Menopoz ve Perimenopoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Menopoz
Menopoz

Menopoz

Menopoz ve Perimenopoz Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Menopoz Nedir?

Menopoz, kadınların bir yıl boyunca adet görmeyi bıraktığı ve artık doğal yollarla hamile kalamayacağı anlamına gelen bir tanımdır. Bu, vücut adet dönemlerini kontrol eden östrojen üretmeyi ve yumurtalıklar çalışmayı bıraktığında gerçekleşir. Menopozun genellikle 45-55 yaşları arasında gerçekleşmektedir.

Perimenopozdan Farkı Nedir?

Düzensiz adet kanaması ve sıcak basması gibi semptomların dönemlerinden bahsederken sık sık kadınların menopoza girdiğini söyleriz, bu da adetlerin tamamen durduğu anlamına gelir; ancak bu süreç aslında perimenopozdur . Basitçe söylemek gerekirse, perimenopoz, menopoza geçiştir. Aylar veya yıllar sürebilir, ancak kadından kadına değişebilmektedir.

Perimenopoz Sırasında Ne Olur?

Perimenopoz, vücutta önemli bir hormonal değişikliğin gerçekleştiğini gösterir. Beyni, cildi, kasları ve duygusal davranışlarıı etkileyebilir ve östrojendeki düşüşün kademeli doğası nedeniyle kadınlar, dönemleri sona ermeden çok önce davranışlarında değişiklikler yaşayabilir.

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Pek çok kadın perimenopoz belirtileri yaşayacaktır, ancak bu belirtilerin hepsi olmayabilir ve son dönemden (menopoz) çok önce başlayabilir. Belirtiler hafif olabilir veya tam tersine bir kadının günlük yaşamında zorluk çekmesine neden olabilir.
Yaygın perimenopoz belirtileri şunları içerir:

 • Sıcak basması,
 • Gece sık sık terlemek,
 • Vajinal kuruluk,
 • Seks sırasında rahatsızlık duymak,
 • Uyumakta zorluk çekmek,
 • Karamsar ruh hali,
 • Artan anksiyete,
 • Azalmış cinsel dürtü,
 • Hafıza ve konsantrasyon sorunları,

Son regl döneminden önce başlamanın yanı sıra, bu semptomlar menopoza
girdikten sonra dört yıla kadar sürebilir.

Menopoz

Ayrıca Bakınız: Menepoz Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Menopoz Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Perimenopoz ve menopoz belirtileriyle mücadele ediyorsanız, doktorunuzla belirtilerinizi ve hangi tedavilerin bunları hafifletmeye yardımcı olabileceğini tartışmak için görüşmek en iyisidir, çünkü her kadın aynı değildir. Fiziksel belirtiler, duygusal belirtiler veya her ikisini birden yaşamanıza
bağlı olarak, doktorunuz size aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini reçete edebilir:
Hormon değişim terapisi
Doktorunuz, östrojeni değiştirerek yaygın menopoz belirtilerini hafifletmeyi amaçlayan hormon replasman tedavisi (HRT) önerebilir. HRT, tabletler, bantlar veya jeller yoluyla kullanılarak alınabilir. HRT, yalnızca sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi fiziksel belirtilerin tedavisinde değil, aynı zamanda artan anksiyete ve karamsar ruh hali gibi belirtilerin hafifletilmesinde de etkilidir.
Bilişsel Davranışçı Terapi
Doktorunuz sizi bir Bilişsel Davranışçı Terapi (CBT) kursu için yönlendirebilir. Genellikle depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılan bir konuşma terapisidir. Bu terapi, genellikle karamsar ruh hali ve artan anksiyete semptomlarının üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Belirli semptomları tedavi etmek için ilaçlar

Doktorunuz, perimenopoz veya menopozun bir sonucu olarak yaşadığınız belirli
belirtileri tedavi etmek için ilaç yazabilir:

 • Bu, vajinal kuruluğa yardımcı olacak östrojen kremlerini içerebilir.
 • Bazen tıbbi nedenlerle HRT alamayan kadınlara, sıcak basmaları ve terlemelerin yanı sıra depresif belirtiler için çok yararlı olabilecek antidepresan ilaçlar önerilebilir.
 • Doktorunuz ayrıca perimenopoz ve menopoz belirtilerini en aza indirmek veya hafifletmek için yaşam tarzınızı nasıl uyarlayabileceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilir. Bu, diyet önerilerini veya egzersiz önerilerini içerebilir.
2 Comments

2 Comments

 1. Pingback: Osteoporoz Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı

 2. Pingback: Akupunktur Nedir? Hangi Sağlık Sorunlarını Tedavi Eder? – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Menopoz

Menopoz Nedir? Menopoz, aylık adet döneminizi bıraktığınız bir yaşam evresidir . Yaşlanmanın normal bir parçasıdır ve üreme yıllarınızın sonunu işaret eder. Menopoz tipik olarak 40’lı yaşların...

Menopoz

Menopoz Nedir?  Menopoz, bir kadının adet döngüsünün sonunu belirleyen doğal bir süreçtir. Gece terlemesi, ruh hali değişimleri, sıcak basmaları, kilo alımı, vajinal kuruluk ve libido...