Kişisel Bakım: Kendinizi Nasıl Seversiniz Ve Mutlu Olursunuz? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Kişisel Bakım
Kişisel Bakım

Ruh Sağlığı

Kişisel Bakım: Kendinizi Nasıl Seversiniz Ve Mutlu Olursunuz?

İş, aile ve ilişki taahhütlerinin genellikle öncelikli olduğu düşünüldüğünde, enerjinizi diğer herkesin mutlu olmasını ve kendinizi unutmak kolaydır.

Her yıl her dört kişiden biri ruh sağlığı sorunları yaşarken, kendinize odaklanmak için biraz zaman ayırmak her zamankinden daha önemli.

Kişisel Bakım Nedir?

Kişisel bakım, en temel haliyle, ihtiyaçları veya arzuları tanımlamak ve ardından bu ihtiyaçları karşılamak için ne kadar küçük olursa olsun adımlar atmaktır. Bu, duş almak veya bir bardak su içmek kadar hızlı ve basit bir şeyden yemek pişirmek ve yemek yemek veya egzersiz yapmak gibi daha karmaşık görevlere kadar değişebilir.

Oldukça basit, değil mi? Kararlıysanız ve zihinsel sağlık sorunları yaşamıyorsanız, bu genellikle sezgisel bir deneyim olabilir. Duş almak veya düzenli yemek yemek günlük rutinin yalnızca normal parçalarıdır. Peki ya bir zihinsel sağlık krizi yaşıyorsanız ve bu ihtiyaçları karşılayamıyorsanız? Ya onları tanımlayamazsanız?

Kişisel bakım, basitçe ihtiyaçları veya arzuları tanımlamak ve sonra bu ihtiyaçları karşılamak için ne kadar küçük olursa olsun adımlar atmaktır.

Kriz yaşayan insanlar zayıf motivasyon, düşük enerji ve yorgunluk yaşayabilir. Diğer işaretler, geri çekilme ve tecrit ve sosyalleşme ve zevkli şeyler yapma arzusunun eksikliği olabilir. Daha ince işaretler zayıf odaklanma, konsantrasyon veya hafıza olabilir.

Başka bir deyişle, bir akıl sağlığı krizi, olumlu kişisel bakım eylemlerine girmenizi aktif olarak engelleyebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kişisel Bakım Tavsiyeleri

Kişisel bakım, kendinize çok büyük miktarda para harcamak veya hayatınızda köklü değişiklikler yapmak anlamına gelmek zorunda değildir. İyi yemek yemeyi ve biraz temiz hava almayı hatırlamak kadar basit olabilir. Her gün uygulayabileceğiniz birkaç öz bakım örneği şunları içerir:

✔️ Sağlıklı bir uyku rutini geliştirin. Ruh sağlığı için iyi uyku şarttır!

✔️ Sağlıklı bir yemek hazırlayın. Sevdiğiniz yiyecekleri pişirmeyi öğrenin.

✔️ Öğle yemeği molaları verin. Masanızda yemek yeme dürtüsüne direnin. 15 dakikalık temiz hava bile ruh haliniz için harikalar yaratabilir.

✔️ Kısa bir mola planlayın. Sadece bir arkadaşınızı veya aile üyenizi ziyaret ediyor olsa bile, dört gözle bekleyeceğiniz bir şeye sahip olmak, gözlerinizi ufukta ve moralinizi yüksek tutabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

✔️ Egzersiz yapın. Egzersizden yararlanmak için süper sportif olmanıza gerek yok. Yürüyüşe veya bisiklete binmeye gidin. 20 dakikalık egzersiz bile, ruh halinizi önemli ölçüde iyileştirebilecek endorfin ve serotonin gibi önemli hormonları salgılar.

✔️ Meditasyon yapmayı deneyin. Gününüzün sadece küçük bir bölümünü farkındalığa adamak, refahınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

✔️ Hayır demeyi öğrenin. Yeteneğiniz olmadığında sevdiklerinize veya iş arkadaşlarınıza sürekli olarak evet demek tükenmişliğe, endişeye ve strese neden olabilir. Nasıl nazikçe reddedileceğini öğrendikten sonra, kendini daha güçlü hissetmeye başlayacaksın ve kendi kendine bakman için daha fazla zamanın olacak.

Kişisel Bakımın Önemi

Kişisel bakım uygulamak, bir istikrarsızlık, endişe veya düşük ruh hali dönemiyle mücadele etmenin de etkili bir yolu olabilir. Kişisel bakım, iyileşme ve rehabilitasyonun çok önemli bir parçasıdır. İskeletsel bir işlevsellik çerçevesi sunar, yoksa diğer zihin ve ruh hali değişim hedefleri zorlaşır.

Ruh sağlığınızı yönetmek tamamen ilaç ve terapi ile ilgili değildir. Kişiden kişiye değişen birçok tetikleyici vardır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kişisel bakım uygulamak, bir istikrarsızlık, endişe veya düşük ruh hali dönemiyle mücadele etmenin de etkili bir yolu olabilir.

Eğer birisi kaygı, paranoya, üzüntü ya da öfke duygularını yönetmeye yardımcı olabilecek bazı günlük şeyler bulabilirse, bu insanların hayatlarının ve zihinsel sağlıklarının kontrolünü ellerinde hissetmelerine yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Kişisel Bakım İpuçları

Kendinizi hak ettiğiniz şekilde sevmeye başlamak için bu dört ipucunu uygulayın!

❤️ Küçük başlayın

Küçük başlamak büyük bir fayda olabilir; yataktan kalkamıyorsanız, koşuya çıkma veya karmaşık üç çeşit yemek pişirme olasılığınız yoktur. Aksine, gerçekten yapmanız gereken şeylere odaklanmak örneğin yıkamak veya giyinmek, başlamak için olumlu ve ulaşılabilir bir yer olabilir.

Küçük eylemler, kişinin kendine değer vermesi konusunda net bir mesaj gösterir. Öz saygıyı gerçekten artırabilir.

❤️ Rutininize sadık kalın

Ruh haliniz tahmin edilemezse ve kendinizi kontrolden çıkmış hissediyorsanız, sağlam bir rutin oluşturmak gerçekten yardımcı olabilir.

Benzer bir saatte uyanmak, benzer bir saatte uyumak ve gün içinde dışarı çıkmak gerçekten yardımcı oluyor. Bu motivasyona ve ruh halinize yardımcı olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

❤️ Günlük hedefler belirleyin

Günlük yaşamda kişisel bakımın bilincinde olmak da yardımcı olabilir. Günlük görevlerinizi aktif olarak üçe ayırmak yararlı olabilir; başarı odaklı, zevk odaklı ve rahatlama odaklı. Bu, bireylerin kendileri için önemli olan hedeflere ulaşmasına gerçekten yardımcı olabilir.

❤️ Bir ruh hali günlüğü tutun

Rutininizi oluşturmanıza ve günlük hedeflerinizi belirlemenize yardımcı olmak için bir günlük tutmanızı öneririz. Ne yediğinizi yazarsanız veya nasıl hissettiğinizle ilgili notlar alırsanız, zamanla belirli şeylerin sizi nasıl hissettirdiğini anlayabilirsiniz. Sağlığınızdaki gelişmeleri izlemek gerçekten güven verici olabilir.

Yardım İstemek

İşler çok büyürse, yardım istemekten korkmayın. Kişisel bakım, ruh halinizi iyileştirmek ve pozitif bir yaşam dengesi sürdürmek için uzun bir yol kat edebilir, ancak hala depresyonda hissediyorsanız ve gerçekten rahatsızsanız, profesyonel yardım almak önemlidir.

Kişisel bakım bazı boşlukları doldurabilir ama hepsini değil. Bazen akıl sağlığı ve psikiyatrik rahatsızlıklar çok özel tedavi ve ilaç gerektirir . Bu, terapi, grup terapisi, bir destek ağı oluşturma veya bir profesyonel tarafından izlenmeyi içerir. Bu yüzden öz bakım, bir bireyi yoğun bir nüksten koruyabilirken, onu tedavi etmeyebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi