Meditasyonun Kanıtlanmış 13 Faydası – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Meditasyonun Faydaları
Meditasyonun Faydaları

Meditasyon

Meditasyonun Kanıtlanmış 13 Faydası

Meditasyonun fiziksel, zihinsel ve duygusal faydaları son yıllarda yoğun bir şekilde incelenmiştir. Potansiyeli hakkında hala keşfedilecek çok şey olsa da, uygulamanın yaşam kalitemizi iyileştirmeye yardımcı olabilecek etkili bir araç olduğu kanıtlanmıştır; stresi azaltmak, dikkati geliştirmek, kişisel farkındalığı artırmak ve daha fazlası.

Meditasyonun Bilim Destekli 13 Faydası

Düzenli bir meditasyon uygulaması, bireyler olarak daha sağlıklı, daha mutlu ve daha bilinçli olmamıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenliğimiz, ilişkilerimiz ve diğer insanlarla bağlantı kurma ve onları destekleme becerimiz açısından da faydalıdır. Ve bunu kim istemez?

Meditasyonun faydalarının da ortaya koyduğu gibi, düzenli bir uygulamayı teşvik etmek hayat değiştirmekten başka bir şey olamaz. Ve en iyisi, herkes tarafından erişilebilir ve tamamen ücretsizdir.

Burada, meditasyonun kanıtlanmış 13 faydasının arkasındaki bilimden bahsediyoruz:

1. Stresi azaltır

Kronik stres, sağlığınız üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir, uyku bozukluğuna, yüksek tansiyona ve konsantrasyon bozukluğuna neden olabilir. Meditasyon yapmak, bedenin gevşeme tepkisini tetikleyerek bedeni stresin tam tersi şekilde etkiler. Kısa bir meditasyon uygulaması (üç ardışık gün boyunca sadece 25 dakika) stresi hafifletmek için yeterlidir.

2. Kaygıyı kontrol eder

Meditasyon, zihni sakinleştirerek ve vücudunuzdaki gerilimi azaltarak çalışan güçlü bir anksiyete yönetimi biçimidir. Kronik ve aşırı endişe ile karakterize edilen genel anksiyete bozukluğu olan 89 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, bir farkındalık meditasyonu kursu almış olanlar, stresli bir duruma keskin bir şekilde azaltılmış stres hormonu ve iltihaplı yanıtlar sergilediler. Bu arada, meditasyon dışı stres yönetimi kursu alan hastalar daha kötü tepkiler kaydetti.

Advertisement. Scroll to continue reading.

3. Özgüveninizi arttırır

Meditasyon, benlik saygınızı ve özgüveninizi artırarak daha iyi bir duygusal sağlık sağlayabilir. Bir çalışma, iki aylık bir meditasyon kursunu tamamlamadan önce ve tamamladıktan sonra bir MRI tarayıcısı kullanan katılımcıların beyin aktivitesini gözlemledi. Katılımcılar artan benlik saygısı, artmış pozitif ve azalmış olumsuz kendini onaylama, dikkati düzenlemeyle ilgili bir beyin ağında artan aktivite ve öz imajla ilgili beyin sistemlerinde azalmış aktivite gösterdi.

4. Öz farkındalığı geliştirir

Meditasyon, kendinizi ve çevrenizdeki insanlarla nasıl ilişki kurduğunuzu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Araştırmaya göre, bu bilinçli öz farkındalık aynı zamanda kendi kendini engelleyen düşünce kalıplarını tanımanıza izin verir ve bu, araştırmaya göre ruminasyonla bağlantılı beyin bölgelerinin azalmış aktivasyonu ile ilişkilidir.

5. Dikkat sürenizi uzatır

Meditasyon, dikkatinizi ve konsantrasyon sürenizi artırır ve etkilerin tadını çıkarmak için saatlerce pratik yapmanız gerekmez. Araştırmacılar, günlük meditasyonun küçük dozlarının, uygulamaya yeni başlayanlar için bile performansı ve dikkati odaklama yeteneğini artırdığını bildirdi.

6. Hafızanızı geliştirir

Farkındalık meditasyonu, birçok bilişsel görevde anahtar rol oynayan temel beyin ağları üzerinde hareket eder. Buna, beynin bilgiyi geçici olarak tutmasına izin veren çalışma belleği de dahildir. Bir araştırmaya göre günde sadece 10 dakika, çalışma belleğini yüzde 9 geliştirebilir. Aynı zamanda yaşa bağlı hafıza kaybıyla savaşmaya da yardımcı olabilir. Meditasyonun yaşa bağlı bilişsel gerileme üzerindeki potansiyel etkilerini inceleyen 12 bilimsel çalışmanın gözden geçirilmesi, uygulamanın yaşlı katılımcılarda dikkat, hafıza ve zihinsel çabukluğu artırdığını buldu.

7. Depresyon belirtilerini azaltır

Meditasyon, pozitif düşünmeyi ve iyimserliği teşvik etmek için beyin kimyasını değiştirmenin yanı sıra, düşünceler ve duygulara dikkat etmeyi ve yargılamadan onları gözlemlemeyi öğretir. Bu nedenle, düşük ruh hali, üzüntü ve düşük benlik saygısı gibi depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir . Bir analize göre meditasyon tedavilerinin klinik depresif bozukluğu olan hastalarda semptomları azalttığı gösterilmiştir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

8. Kaliteli uykuyu destekler

Akşamları kısa bir meditasyon, bedeninizi ve zihninizi rahatlatarak sizi daha iyi bir gece uykusuna hazırlayabilir. Uykusuzluk tedavisinde farkındalık meditasyonunun değerini değerlendiren bir çalışmada, meditasyon yapan katılımcılar, yapmayanlara göre daha erken uykuya daldı ve daha uzun süre uykuda kaldı.

9. Rasyonelliği teşvik eder

Meditasyon, beynin mantık, akıl yürütme ve rasyonel düşünceden sorumlu olan kısmı olan lateral prefrontal korteksin işleyişini düzenler. Şimdiki anın farkındalığını geliştirerek ve zihni diğer düşüncelerden temizleyerek, uygulama daha fazla kontrolde hissetmemize yardımcı olur. Araştırmaya göre, 15 dakikalık bir nefes meditasyonu insanların daha akıllı seçimler yapmasına yardımcı olabilir.

10. Ağrıyı azaltır

Meditasyonun hem vücuttaki ağrı hissini azalttığı hem de ona direnç kazandırdığı ve bunun da ağrıyla başa çıkma becerisini artırdığı gösterilmiştir. Aslında, yapılan araştırmaya göre, uygulamanın ağrı toleransını ve eşiği iyileştirdiğini ve katılımcılarda ağrıya karşı kaygıyı azalttığını tespit eden araştırmaya göre, ağrı kesicilere alternatif olarak sadece on dakikalık farkındalık meditasyonu kullanılabilir. Meditasyonun ölümcül hastaları rahatlatmak için nasıl kullanılabileceğini değerlendiren başka bir çalışma, uygulamanın yaşamın sonunda kronik ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini buldu.

11. Bağımlılık tedavisine yardımcı olur

Meditasyon, kendi kendini düzenlemeyi ve iradeyi geliştirerek, tetikleyiciler hakkında daha iyi farkındalık ve anlayış geliştirerek ve yoksunluk semptomlarını hafifleterek bağımlılık tedavisi gören kişilere yardımcı olabilir. İyileşen 19 alkolikten oluşan küçük bir çalışma, meditasyon eğitimi alan katılımcıların depresyon, anksiyete, stres ve istek gibi nüks tetikleyicilerinin şiddetinde bir azalma bildirdiklerini buldu.

12. Kan basıncını düşürebilir

Yüksek tansiyon kalbinize baskı uygular ve vücudunuzun etrafına kan pompalamak için onu daha fazla çalışmaya zorlar. Ayrıca atardamarların sertleşmesine ve kalınlaşmasına neden olarak kalp krizi veya felce yol açabilir. Bir araştırmaya göre, meditasyon yapmak, genlerin ifadesini özellikle bağışıklık sistemine bağlı genleri belirli bir biyolojik yollarda değiştirerek kan basıncını düşürüyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

13. Egzersiz toleransını artırır

Meditasyonun faydalarının çoğu egzersizle el ele gider, ancak uygulama egzersizinize çeşitli şekillerde de fayda sağlayabilir. Yalnızca kısıtlayıcı düşünceleri ve kendine inançları netleştirmeye yardımcı olmakla kalmaz böylece motivasyonu artırır. Araştırmalar, kasıtlı olarak hareket etme hissine odaklanan ve bilinçli olarak çevrelerine giren insanların egzersizden hoşlanmayanlara göre daha fazla keyif aldığını bildirdiklerini göstermiştir.

Hangi meditasyon daha faydalı?

Rehberli ve rehbersiz meditasyon arasında seçim yapmak, genellikle bir meditasyon pratiğine başlamanın ilk adımıdır. Teh, rehberli meditasyonların, dolaşan zihninizi seçilen bir odak noktasına sabitlemek için çeşitli teknikler kullandığını açıklıyor.

Bunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

  • Sinir sistemini sakinleştirmek için genellikle nefesi yavaşlatan ve / veya derinleştiren odaklanmış dikkat.
  • Beden taramaları, farkındalığınızı zihinden uzaklaştırır ve vücudun farklı bölgelerine götürür.
  • Görselleştirmeler, zihinsel imgeler veya yolculuklar yaratmanız için size rehberlik eder ve ortaya çıkan hislere dikkat eder.
  • Ses banyoları, sesten gelen titreşimler tüm vücutta akarken farkındalığı davet eder.
  • Şimdiki ana ve niyete odaklanmak için bir kelimeye veya ifadeye odaklanan mantralar ve onaylamalar.

Ne zaman meditasyon yapmalıyım?

Meditasyonun faydaları günün belirli bir zamanıyla ilgili değildir, bu nedenle meditasyon yapmak için en iyi zaman herkes için farklı olacaktır. Güne kısa bir meditasyonla başlamak harikadır. Çünkü size hangi duygusal durumda olduğunuza dair bir fikir veriyor, böylece buna duyarlı bir gün planlayabilirsiniz. Bu arada, günün sonunda meditasyon yapmak size rahatlama şansı verir. Üç dakikalık kısa bir nefes egzersizi de stresli anlarda gerçekten faydalı olabilir ve durumdan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Ne kadar süre meditasyon yapmalıyım?

Günlük bir uygulama optimal olsa da yapılandırılmış bir meditasyon olması gerekmez. Güne başlamak için beş dakikalık bir meditasyon egzersizi kadar basit olabilir. Günlük uygulama, şu anda kalmanın faydalarını görmeye başlayacağınız türden bir sıklıktır ve tutarlılık, alışkanlığa dönüşmeyi de kolaylaştıracaktır.

Kısa bir nefes egzersizi stresli anlarda gerçekten faydalı olabilir ve durumdan uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Programınıza bağlı olarak farklı süreler denemekten çekinmeyin. Kısa meditasyon hiç olmamasından daha iyi olmakla kalmaz, aynı zamanda başladıktan sonra meditasyon yapmaya daha uzun süre devam etmek isteyebilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Mevcut rutininize ve taahhütlerinize dahil edilmesi kolay bir süre ile başlayın. 10 yavaş nefes alın ve oradan başlangıç ​​noktası olarak başlayın. Meditasyonunuza vardığınızda stres ve tepkisellik seviyenize bağlı olarak, günde en az 10 dakikaya veya haftada birkaç kez 15 ila 30 dakikaya kadar yolunuzu oluşturun.

Faydaları ne zaman hissedeceğim?

Meditasyon, her insan için farklıdır. Bazı insanlar sonuçları çok hızlı görüyor örneğin bir hafta içinde diğerleri daha uzun sürebilir. Büyük ölçüde, onun içinde gevşeyip gevşemeyeceğinize ve yargılayıcı olmayan bir şekilde uygulama ile meşgul olup olmadığınıza bağlıdır. Bazı insanlar bunu doğru yapıp yapmadıklarına dair yargılarda bulunurlar. Bu durumlarda, sonuçları görmek biraz daha uzun sürebilir.

Ek olarak, farklı türden uygulamalar farklı insanlar için işe yarar, bu yüzden yönünüzü bulmanın bir yönü var. Bazı insanlar dışarıdan odaklanmayı tercih ediyor örneğin, dikkatlerini odadaki seslere çekmek. Diğer insanlar nefese odaklanmayı en temel buluyor. Sizin için neyin işe yaradığını bulmakla ilgili. 

Düzenli bir meditasyon pratiğine nasıl başlanır?

Bir hafta boyunca her gün meditasyon yapmayı taahhüt edin. Bu, size kolayca ulaşılabilecek bir süre için yönlendirilmiş, yönlendirilmemiş veya her ikisinden de biraz olabilir, ‘bir dakika, 10 nefes veya doğru olan her şey. Bunu her gün günlük sabah rutininize eklemenize yardımcı olabilir veya bu zamanı her gün öğle molasında kendinize ayırabilirsiniz.

Ve bir günü kaçırırsanız, suçlamadan veya kendinizi utandırmadan devam edin. Hayat meşgul! Kısa bir günlük uygulama yapmayı başardığınızda ve bunun getirdiği faydaları hissettiğinizde, ayın, yılın veya hayatınızın geri kalanında meditasyon için zaman ayırmanız daha olasıdır. 

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi