Menopoz Dönemi; En Çok Sorulan Sorular – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Menopoz Dönemi En Çok Sorulan Sorular
Menopoz Dönemi En Çok Sorulan Sorular

Menopoz

Menopoz Dönemi; En Çok Sorulan Sorular

Menopoz Nedir?

Menopoz, aylık adet döneminizi bıraktığınız bir yaşam evresidir . Yaşlanmanın normal bir parçasıdır ve üreme yıllarınızın sonunu işaret eder. Menopoz tipik olarak 40’lı yaşların sonlarında ve 50’lerin başında ortaya çıkar.

Menopoz Döneminde En Sık Sorulan Sorular

Menopoz sırasında hamile kalabilir miyim?

Postmenopozal olduktan sonra hamilelik olasılığı ortadan kalkar, bütün bir yıl boyunca adet görmezsiniz (adet kanaması olmaması için başka bir tıbbi durum olmadığı varsayılarak). Bununla birlikte, menopoz geçişi sırasında (perimenopoz) gerçekten hamile kalabilirsiniz. Hamile kalmak istemiyorsanız, menopozdan tamamen geçene kadar bir çeşit doğum kontrolünü kullanmaya devam etmelisiniz . Doğum kontrolünü kullanmayı bırakmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

Bazı kadınlar için doğurganlıktaki düşüş nedeniyle 30’lu ve 40’lı yaşlarının sonlarında hamile kalmak zor olabilir. Bununla birlikte, hedef hamile kalmaksa, hamile kalmanıza yardımcı olabilecek doğurganlığı artırıcı tedaviler ve teknikler vardır.

Menopozla ilişkili uzun vadeli sağlık riskleri nelerdir?

Menopozdan sonra daha yüksek risk altında olabileceğiniz birkaç durum vardır. Herhangi bir durum için riskiniz, aile geçmişiniz, menopoz öncesi sağlığınız ve yaşam tarzı faktörleri (sigara) gibi birçok şeye bağlıdır. Menopoz sonrası sağlığınızı etkileyen iki durum osteoporoz ve koroner arter hastalığıdır.

Hormon tedavisi uzun vadeli sağlık risklerini önlemeye yardımcı olacak mı?

Hormon tedavisinin yararları ve riskleri, bir kadının yaşına ve kişisel geçmişine bağlı olarak değişir. Genel olarak, 50’li yaşlarındaki genç kadınlar, 60’larındaki menopoz sonrası kadınlara kıyasla hormon tedavisinden daha fazla fayda sağlama eğilimindedir. Prematüre menopoza giren kadınlar, fazla östrojen kaybından kaynaklanan risk artışından kaçınmak için 50 yaşına kadar genellikle hormon tedavisi ile tedavi edilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Adet dönemlerimdeki değişikliklerin normal perimenopozal semptomlar mı yoksa endişelenecek bir şey mi olduğunu nasıl anlarım?

Düzensiz dönemler, perimenopoz sırasında yaygın ve normaldir. Ancak diğer durumlar adet kanamasında anormalliklere neden olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, diğer nedenleri ekarte etmek için bir doktora görünün.

  • Adet dönemleriniz çok ağırlaştıysaa veya buna kan pıhtıları eşlik ediyorsa.
  • Adet dönemleriniz normalden birkaç gün daha uzun sürüyorsa.
  • Seksten sonra kanama yaşıyorsanız.
  • Dönemleriniz birbirine daha yakın gerçekleşiyorsa.

Anormal kanamanın olası nedenleri arasında hormonal dengesizlikler, hormonal tedaviler, hamilelik, miyomlar, kan pıhtılaşma sorunları veya nadiren kanser bulunur.

Menopoz uykuyu etkileyebilir mi?

Bazı kadınlar gece boyunca uyumakta güçlük çekebilir ve menopoz sırasında uykusuzluk yaşayabilir. Uykusuzluk, gece uykuya dalamama veya uykuda kalamama durumudur. Bu, menopozun normal bir yan etkisi olabilir veya başka bir menopoz semptomundan kaynaklanıyor olabilir. Sıcak basmaları, menopoz sırasında uykusuz gecelerin yaygın bir suçlusudur.

Sıcak basmaları geceleri sizi uyanık tutuyorsa şunları deneyin:

  • Geceleri bol giysiler giyerek serin kalmak.
  • Yatak odanızı iyi havalandırın.

Sıcak basmalarınızı tetikleyen belirli yiyeceklerden ve davranışlardan kaçınmak. Baharatlı yiyecekler tipik olarak ateş basarsa yatmadan önce baharatlı bir şey yemekten kaçının.

Menopoz cinsel hayatımı etkileyebilir mi?

Menopozdan sonra vücudunuzda daha az östrojen olur. Hormonal dengenizdeki bu büyük değişiklik cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Birçok menopozdaki kadın, eskisi kadar kolay uyanmadıklarını fark edebilir. Bazen kadınlar, menopoz öncesine göre dokunmaya ve diğer fiziksel temasa karşı daha az duyarlı olabilir.

Yaşıyor olabileceğiniz diğer duygusal değişikliklerle birleştiğinde bu duygular, hepsi sekse olan ilginin azalmasına neden olabilir. Menopoz sırasında vücudunuzun çok fazla değişime uğradığını unutmayın. Azalan cinsel dürtüde rol oynayabilecek diğer faktörlerden bazıları şunları içerebilir:

Advertisement. Scroll to continue reading.
  • Mesane kontrol problemlerinin olması.
  • Gece boyunca uyumakta zorlanmak.
  • Stres, kaygı veya depresyon yaşamak.
  • Diğer tıbbi durumlar ve ilaçlarla başa çıkmak.

Tüm bu faktörler hayatınızı bozabilir ve hatta ilişkinizde gerginliğe neden olabilir. Bu değişikliklere ek olarak, vücudunuzdaki düşük östrojen seviyeleri aslında vajinaya giden kan akışında bir azalmaya neden olabilir. Bu kuruluğa neden olabilir. Vajinada doğru miktarda yağlama olmadığında, ince, soluk ve kuru olabilir. Bu acı verici bir ilişkiye neden olabilir.

Sağlık uzmanınızla cinsel dürtülerinizde yaşadığınız herhangi bir düşüş hakkında konuşmaktan korkmayın. Sağlayıcınız daha iyi hissetmenize yardımcı olacak seçenekleri tartışacaktır. Örneğin vajinal kuruluk, reçetesiz satılan, suda çözünür veya silikon kayganlaştırıcılarla tedavi edilebilir. Sağlık uzmanınız vajinal dokuyu tedavi etmek için östrojen veya östrojen olmayan hormonlar da reçete edebilir. Bu, düşük dozlu bir krem, hap veya vajinal halka şeklinde reçete edilebilir.

Menopoz dönemindeki tüm kadınlar cinsel isteklerinde bir azalma yaşar mı?

Tüm kadınlar cinsel istek azalması yaşamaz. Bazı durumlarda tam tersi olur. Bunun nedeni artık hamile kalma korkusunun olmaması olabilir. Birçok kadın için bu, aile planlaması konusunda endişelenmeden seksten zevk almalarını sağlar.

Bununla birlikte, tek eşli bir ilişki içinde değilse, seks sırasında koruma (prezervatif) kullanmak hala önemlidir. Doktorunuz menopoz teşhisini koyduğunda artık hamile kalamazsınız. Bununla birlikte, menopoz geçişindeyken (perimenopoz), yine de hamile kalabilirsiniz. Kendinizi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumanız gerekir. 

Menopozdan sonra yine de seksten zevk alacak mıyım?

Menopozdan sonra hala seksten zevk alabilmelisiniz. Bazen cinsel dürtü azalması rahatsızlık ve ağrılı ilişki ile ilgilidir. Bu ağrının kaynağını (vajinal kuruluk) tedavi ettikten sonra, birçok kadın yeniden samimiyetin tadını çıkarabilir. Hormon tedavisi de birçok kadına yardımcı olabilir. Menopozdan sonra seksten zevk almakta güçlük çekiyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün.

Menopoz, yaşamın olumlu bir dönemi olabilir mi?

Menopoz kesinlikle yaşamın olumlu bir dönemi olabilir. Mitler sıklıkla bu normal yaşlanma süreci hakkında yanlış anlamaları besler. Menopoz bazı göze çarpan ve rahatsız edici değişikliklere neden olabilse de, bunlar etkili bir şekilde yönetilebilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Menopoz

Menopoz Nedir?  Menopoz, bir kadının adet döngüsünün sonunu belirleyen doğal bir süreçtir. Gece terlemesi, ruh hali değişimleri, sıcak basmaları, kilo alımı, vajinal kuruluk ve libido...

Menopoz

Menopoz Nedir? Menopoz, kadınların bir yıl boyunca adet görmeyi bıraktığı ve artık doğal yollarla hamile kalamayacağı anlamına gelen bir tanımdır. Bu, vücut adet dönemlerini...