KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Koah Nedir
Koah Nedir

Akciğer Hastalıkları

KOAH Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

KOAH Nedir?

KOAH; Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, solunum güçlüğüne neden olan bir grup akciğer rahatsızlığının adıdır. KOAH, kronik bronşit ve amfizemi içerir. KOAH hastalarının çoğunda hem amfizem hem de kronik obstrüktif bronşit kombinasyonu vardır.

Kronik bronşit

Kronik bronşit, solunum yollarının şişmesine ve tahriş olmasına neden olan, mukus üretimini artıran ve akciğerlere zarar veren, akciğerlerde uzun süreli iltihaplı bir durumdur. Bu, orta yaş ve üstü kişilerde daha yaygındır ve daha çok sigara içenlerde görülür. Yılın üç ayı ve arka arkaya en az iki yıl süren günlük verimli bir öksürük olarak tanımlanır.

KOAH geliştiren çoğu insan sigara içmektedir, bu nedenle en önemli tedavi sigarayı bırakmaktır.

Bu, herhangi bir yaşta, genellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip veya boğaz ağrısından sonra veya tahriş edici maddeler solunduktan sonra meydana gelebilen geçici bir solunum yolu iltihabı olan akut bronşitten farklıdır. Bu normalde üç hafta sonra düzelir.

Amfizem

Advertisement. Scroll to continue reading.

Amfizemde üzüm şeklindeki minik hava keseleri veya alveoller arasındaki duvarların hasar görmesi ve parçalanması nedeniyle akciğerlerde biraz farklı gelişen bir sorun vardır. Daha sonra çok daha büyük hava boşluklarına dönüşürler ve gaz değişimi için daha az yüzey alanı vardır, bu nedenle oksijen alımı daha azdır ve kişi nefessiz hisseder.

KOAH Nedenleri Nelerdir?

 • Kronik bronşit ve amfizem geliştiren çoğu insan sigara içmektedir, bu nedenle en önemli tedavi sigarayı bırakmaktır.
 • Hastalığın ciddiyeti, kişinin ne kadar ve ne kadar süredir sigara içtiğine bağlıdır.
 • Durumu daha da kötüleştirebilecek diğer şeyler arasında hava kirliliği ve alerji bulunur.
 • Bazı insanlar genetik yapıları nedeniyle diğerlerinden daha savunmasız olabilir.

KOAH Belirtileri Nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler zamanla giderek kötüleşebilir ve alevlenmeler olabilir:

 • Sürekli öksürmek, bazen her gün.
 • Kolayca nefes darlığı çekmek ve hırıltı.
 • Balgamlı öksürük.
 • Göğüs enfeksiyonlarına çok daha duyarlı hale gelmek

KOAH Semptomlarını Azaltmak İçin İpuçları

KOAH, semptomları şiddetlendiren faktörlerden kaçınarak ve tıbbi tedavilerin kullanımıyla ilgili tavsiyeleri dikkatlice takip ederek bir dereceye kadar iyileştirilebilir. Belirtileri hafifletmek için şunları deneyin:

 • Yapmanız gereken en önemli şey sigarayı bırakmaktır. Hiç bir zaman geç değildir. Doktorunuz veya eczacınız sigara bırakma ürünleri ve teknikleri hakkında tavsiyelerde bulunabilir.
 • Çevresel tahriş edici maddelerden veya duman gibi kirlilikten kaçının.
 • Solunum yolu enfeksiyonlarının hemen tedavi edildiğinden emin olun.
 • Pasif sigara içmekten kaçının.
 • Dengeli bir diyet ve düzenli egzersizle iyi bir genel sağlık tavsiyesine uyun.
 • Ağır hava kirliliğinin olduğu bir bölgede yaşıyor veya çalışıyorsanız, riski önlemek veya azaltmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.
 • Ani sıcaklık değişikliklerinden veya soğuk, nemli havalardan kaçının.
 • Aktif olmaya çalışmalısınız çünkü bu, akciğerlerinizi ve kardiyovasküler sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur.

KOAH Teşhisi Nasıl Konur?

KOAH’ınız olup olmadığını doktor nasıl anlayabilir? Semptomların öyküsü, özellikle sigara içen kişilerde genellikle tanı için iyi bir kılavuzdur. Ancak diğer bazı akciğer ve kalp hastalıkları KOAH ile aynı semptomları verir.

Net bir teşhis koymak ve durumun ciddiyetini değerlendirmek için aşağıdaki testler de yardımcı olabilir;

 • Diğer tanıları dışlamak için göğüs röntgeni (ve ardından anormallikleri araştırmak için gerekirse CT taraması).
 • Bronkodilatör ilaçlarla akciğer fonksiyonunun iyileşip iyileşmediğini de inceleyen spirometri olarak bilinen akciğer fonksiyon testleri.
 • Enfeksiyon, anemi veya diğer sorunları kontrol etmek için bir kan testi.
 • Fazla kiloyu kontrol etmek için vücut kitle indeksi (BMI) hesaplaması.

KOAH İçin İlaç Tedavisi

KOAH teşhisi konmuş kişilere, bir doktor (pratisyen hekim veya hastane solunum danışmanı olabilir), solunum hemşiresi uzmanı, fizyoterapist ve meslek terapisti gibi sağlık profesyonelleri dahil olmak üzere çok disiplinli bir ekip tarafından bakılmalıdır. Bu ekipler toplum içinde çalışır ancak hastalık ilerlerse hastaneye sevk gerekli olabilir.

