
Normal olarak oldukça büyük bir ekran ve darbe alış konumu göz önünde bulundurulduğunda, ekran çatlama ya da kırılması her cihazda görülen bir sorundur ve bu problem üretici tarafınca parasız bir halde karşılanmaz. Bu yüzden Apple, kırılan cihazlarınızı ortalama iPhone 6 için 110 ve iPhone 6 Plus için de 130 dolarlık bir fiyata yeniliyor.
Sadece cihazınızda bu şekilde bir problem meydana gelmediyse de evvelinde orijinal ekran koruyucusu taktırarak önleminizi almanızı tavsiye ederiz.
iPhone 6 ve 6 Plus Batarya Problemi ve Çözümü

Her cihazda oldğu şeklinde iPhone 6 ve 6 Plus’da da batarya problemi oluşmakta. Kullanılan uygulamalardan tutun da, ekran parlaklığı, hatalı şarj edilmeler ve veri servislerine kadar birçok sebebi olan bu problem, kullanıcılar için en büyük problemlerden biri. Gelin bu problem nasıl çözülür beraber göz atalım.
Çözümü
Aslen iPhone şeklinde bir aygıt için belirli bir batarya problemi çözümü bulunmamakta, bundan dolayı Apple her aygıt için değişik boyut ve güç seçeneklerinde şarj aleti üretmiştir sadece yazılım sürümünden kaynaklı problemler sebebiyle, yükseltilmemiş cihazlarda batarya problemi oluşmakta. Bilhassa 8.0.1 güncellemesi maalesef bu mevzuda pek başarıya ulaşmış sayılmaz bundan dolayı cihazınızı ya 8.0.2 sürümüne yükseltmenizi ya da 8.0 sürümüne düşürmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer sorununuz hala çözülmediyse, cihazınızı güvence kapsamında bir Apple mağazasına izah edebilirsiniz.
iPhone 6 ve 6 Plus Servis Yok ve Touch ID Problemi ve Çözümü

Öteki bir problem da iPhone 6 ve Plus için sık sık dile getirilen Servis yok, ve Touch ID. Cihazdan ziyade, işletim sisteminden meydana gelen bu problem çoğu zaman iOS 8.0.1 güncellemesi ile ortaya çıkıyor ve servis yok ya da Touch ID hatası vererek ne arama yapabilmenize, ne de tüm uygulamalarınızı muntazam bir halde kullanmanıza engel oluyor.
Çözümü
Eğer cihazınızda iOS 8.0.1 sürümü var ise;
İlk olarak telefonunuzun şarjının tamamen dolduğundan güvenli olun, arkasından “Ayarlar >> Genel >> Yazılım Güncelleştirme >> İndir ve Yükle” adımlarını takip ederek 8.0.2 güncelleştirmesini indirin ve probleminin çözülüp çözülmediğini deneyin.
Eğer sorununuz 8.0.2 güncelleştirmesi ile de çözülmedi ise 2. aşamaya geçiniz.
İOS 8.0.2 sürümü var ise;
Sorununuz bu son güncelleştirmede de devam ediyorsa, iOS 8 sürümüne geri dönünüz.  Bunun için, doğru sürüm dosyasını indirin ve cihazınızı bilgisayarınıza bağladıktan sonrasında iTunes yardımı ile kurulumu gerçekleştirin.
iPhone 6 ve 6 Plus Bluetooth Problemi ve Çözümü

Normal olarak son birkaç yıla kadar iPhone denildiğinde bluetooth akıllara gelebilecek son olarak sorundu. Sadece otomotiv sektörünün gelişmesi ile artık araçlar da akıllandı ve telefonlarla yönetilmeye başlanıldı. Bunun sonucunda bluetooth iPhone için gereksiz özellikler arasından çıkışa geçti. Araçlarla içinde bluetooth bağlantısı kuran aygıt için meydana getirilen bazı yorumlardan biri de bluetooth sorunuydu. Bluetooth’un çalışmadığı ya da bağlantının koptuğu açıklandı.
Çözümü
“Ayarlar >> Genel >> Sıfırla (Reset) >> Ağ Ayarlarını Sıfırla” yazısının üstüne tıklayın ve arkasından Uyku/Uyandırma ve Ana Sayfa tuşlarına aynı anda basın ve ana ekranda Apple’ın logosunu görene kadar basılı tutmaya devam edin. Arkasından probleminin geçip geçmediğini deneyin.
Mesele hala düzelmediyse, cihazınızı sıfırlamayı deneyin.
iPhone 6 ve 6 Plus Wi-Fi Problemi ve Çözümü

Bir öteki problem ise Wi-Fi problemi. Birçok değişik mevzularda yaşanmış olan bu problem sebebiyle bazı kullanıcılar internete bağlanamıyor, bağlanıldı bildirimi alıp veri aktarımı sağlayamıyor ya da bağlanacağı aleti görüntüleyemiyor.
Çözümü
İlk olarak “Ayarlar >> Genel >> Sıfırla >> Ağ Ayarlarını Sıfırla” basamaklarını takip ederek, sıfırlama işlemini gerçekleştirdikten sonrasında cihazınızı tekrardan başlatın ve probleminin giderilip giderilmediğini deneyin.
Eğer problem giderilmediyse, “Ayarlar >> Gizlilik >> Konum Servisleri >> Sistem Servisleri”ni tıklayın ve cihazınızı tekrardan başlatın. Cihazınız açıldıktan sonrasında Wi-Fi problemininin ortadan kalktığını görmüş olacaksınız.
iPhone 6 ve 6 Plus Dokunmatik Ekran Donma, Yanıt Vermeme Problemi

Fazlaca sık rastlanmasa da bazı kullanıcılar, klavyeden ana akrana geçerken ya da oyunları açmaya çalışırken, ekranın donduğunu, işlemlere yanıt vermediğini tespit etmişler. Bilhassa yeni alınan cihazlarda bu problem oldukça fazla olmasa da iPhone 6 ve 6 Plus’da karşımıza çıkıyor. Gelin çözüme bir göz atalım.
Çözümü
Problemi ortadan kaldırmak için Uyku/Uyandırma ve Ana Sayfa tuşlarına basılı tutun ve ekranda Apple logosunu görene kadar bırakmayın. Cihazınız tekrardan açıldığında probleminin çözülüp çözülmediğini deneyin.
Eğer problem çözülmediyse “Ayarlar >> Genel >> Sıfırla (Reset) >> Tüm Ayarları Sıfırla” seçeneğine tıklayın. (Bu tıklamanın ardında Touch ID ve öteki uygulama hesaplarınızdan çıkış yapılır sadece verileriniz silinmez. Aygıt açıldıktan sonrasında tekrardan giriş yapınız.) Cihazınızı tekrardan başlatıp probleminin çözülüp çözülmediği deneyin.
Eğer hala çözülmediyse cihazınızı yapınak ayarlarına geri döndürün.
iPhone 6 ve 6 Plus Kamera Problemi ve Çözümü

iPhone 6 ve 6 Plus için belirlediğimiz bir öteki problem da kamera problemi. Kullanıcılardan aldığımız bilgilere nazaran aygıt kimi zaman fotoğraf ya da video çekimlerinde, çoklu çekimlerde ve video-fotoğraf uygulamalarında donma ya da yanıt vermeme problemi yaşıyormuş.
Çözümü
“Ayarlar >> Genel >> Sıfırla (Reset) >> Tüm Ayarları Sıfırla” seçeneğine tıklayın. (Bu tıklamanın ardında Touch ID ve öteki uygulama hesaplarınızdan çıkış yapılır sadece verileriniz silinmez. Aygıt açıldıktan sonrasında tekrardan giriş yapınız.) Cihazınızı tekrardan başlatıp probleminin çözülüp çözülmediği deneyin.
Kameranızı kullanan uygulamaların önbelleklerini boşaltın ve cihazınızı tekrardan başlatın.
Eğer sorununuz hala devam ediyorsa, probleminiz üretim sırasındaki bir hatadan kaynaklanmış olabilir. Bu yüzden cihazınızı bir Apple şubesine götürerek kontrollerinin yapılmasını sağlayın.
iPhone 6 ve 6 Plus Kendi Kendini Açıp Kapatma ve Kilitlenme Problemi

iPhone 6 ve 6 Plus’da rastladığımız bir öteki problem da cihazın durduk yere kendi kendini açıp kapatması ya da herhangi bir işlem yaparken kilitlenmesi ve komutlara yanıt vermemesi oldu.
Çözümü
İlk olarak bu biçim problemlerle sık sık birçok değişik cihazda karşılaştığımızı belirtmek isterim. Mesele çoğu zaman yüklenilen bazı güvenilmeyen uygulamalardan oluşur bundan dolayı, cihazınızı yapınak ayarlarına geri döndürebilirsiniz.
Probleminin oluşturabilecek ikinci potansiyel niçin de iOS sürümünüz üstünde bulunan açıklar olabilir, bu yüzden ikinci çözüm önerimiz cihazınıza yazılım güncelleştirmesi yapmanızı önermek olacak.
Eğer tüm bu aşamalara karşın cihazınız hala düzelmediyse güvence süreci kapsamında cihazınızı bir Apple mağazasına götürün ve onarımını talep edin.
iPhone 6 ve 6 Plus Klavye Problemi ve Çözümü

iPhone için seçtiğimiz bu son problem ise cihazın SMS, iMessage şeklinde uygulamalar üstünde dikey yerine yatay klavye kullanımının meydana getirmiş olduğu bir klavye problemi.
Çözümü
İlk olarak, bu sorun bazı kullanıcılar için bir tek bir kereliğe mahsus gerçekleşmiş bu yüzden birinci önerim cihazınızı tekrardan başlatıp, probleminin çözülüp çözülmediğini denetim etmeniz olacak. Eğer problem çözülmediyse “Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik >> Ses Paylaşımı”nı kapatın ve cihazınızı tekrardan başlatın.
Mesele hala devam ediyorsa “Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik >> Buton Şekilleri”ne gelin ve işaretleyin. Cihazınızı tekrardan başlatın ve probleminin çözülüp çözülmediğini deneyin.
Eğer sorununuz hala çözülmediyse, üçüncü seri bir klavye uygulaması indirerek yine deneyiniz.
İlginizi çekebilecek yazılar

iPhone 5 ve iPhone 5S ile İlgili En Yaygın Problemler ve Çözümleri
Samsung Galaxy S4 ile İlgili En Yaygın 9 Sorun ve Çözümleri
Samsung Galaxy S5 ile ilgili en yaygın 6 sorun ve çözümleri
Samsung Galaxy S6 ile İlgili En Yaygın 8 Sorun ve Çözümleri
Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge Sorunları ve Çözümleri
LG G3 ile ilgili en yaygın 5 sorun ve çözümleri
LG G4 İle İlgili En Yaygın 7 Sorun ve Çözümleri
LG G5 ile İlgili En Yaygın 10 Sorun ve Çözümleri
Samsung Galaxy Note 3 ile İlgili En Yaygın 8 Sorun ve Çözümleri
Samsung Galaxy Note 4 ile İlgili En Yaygın 8 Sorun ve Çözümleri
Samsung Galaxy Note 5 ile İlgili En Yaygın 7 Sorun ve Çözümleri
Samsung Galaxy Note 9 ile İlgili En Yaygın 10 Sorun ve Çözümleri

Bir cevap yazın