Miyopi Nedir? Neden oluruz? Tedavileri Neler? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Miyopi
Miyopi

Göz Hastalıkları

Miyopi Nedir? Neden oluruz? Tedavileri Neler?

Miyopi

Miyopi, uzakta zayıf ama yakın mesafede iyi görmenize neden olan bir görme bozukluğudur. Görme keskinliği, göze giren ışık ışınlarının çok fazla kırılması ve retinaya ulaşmadan odaklanması nedeniyle olur.

Miyop bir dereceye kadar kalıtsaldır ve bazen çocuklukta tespit edilebilir. Görme bozukluğu genellikle ergenlik döneminde, göz büyümeye devam ederken artar. Yetişkinlikte miyopi genellikle stabilize olur.

Asya ve Batı kıtasındaki topluluklarda uzağı göremeyen insanların sayısı son on yılda keskin bir şekilde artmıştır ve bunun yakın mesafeden giderek artan yakın görüşlü faaliyetlerle ilişkili olduğu varsayılmaktadır.

Neden miyopsunuz?

Bir şeye baktığınızda, nesneden gelen ışık ışınları göze girer. Önce korneadan, ardından göz merceğinden geçerek nihayet gözün arkasındaki retinadaki görsel hücrelere ulaşırlar. Işık ışınları kırılmalı ve toplanmalı veya başka bir deyişle retina üzerinde bir noktaya odaklanmalıdır, çünkü bu kırılma noktasında keskinlik oluşur. Baktığınız nesne daha sonra açıkça görülür.

Görme bozukluğu durumunda ışık retinadaki bir noktaya odaklanmaz. Işık ışınları retinaya daha geniş bir alana çarptı.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Uzağı görememe durumunda, ışık ışınları  retinanın biraz önünde kırılır  , bu da odak noktasının retinadaki eşzamanlı hücrelerden biraz uzakta olduğu anlamına gelir ve belli bir mesafede bulanık görürsünüz, ancak yakın nesnelerden gelen ışık ışınları retinaya odaklanmak için daha güçlü kırılma gerektirdiğinden yakın mesafeden açıkça görülüyor.

Kornea ve gözün doğal merceği, ışığın kırılmasından sorumlu bileşenlerdir. Miyopide, kırılma güçleri gözün uzunluğuna göre çok güçlüdür, bu da ışık ışınlarının çok fazla kırıldığı anlamına gelir. Bunun nedeni genellikle gözün olması gerekenden biraz daha uzun olmasıdır, ancak korneanın çok kavisli olması ve / veya doğal lensin çok güçlü olması da olabilir. Bu nedenle nedeni, kornea ve lensin özelliklerine göre gözün olması gerekenden daha uzun olmasıdır.

Miyopi derecesini ölçmek için

Görme kusurları, diyoptri adı verilen bir cihazda ölçülür. Diyoptri sayısı, ışığın kırılmasının doğru şekilde gerçekleşmesi için gereken gücü yansıtır. Miyopide kırılma çok güçlüdür ve bu nedenle ışık ışınlarının doğru şekilde kırılması için zayıflatılması gerekir. Bu nedenle diyoptrital, miyopide olumsuz yönde sonuçlanır. Miyopi genellikle ölçek üzerinde -3 diyoptiye kadar hafif miyopi olarak derecelendirilir ve orta dereceli miyopi -6 diyoptiye kadar çıkar. -6 diyoptri veya daha fazla miyopi, şiddetli miyopi olarak sınıflandırılır.

Miyopinin düzeltilmesi

Birçok insan miyopiyi güçlü yönlere sahip gözlükler veya lensler (dioptritalet) yardımıyla düzeltmeyi seçer. Gözlük veya lens takmakta zorlanıyorsanız, görme düzeltme tedavisi çok iyi bir seçenek olabilir. Görme düzeltme tedavisi, görme kusurunu ortadan kaldırır, böylece artık gözlük veya lenslere bağımlı kalmazsınız.

Tedavi yöntemleri, görme bozukluğunuzun neye benzediğine ve sizin ve gözlerinizin hangi koşullara sahip olduğuna bağlı olarak değişir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Göz lazeri ile korneanın şekli görsel kusuru düzeltmek için değişir. Kullanılan diğer yöntemler lens implantları veya lens değiştirmedir. Tüm yöntemler, ışık ışınlarının retinada kırılmasına izin verir ve miyopi ortadan kalkar.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi