Meme Küçültme

meme kucultme 6227871e9b64a

Göğüs estetiği son yıllarda giderek artan güzel duyu operasyonlardan biri olmaya adım atmıştır. Sadece göğüs estetiği yalnız güzellik için değil, sıhhat açısından da mühim olmaya adım atmıştır.

Uzunluğunda, sırt ve omuzda oluşan ağrılar
Büyük memelerin, karın üstündeki temasından dolayı pişik ve koku
Fizyolojik aktivitelerin yapılmasında zorlanma
Sütyen askısından dolayı omuzda oluşan biçim bozuklukları, büyük memeye haiz hanımefendilerin sıhhat açısından düşünmesi ihtiyaç duyulan durumlardır.

Kilo almak, oldukça sık doğum yapmak, emzirme işlemleri, büyük memeye haiz kişilerde oluşan meme sarkmaları, göğüs estetiğini de bununla beraber getirmektedir.
Meme küçültme operasyonları, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında bazı küçük çaplı ağrılar oluşur. Bu ağrılar, buz kompresi ve çeşitli ağrı kesicilerle giderilmektedir.
Ameliyat sonrasında, göğüslerde arada yanmalar, hafifçe batma hissi oluşabilmektedir. Bu durum 6-12 ay içinde sürebilir. Sadece oldukça acı veren ağrılar görülmez.
Meme küçültme ameliyatının yanı sıra bölgesel incelme ve selülit tedavisi uygulamalarına da göz atabilirsiniz.
Meme Küçültme İşleminin Sebepleri Nedir?
Meme küçültme ameliyatı gerçekleşmesinin temel sebebi sıhhat problemleri ortaya çıkarmasıdır. Büyük memeye haiz olan kişilerin hareket özgürlüğü sınırı olan kalmaktadır. Sıhhat problemleri olarak şunlar sayılabilir.

Göğüslerden kaynaklı olarak kişide boyun ağrıları, omuz ağrıları ve sırt ağrıları yaşanmaktadır.
Göğüs büyük olduğundan sarkma durumu olduğundan karın bölgesi ile temas halindedir. Bundan dolayı o bölgede terlemeye bağlı olarak koku yaşanmasına cilt tahrişine sebep olur.
Şahıs dilediği şeklide vücudunu hareket ettiremez. Bu durum kişiye büyük hastalık vermektedir.
Sütyen kullananlar göğüs büyük olduğundan o bölgede sıkma ve omuz bölgesindeki askıların gerilmesi ile belli bölgelerde yaşanmış olan biçim bozukluğu yaşanır.

Göğüsleri bu sorunların yanında başka nedenlerden kaynaklı olarak küçültme işleminin yapılması istenir. Göğüslerin ikisi aynı boyuta haiz olmayabilir. Simetrinin yaşanması için işlem yapılabilir. Göğüslerin aşırı büyük olması hareket olanağını etkilediği için şahıs kendini rahat hissedemez. Şahıs özgüveni için bu işlemi yaptırarak daha mutlu bir hale gelme şansı yakalar.
Memeler Niçin Büyür?
Memenin büyümesinde birçok niçin vardır. Kişinin memesi genetik faktörlere bağlı olarak büyüyebilir. Kişinin yaşı ilerledikçe memelerinde gelişme oluşur. Öteki faktörler, kilo alınmaya başlaması vücut kilo almaya başladığında ilk büyüyen yerlerden biri memelerdir bu niçin kilo almaya bağlı olarak, gebelik yaşayan bayanlar hormonların değişimi ile, emziren bayanlar süt bezlerinin dolması ile memelerde gelişme görünür.
Büyük memelerin oluşturduğu en mühim sorunlardan biri de sarkma oluşmasıdır. Sarkma oluşan memede saklık açısından bazı sorunlara yol açabilir. Şahıs durumdan memnun olmadığı için meme küçültür. Meme küçültme ameliyatı tutarları kişinin meme ebatlarına ve sarkma oranına nazaran değişim gösterir.
Meme Küçültme Şekilleri Nedir?
Her insanoğlunun kendine özgü göğüs yapısı bulunur. Göğüsler daima aynı büyüklükte olmayabilir. Meme küçültme (göğüs küçültme) operasyonlarında, göğüslerdeki simetriyi sağlamak için, iki memeye birden operasyon yapılmaktadır. Genel olarak üç yöntem bulunmaktadır. Meme küçültme ameliyatı olanlar bu yöntemlerden biriyle ameliyatı gerçekleştirirler. Liposuction yöntemi, ters T şeklinde iz bırakan yöntem, kısa izi olan ameliyat şeklindedir.
Liposuction yöntemi ile ameliyat olanlar meme dokusu yağ açısından varlıklı olması durumunda bu yöntem uygulanır. Aşırı büyük olmayan memelerde bu yöntem tercih edilir. Bu yöntem ile gerçekleşen ameliyatlarda iz kalma durumu yaşanmaz. Liposuction yönteminde iyileşme oldukça hızlıdır. Şişlikler inmesi ile istenilen görüntüye ulaşılmaya başlanır.
Kısa izi olan ameliyat ile küçültmede 7 santimetre kadar sarkık olan ve orta büyüklükteki memeler için oldukça uygundur. İz meme başından aşağı doğru gerçekleşir. İşlemler en fazla 2 saat kadar sürer.
Ters T şeklinde iz bırakan yöntem, kişide meme sarkıklığı oldukça ve boyutu da oldukça büyükse bu yöntem uygulanır. Fazlaca fazla işlem yapılacağı için başka yöntem uygun olmaz. Genel anestezi uygulanır. İşlem en oldukça 3 saati bulur.
Ameliyatla meme küçültme şekilleri olduğu benzer biçimde, ameliyatsız olarak da meme küçültme şekilleri bulunmaktadır. Meme küçültme şekilleri içinde; lazerle destekli göğüs küçültme ve göğüs küçültme egzersizleri ile uygulanacak yöntemler de bulunmaktadır.
Kişiler bu detayları doktordan daha detaylı şekilde öğrenebilirler. Biçim olarak gözlerinde bir şey şekillenmesini isteyen kişiler göğüs küçültme ameliyatı videolar izleyebilirler.
Meme Küçültme Ameliyatı nasıl Yapılır?