KOAH tedavisine karşı olumlu bir tutum sergilemek önemlidir. Koah iyileştirilemez ancak semptomlar azaltılabilir ve doktorunuzun önerebileceği bir dizi tedavi vardır.

KOAH’ı Tedavi Edebilir Misiniz?

KOAH ve astım arasındaki fark, astımdaki hava yolu tıkanıklığının bronkodilatör ilaçlar gibi tedavilerle geri döndürülebilirken, KOAH’da büyük ölçüde geri döndürülemez olmasıdır.

 • Bronkodilatörler

Bununla birlikte, KOAH’da küçük bir geri dönüşüm derecesi vardır ve KOAH’lı hastaların bir kısmı, beta-agonistler ve antikolinerjikler gibi bronkodilatörler akciğer fonksiyonunda önemli değişikliklerle yanıt verdiğinden yararlanılmalıdır. Bu nedenle tedavinin ilk amacı, mümkünse hava yolu tıkanıklığının bir kısmını tersine çevirmek olmalıdır.

Kısa etkili bronkodilatörler ilk olarak hava yollarını açmak ve ortaya çıktıkça semptomları gidermek için kullanılır. ancak stabil KOAH’ı olan bir kişi nefessiz kalırsa veya alevlenmeleri varsa, uzun etkili beta-agonist inhalerleri veya uzun etkili antikolinerjik inhalerleri idame tedavisi olarak kullanılmalıdır (yani uzun süreli tedavi düzenli olarak alınır).

Advertisement. Scroll to continue reading.
 • Solunan antikolinerjikler

İnhaler antikolinerjikler, KOAH’da çok önemlidir çünkü benzersiz etki biçimleri, KOAH’daki hava akımı obstrüksiyonunun başlıca geri dönüşümlü bileşenini hedefler – kolinerjik ton (yani sinir iletici kimyasal asetilkolin tarafından kontrol edilen küçük solunum yollarındaki kasların daralması). Antikolinerjik ilaçlar astımda endike değildir.

 • Solunan kortikosteroid

Kişinin akciğer fonksiyonu hala zayıfsa, bronkodilatör ile birlikte inhaler bir kortikosteroid eklenir. Halen kullanımda olan birkaç farklı kombinasyon inhalatörü vardır.

 • Ağız tedavileri

Daha şiddetli KOAH’ta veya bir alevlenme sırasında (işlerin kötüleştiği bir dönem, örneğin bir göğüs enfeksiyonu meydana geldiğinde) inhalerlerin yanı sıra oral tedaviler de kullanılabilir. Bu oral tedaviler arasında steroidler, teofilin ve hava yollarını tıkayan kalın balgamı parçalayan ‘mukolitik’ ilaçlar bulunur.

 • Uzun süreli oksijen tedavisi

Şiddetli KOAH nedeniyle büyük ölçüde kısıtlanan hastalar, oksijenin bir maske veya burun deliği tüpleri yoluyla sağlandığı ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde artırabildiği uzun vadeli oksijen tedavisi için değerlendirilmelidir.

 • Pulmoner rehabilitasyon programı

Ayrıca, akut alevlenme nedeniyle yakın zamanda hastaneye kaldırılanlar da dahil olmak üzere KOAH’lı tüm uygun kişilere bir pulmoner rehabilitasyon programı sunulmasını önermektedir.

KOAH Alevlenmelerini Yönetmek

KOAH hastaları, durumlarında kısa süreli alevlenmeler geliştirmeye meyillidir ve bu süre zarfında daha nefessiz hissedeceklerdir. Bu alevlenmeler genellikle solunum yolu enfeksiyonlarının sonucudur ve bu nedenle genellikle antibiyotiklerle tedaviye ihtiyaç duyacaktır. Ancak bir alevlenme sırasında hastanın durumunda bir düşüş olur ve akciğerlere yapılan hasar en azından kısmen kalıcı olabilir.

Sık alevlenmeler KOAH’ın kötüleşmesine katkıda bulunur, bu nedenle ideal olarak alevlenmelerden kaçınmak veya bunları mümkün olduğunca etkili ve hızlı bir şekilde tedavi etmek için olası her adım atılmalıdır.

KOAH hastaları, influenzaya karşı yıllık aşılardan yararlanmalı ve pnemokok enfeksiyonuna karşı aşı yaptırmalarını sağlamalıdır, bu 65 yaş ve üstü KOAH’lı herkes için önerilir.

KOAH Ameliyatı

KOAH’lı bazı kişilerde, akciğerde bül olarak bilinen büyük kistler gelişebilir ve akciğer fonksiyonunu engelleyebilir. Bazı durumlarda bunlar cerrahi olarak çıkarılabilir ve akciğer dokusunun geri kalanının daha iyi şişmesine izin verir. Ancak bu tedavi çok az sayıda hasta için uygundur.

Mesaj açık: Sigara içmek akciğerleriniz ve sağlığınız için son derece zararlıdır, ancak ne kadar yaşlı olursanız olun sigarayı bırakmak için asla geç değildir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi