Klamidya nedir Belirtileri Nelerdir?

Klamidya

Klamidya, Türkiye’de yaygın bir zührevi hastalıktır. Klamidya, chlamydia trachomatis  bakterisinden kaynaklanır. Yaygınlığının nedeni (özellikle 25 yaşın altındaki genç yetişkinler arasında) çoğu insanın buna sahip olduğunu bilmemesi, yani sonuç olarak kolayca yayılmasıdır.

Klamidya enfeksiyonu olan biriyle korunmasız cinsel ilişki yoluyla veya genital sıvıyla temas yoluyla, örneğin genital sıvıları gözle temas ettirerek bulaşır. Cinsel organlarınız, herhangi bir penetrasyon olmasa bile enfekte bir kişinin cinsel organlarıyla temas ederse de klamidya kapabilirsiniz. 

İçindekiler

Kadınlarda Klamidya Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler, klamidya hastalığına yakalandıktan 1-3 hafta sonra ortaya çıkabilir, ancak bazı kişiler için aylar sürebilir veya enfeksiyon vücudunuzun diğer bölgelerine yayıldığında ortaya çıkar.

Çoğu kadın tipik olarak klamidya belirtileri göstermez Bununla birlikte, her 10 kadından yaklaşık üçünde aşağıdakileri içeren belirtiler görülür: 

 1. İdrar yaparken yanma

 2. Vajinal akını

 3. Alt karın veya pelvik ağrısı

 4. Acı veren seks

 5. Seks sonrası kanama

 6. Vajinal kanama

Erkeklerde Klamidya Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde belirtiler kadınlardan daha fazla kendini gösterir. Klamidya hastası erkeklerin yaklaşık yarısı semptom gösteriyor.

Bunlar şunları içerebilir: 

 • İdrar yaparken ağrı

 • Peniste akıntı

 • Üretra çevresinde yanma veya kaşıntı hissi

 • Şişmiş veya hassas olan testisler

Klamidya Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Klamidya hastası olup olmadığınızı anlamanın tek yolu test yaptırmaktır. Test hızlı ve acısızdır. Klamidya bir dizi antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Test, chlamydia trachomatis bakterileri için bir laboratuvarda analiz edilen bir idrar numunesi sağlamayı içerir. Bu, bir cinsel sağlık kliniğini ziyaret ederek, doktorunuzu görerek yapılabilir. Sonuçların çıkması genellikle birkaç gün sürer.

Klamidya Ciddi Bir Hastalık Mıdır

Erken tedavi edilmezse klamidya ciddileşebilir. Klamidya tedavisi görmeyen kadınlar, pelvik enflamatuar hastalık geliştirme riski taşır.

Bu üreme sistemini etkileyebilir ve aynı zamanda gebe kalmaya çalışırken komplikasyonlara neden olabilir. Klamidya tedavisi görmeyen erkekler, testislerine ulaşma ve iltihaplanma riskini taşır. Bu sadece ağrılı olmaz, aynı zamanda kısırlığa da yol açabilir.

Tedavi edilmeyen klamidya, eklemlerde, gözlerde veya üretrada iltihaplanmaya neden olan bir durum olan reaktif artrite de neden olabilir. Bu durum hem kadınları hem de erkekleri etkileyebilir. Ayrıca aids, bel soğukluğu gibi hastalıklara yakalanma riskinizi kat kat artırır.

Klamidya Nasıl Tedavi Edilir

İyi haber şu ki, klamidya kısa süreli antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir. Klamidya tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin yüzde 97 başarı oranıyla son derece etkilidir. Ancak antibiyotiklerin doğru şekilde alınması ve dozların atlanmaması önemlidir. Klamidya tedavisinde kullanılan iki farklı antibiyotik doksisiklin ve azitromisindir.

Doksisiklin yedi gün boyunca günde iki kez alınır. Araştırmalar, doksisiklinin klamidya tedavisinde yüzde 100 etkili olduğunu göstermiştir. İkinci seçenek, tek seferlik bir tedavi olarak alınan azitromisindir. Araştırmalar, azitromisinin klamidya tedavisinde yüzde 97 başarı oranına sahip olduğunu göstermiştir.

Bununla birlikte, azitromisin genellikle doksisikline göre tercih edilir, çünkü sadece tek seferlik bir doz olarak alınması gerekir, oysa doksisiklin hafta boyunca alınır. Azitromisin de daha düşük bir yan etkilere sahiptir ve gebelikte kullanılabilir.

Klamidya Nasıl Önlenir

Klamidyanın yayılmasını önlemek için aşağıdakileri deneyin:

 • Cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanın.
 • Düzenli kontrolleri yaptırın. Cinsel partnerinizi her değiştirdiğinizde STI testi yaptırmanız önerilir.
 • Size ait olmayan seks oyuncaklarını kullanmaktan kaçının veya kullanmadan önce iyice yıkayın.
 • Klamidya tedavisi görürken bir partnerle cinsel ilişkiye girmeyin, ikinci bir test iyileştiğinizi gösterene kadar.
 • 25 yaşın altındaysanız ve cinsel olarak aktifseniz, her yıl veya her cinsel partnerinizi değiştirdiğinizde klamidya testi yaptırmanız önerilir.

Yaygın inanışın aksine, klozetten, yüzme havuzlarından, ortak havlulardan veya giysilerden klamidya kapamazsınız. Bunun nedeni, bakterilerin insan vücudu dışında uzun süre hayatta kalamaması ve yalnızca genital sıvı vücut dokusuyla temas ettiğinde bulaşabilmesidir.

Bir cevap yazın