Meme küçültme işlemi sıhhat problemleri göz önüne alınarak yapılabileceği benzer biçimde güzel bir görünüm oluşması için de gerçekleşir. Bu operasyonu yaptırmak isteyenler doktoruyla doğru şekilde yazışma gerçekleştirmesi gerekir. İşlemi yaptıracak kişiler işlemi meydana getirecek olan doktoru ve meme küçültme ameliyat tutarları araştırması önemlidir. Kişinin göğüs küçültme işlemin hangi yöntemin kullanılacağı göğüsün ebatlarına ve yağı yayılmasına göre farklılık gösterir. Meme küçültme ameliyatı tutarları da buna nazaran belirlenebilir.
Göğüs küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası için yapılması ihtiyaç duyulan durumlar vardır. Bu tarz şeyleri hekim kişiden kişiye farklılık gösterebileceği için işlemi yaptıracak kişilere detaylı şekilde aktarır.
Meme küçültme ameliyatı yapılmadan ilkin şahıs üstünde uygun biçim belirlenir. Hekim şekilleri belli kriterlere nazaran oluşturur. Bunda ameliyatı yaptıracak kişinin fizyolojik yapısı oldukça çok ehemmiyet teşkil eder.
Meme küçültme ameliyatı işleminde kişinin resimleri alınarak lüzumlu işlemlerin nasıl yapılacağı, ne şekilde yapılacağı ve işlemi yaptıracak kişini talepleri dikkate alınarak yapılması amaçlanan biçim oluşturulur. İstenilen şey kişinin üstüne çizilerek en doğru şekilde yapılması hedeflenir.
Ameliyat ile göğüs üstündeki yağ dokuları, bez dokusu, meme ucu ve deri küçültülür. Bu sayede meme dik bir görünüm kazanarak sarkıklık durumunun azalmasını sağlar.
Meme küçültme ameliyatı ortalama olarak en fazla 2 saat kadar sürer. Memelerden ilk olarak doku alınarak incelenmesi için muayeneye gönderilir. Kişinin bir rahatsızlığı olup olmadığı tespit edilir. Ameliyata elverişli olan şahıs için işlem başlatılır. Ameliyat bittikten sonrasında kişiye baskılı korse giydirilir. Sonrasında gün içinde taburcu edilir.
Ameliyattan sonrasında tedavinin hızla gelişmesi için ameliyat sonrası yağ nekrozu tedavisi yapılır. Kişide tedavi süreci oldukça önemlidir. Hekim ameliyat sonrası görüşmeler yaparak kişinin iyileşme sürecini takibe alır. Hangi günden sonrasında neler yapılabileceği konuşulur.
Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?
Meme küçültme ameliyatı yapıldıktan sonrasında işlemi yaptıran kişinin aklındaki sorulardan biri de ameliyat izi kalıp kalmayacağıdır. Meme küçültme ameliyatında iz kalır. Kullanılan meme küçültme tekniğine nazaran iz kalabilmektedir. Büyük meme sahibi olan kişiler, meme küçültme ameliyatlarında değişik yöntemlerle operasyon geçirirler.
Meme başı etrafı ve meme başı aşağısında Ters T, L ve I kesilerine nazaran izler kalmaktadır. Meme başı halkası çevresinde oluşturulan bu izler, koyu renk bölgede kalmış olduğu için, izler fark edilmez.
Meme başı halkasının aşağısına doğru inen çizgilerde ise iz kalır. Ön taraftan bakıldığında bu izler fark edilmez. Kullanılan teknikler ve malzemeler, ameliyat sonrasında izlerin daha azca belirgin olmasına da olanak tanımaktadır.
Doktorunuz uygun görürse çeşitli yara izlerine ve lekelere lazer tedavisi uygulanabilmektedir.
Meme küçültme ameliyatı yaptıran kişiler izin minimum şekilde olması için meme küçültme işlemini doğru yerde yaptırmaları gerekir. Doktorun kullandığı yöntemler ve ameliyat sonrasındaki ilgilenmesi dikkate alınmalıdır.
Göğüslerde En Fazla Ne Kadar Küçültme Elde Edilebilir?
Elde edilecek averaj küçülme kişinin göğüs çevresi ölçüsü ile beraber genel ölçülerilerine oranla karar verilir. Mühim olan nokta kişinin emzirme fonksiyonlarının korunmasıdır. Evren Helvacı Klinik uzman hekim ekibi tarafınca yapılacak muayene ve ölçümler sonucu kişiye hususi yanıtlar vermek bu aşamada daha doğrudur. 
