Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Meme Kanseri

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri ya da Göğüs kanseri, kadınların yakalandığı en yaygın kanser türüdür. Bir kadının ömrü boyunca olma ihtimali %15 civarlarında. Eskiye nazaran gelişen teknoloji sayesinde meme kanserinin tedavi edilme şansı arttı. Bu, esas olarak daha fazla vakanın erken tespit edilmesinden kaynaklanmaktadır. Ve daha iyi tedavi yöntemlerine.

Türkiye’de Meme kanseri ne kadar yaygındır?

Türkiye’de her yıl toplamda 180.000’den fazla kanser teşhisi konulmaktadır. Bunlardan yaklaşık 25.000’i meme kanseri teşhisidir.
Kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 30’u meme kanseridir. Bu nedenle kadının en yaygın kanseridir.
Nadir görülmesine rağmen erkekler de meme kanserine yakalanabilir. Türkiye’de her yıl 300’den biraz fazla erkek bu teşhisi alıyor. Tedavi ve prognoz, kadın meme kanseri ile aynıdır.

Meme kanseri belirtileri

Meme kanserinin en yaygın semptomu memede bir yumrudur . Göğüs ağrısı ve hassasiyeti, meme kanserinin yaygın semptomları değildir. Genellikle tamamen normal hormonal nedenleri vardır.
Göğüs kanserinin diğer semptomları şunlar olabilir:

 • Koltuk altında yumru
 • Büyümüş ve sert göğüsler
 • Deride kızarıklık ve “portakal kabuğu”
 • Derideki geri çekilmeler
 • Meme ucundan kan veya sıvı

Birçok meme kanseri tümörü semptom vermeden önce mamografi ile tespit edilir.

Meme kanseri nasıl tespit edilir?

Doktorunuzun meme kanserini güvenli bir şekilde teşhis edebilmesi için genellikle üç farklı yöntem birleştirilir: klinik muayene, mamografi / ultrason ve ince iğne delme, sitoloji.
Bazen kesin tanı koymak için orta iğne biyopsisine ihtiyaç duyulur. İzole durumlarda, manyetik bir kamera ile inceleme gerekli olabilir.

Farklı meme kanseri türleri

Meme kanserinin birkaç farklı formu vardır. Çoğu durumda kanser, duktal kanser adı verilen süt kanallarının hücrelerinde başlar, ancak kanser, lobüler kanser adı verilen meme bezlerinde de meydana gelebilir.
Bazı durumlarda kanser, meme bezleri arasındaki bağ dokusundan kaynaklanır.
Kanser hücreleri, farklı kadınlarda az çok hızlı büyüyebilir. Çok yavaş büyüyen meme kanseri ve çok hızlı büyüyen meme kanseri ve bunların arasındaki tüm varyantlar var.
Tümörden bir delinme ile hormon duyarlılığı, ER ve PR, HER2 durumu (pozitif veya negatif) gibi biyolojik özellikleri hakkında önemli bilgiler ve tümör hücrelerinin ne kadar hızlı bölündüğüne (Mib veya Ki67) ilişkin bilgiler elde edilebilir.
Meme kanserinin farklı aşamalar

Advertisement. Scroll to continue reading.

Meme Kanseri Evreleri

 • Evre 0 , bölgedeki kanser, kanserin yalnızca ortaya çıktığı hücre katmanlarında büyüdüğü anlamına gelir. Meme kanserinin öncüsü olarak kabul edilebilecek çok erken bir kanser türüdür.
 •  Evre I , tümörün iki santimetreden daha küçük olduğu ve koltuk altındaki lenf düğümlerinde kanser hücresi olmadığı anlamına gelir.
 • Evre II’de tümör iki ila beş santimetredir ve koltuk altı lenf düğümlerinde kanser hücreleri olabilir.
 • Evre III , beş santimetreden büyük olan veya koltuk altındaki lenf düğümlerine daha geniş bir yayılım olan tümörleri ifade eder.
 • Evre IV , kanserin vücudun diğer bölgelerinde yavru tümörler, metastazlar yaydığı ve oluşturduğu anlamına gelir .
  Tedaviler

Meme kanseri esas olarak ameliyatla tedavi edilir. Bununla birlikte, göğüs tümörünü ameliyattan önce antikorlu veya antikorsuz kemoterapi ile önceden tedavi etmek giderek yaygınlaşmaktadır.

Meme kanserinin nedenleri

Meme kanserine neyin sebep olduğu net değil. Hastalığın kalıtım, hormon dengesi ve dış çevresel faktörler gibi çeşitli risk faktörleri arasındaki karmaşık bir etkileşim yoluyla ortaya çıkması muhtemeldir.
Bu nedenle belirli faktörler riski artırır, ancak tek başına hastalığa neden olamaz.

Doktorunuz, yapılan tetkiklerin sonuçlarına göre sizin için en iyi tedavinin hangisi olacağı konusunda diğer uzmanlara danışacaktır. Doktorunuz size hangi tedaviyi önerdiğini söyleyecektir.

Alabileceğiniz tedavi, diğer şeylerin yanı sıra, sahip olduğunuz meme kanserinin türüne, hangi aşamada olduğuna ve başka türlü nasıl hissettiğinize bağlıdır.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemi

Meme kanserine yakalanan çoğu insan ameliyat olur. Bazen memenin bir kısmı ameliyat edilir, bazen de memenin tamamının alınması gerekir.

Meme kanseri ameliyatı olan çoğu kişi, kanserin oradaki lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını görmek için koltuk altından da ameliyat edilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Meme Kanseri Riskinizi Azaltmak İçin Beş Adet Yiyecek – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Kanser

Meme Kanseri Riskini Azaltmak İçin Beş Adet Besin Tavsiyesi Bitki bazlı bir diyet, meme kanseri riskinizi azaltabilir ve nüksün durdurulmasına yardımcı olabilir. Meyveler, sebzeler,...