Meme küçültme ameliyatı sonrasında iyileşme süreci, dört gözle beklenen mevzular arasındadır. Hasta ameliyat sonrasında 1 gün hastanede kalmalıdır. Ameliyat sonrasında biriken sıvılar, drenler yardımıyla vücuttan uzaklaştırılmaktadır. Bu drenler yalnız büyük göğüs ameliyatlarında kullanılır.
Drenler çıkarıldıktan sonrasında pansuman meydana getirilen göğüslere, sporcu sütyeni takılmalıdır. Ameliyat sonrasında ilk denetim 1-2 hafta sonrasında gerçekleştirilir. İkinci hafta dikişler alınır ve iz tedavisi sürdürülür.
Meme Küçültme İyileşme Süreci nasıl?
Meme küçültme ameliyatı olanlar belirli bir süreden sonrasında iyileşme gösterirler. Memede şişlikler ve duyarlılık gerçekleşir. Fazlaca fazla ağrı yaşanmaz. Göğüs küçültme sütyen seçimi sporcu sütyeni olarak tercih edilir. Pansuman 3 günlük süreçlerle yapılır. Yedi gün içinde sargılar açılır. 1 aydan sonrasında spora başlanabilir.
İyileşme sürecinde doktorun önerilerine uymak daha acele iyileşmeyi sağlar. Bundan dolayı söylenilen her şey uyulması ameliyat olan şahıs için oldukça önemlidir.
Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Meme küçültme ameliyatı sonrası evinize gittiğinizde minimum 3 gün kendinizi yormayacak şekilde dinlenmelisiniz. Ameliyat sonrası doktorunuzun uygun görmüş olduğu ilaçları tertipli kullanmalısınız. Uygulanması ihtiyaç duyulan pansumanlarınızı aksatmayınız. Ameliyat sonrasındaki 4 haftalık süreçte iyileşme devam etmiş olduğu için zorluk çekecek hareketler yapmamalı, ağırlık kaldırmamalısınız. Aynı şekilde itme-çekme hareketlerinden kaçınmalısınız. Uygun görülen süre kadar sporcu sütyeni takmalı ve sürekli kullanmalısınız. 
Göğüs ameliyatları sonrası minimum 2 ay ağır sporlar yapılmamalıdır. Hafifçe yürüyüşler yapılabilir. Ağır yük kaldırmak yada ağır spor yapmak kasları zorlayacağından dolayı kanamalara ve dikiş açılmalarına yol açabilir. 
Ameliyat sonrası minimum 1 ay sigara içilmemelidir. Sigara tüketimi yaraların iyileşmesini geciktirecektir. Hem de ufak damarları daraltarak doku beslenmesini bozacaktır. Buda iltihaplanmalara, yara açılmalarına ve hücre tahribatına yol açabilir. 
Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?
Meme küçültme ameliyatı sonrası hastalar herhangi bir ameliyatta yaşanacak ağrılardan değişik bir ağrı hissetmez. Yaşanma olasılığı olan ağrılar uygun ağrı kesiciler ve buz uygulaması ile denetim edilmektedir. Ameliyat sonrası 6 ila 12 ay süresince göğüslerde kimi zaman yanma yada batma benzer biçimde hisler meydana gelebilir. Fakat kişinin günlük yaşamını etkilemeyecektir. 
Meme Küçültme Oranları Nedir?
Meme küçültme operasyonlarında; omuz genişliği ve göğüs çevresi ölçüsü, meme orantısını belirlemede ilk kriterdir. Bilhassa evlenmeyen, doğum yapmayan genç hastalar için, meme küçültme operasyonu belli ölçülerde yapılmaktadır. Bunun sebebi, genç hastaların emzirme fonksiyonlarının yok edilmemesi içindir.
Meme küçültme oranları hesaplanırken, hastanın meme analizi yapılmaktadır. Meme hacminin büyüklüğü bakımından simülasyon tekniğiyle fazla dokunun ne kadar çıkarılacağı hesaplanarak hastaya gösterilir.
Hastanın onayının alınmasının peşinden, yapılacak yöntem belirlenir. Yöntemin belirlenmesinin peşinden, ne kadar meme dokusu çıkarılacağına nazaran lüzumlu kesiler yapılarak, fazla olan doku çıkarılarak, operasyon tamamlanır.
Meme Küçültme Tutarları

Meme küçültme ameliyatı kişinin güzel duyu bir görünüme haiz olması için ve memelerin büyüklüğünden dolayı vücutta oluşan ağrıların gitmesi için yapılır. Meme küçültme ameliyatı hepimiz tarafınca yapılabilir. Son zamanlarda çokça tercih edilen ameliyatlardandır. Meme küçültme tutarları uygulanacak yönteme nazaran değişkenlik göstermektedir. Güzel duyu ameliyat olduğundan, bu tür operasyonlar sigorta tarafınca karşılanmamaktadır.
Meme küçültme fiyat konusunu merak eden hastalar, bazı noktalara dikkat etmelidir. Operasyon esnasında alınacak doku miktarı, çıkabilecek riskler, operasyonda kullanılan ekipman ve malzemeler, doktorun uzmanlık derecesi, hangi hastanede olduğu benzer biçimde faktörler, tutarları etkilemektedir.
Göğüs küçültme tutarları 2021 yorumlar içinde en oldukça göğüs küçültme fiyatlarının döviz kuruna nazaran artış göstermesidir. Bu yüzden meme küçültme tutarları için, hekim ile görüşerek en ince ayrıntısına kadar nelerin tutarları etkileyebileceği görüşülmelidir.
Meme küçültmenin yanı sıra, meme dikleştirme, meme büyütme benzer biçimde güzel duyu uygulamaların tutarları da değişkenlik gösterebilmektedir.  
Meme Küçültme Ameliyatı Riskli Midir?
Evet. Göğüs küçültme ameliyatı, her cerrahi işlem benzer biçimde bazı riskler taşımaktadır. Ameliyat esnasında ya da sonrasında oluşabilecek riskler içinde; kanama, kan kaybı, doku içinde kan birikme benzer biçimde riskler oluşabilir.
Yaranın enfeksiyon kapması, yaranın doğru şekilde iyileşmemesi, oldukça büyük ve sarkmış meme yapılarında, meme başı korunarak uygulama yapılır. Bu şekilde bir durumda, meme başının kaybedilmesi riski de bulunmaktadır.
Bazı meme küçültme ameliyatlarında, yaraların iyileşmesi vakit alır ya da doğru şekilde iyileşmez. Bu durum çoğu zaman şeker hastaları ve sigara kullanan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Bu tür hastalara hususi yöntemlerle tedavi uygulanabilmektedir.
Ameliyat sonrasında enfeksiyon kapma, iltihaplanma, dikişlerin çözülmesi ya da dikiş yerinin açılması benzer biçimde durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun için acil müdahale yapılarak, oluşturulan yara yine dikilerek, risk azaltılmaktadır.
Meme Küçültme Sonrası Emzirme İşlemi Yapılır mı?
Meme küçültme ameliyatı olanlar süt verme işleminin yapılıp yapılmayacağını merak ederler. Meme küçültme ameliyatlarında süt bezleri de işleme doğal olarak tutulmaktadır. Ameliyatta süt kanallarının bir kısmı korunur. Tüm süt bezleri olmasa bile belli bir bölümünün kesilmesi gerekebilir. Bu durumda her ne kadar emzirmeye mâni olmaz denilse de eğer süt bezlerinin tamamının alınması durumunda, anneler emzirme işlemini yapması imkansız.
Göğüs küçültme işlemlerinde uygulanan bazı teknikler, süt bezlerinin oldukça düşük oranlarda işlevini kaybetmesine olanak tanımaktadır. Kadın plastik cerrah ve öteki cerrahlar, meme küçültme ameliyatları sonrasında, hastalarına birçok tavsiyelerde bulunmaktadır.
Bu tavsiyeler içinde en önemlisi, bu tür ameliyat için erken karar vermek ve tertipli bir yaşamı, tertipli beslenmeyi seçmek gelmektedir. Bunun yanında öteki mühim bir etken ise, hastanın güvenebileceği bir hekim ile bu yola çıkması gereklidir.
Göğüs ölçülerinizin yanı sıra ihtiyacınız bulunduğunu düşünüyorsanız post bariatrik cerrahi uygulamaları ve vaser liposuction ile vücut şekillendirme opsiyonlarına da göz atabilirsiniz. 
Meme Küçültme Ameliyatı Olanlar

Meme büyütme işlemi benzer biçimde meme küçültme işlemi de oldukça sık yapılmaktadır. Meme küçültme ameliyatı olanlar genel olarak sıhhat amaçlı sonrasında ise güzel duyu amaçlı olmaktadırlar.
Memelerin ufak olması kişiye ruhsal olarak nasıl etkiliyorsa memelerin büyük olması da kişinin psikolojisini o denli etkilemektedir. Şahıs rahat şekilde hareket edemez hale gelebilir. Bu da fizyolojik sağlığı için fena bir durumdur. Bu durumdan şikayetçi olan kişiler ameliyat yaptırmak için göğüs küçültmek tutarları 2021 araştırması yaparlar.
Yazar: Op. Dr. Evren Helvacı
Meme Küçültme ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Bir cevap yazın