Mükemmeliyetçi Misiniz? Mükemmeliyetçiliğin Zararları – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Mükemmeliyetçilik Nedir
Mükemmeliyetçilik Nedir

Ruh Sağlığı

Mükemmeliyetçi Misiniz? Mükemmeliyetçiliğin Zararları

Mükemmeliyetçi olmak sizi rahatsız ediyorsa baskıyı nasıl hafifletebilirsiniz?

Mükemmeliyetçilik genellikle bir güç olarak görülür. Sonuçta, ilgisizliğin nadiren ödül getirdiği bir dünyada, kendinizi yüksek standartlarda tutmanın neyin yanlış olabileceğini görmek zor.

Ancak birçok mükemmeliyetçinin ifade edeceği gibi talihsiz gerçek, bu özelliğin tipik olarak kendini geliştirme çabasının ötesine geçmesidir. Mükemmeliyetçilik, insanların en küçük hatalar için kendilerini azarlamalarına yol açan bir durumdur. Daha kötüsü, bir dizi zihinsel – ve hatta fiziksel – sağlık koşullarıyla bağlantılı görünmektedir.

Mükemmeliyetçilik Nedir?

1978’de psikolog Don Hamachek aşağıdaki iki mükemmeliyetçi türü arasında bir ayrım yaptı:

• Normal mükemmeliyetçiler

Normal mükemmeliyetçiler kendileri için gerçekçi standartlar belirlerler, özenli emeklerinden zevk alırlar ve belirli durumlarda daha az kesin olmayı seçebilirler.

• Nevrotik mükemmeliyetçiler

Nevrotik mükemmeliyetçiler kendilerinden genellikle ulaşılamaz bir performans seviyesi talep ederler, çabalarını yetersiz bulurlar ve standartlarını gevşetemezler.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Nevrotik mükemmeliyetçiler, özünde, sadece yüksek standartlara sahip değiller – inanılmaz derecede yüksek standartlara sahipler. Bu, takıntılı bir öz eleştiriye, başarısızlık korkusuna ve ertelemeye yol açabilir – bir mükemmeliyetçinin büyük olasılıkla yansıtmak istediği başarılı bir imajdan çok uzaktır.

Bununla birlikte, bu iki mükemmeliyetçilik kategorisinin sorunu gerçekçi bir çerçeveye oturtmanın yolu olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var.

Mükemmeliyetçiliğiniz hedeflerinize ulaşmanıza engel oluyorsa, işte o zaman işlevsiz hale gelir. Örneğin, bir ödeviniz varsa ve çarşamba günü teslim etmeniz gerekiyorsa, perşembe gününe kadar teslim etmeyebilirsiniz çünkü mükemmel sonuçlar elde edersiniz.

Mükemmeliyetçilik, özeleştiri gibi diğer olumsuz eğilimlerle birleştiğinde işlevsizlikten gerçekten zararlıya doğru ilerliyor. Bu noktada yeme bozuklukları, anksiyete ve depresyon gibi çok çeşitli problemlerle ilişkilendirilir.

Mükemmeliyetçiler kronik stres yaşarlar ve stres, çeşitli psikolojik sıkıntı biçimlerine neden olabilen veya bunları şiddetlendirebilen bir mekanizmadır. Son çalışmalar, mükemmeliyetçilik ile stresle ilgili bir dizi sağlık sorunu arasında bir bağlantı buldu. Son zamanlarda yapılan diğer araştırmalar, mükemmeliyetçiliğin kronik bir sağlık problemiyle (örneğin; kolit, kalp, kanser vb.) Başa çıkma yeteneğini zayıflattığını öne sürüyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

En şiddetli haliyle, mükemmeliyetçiliğin artık kendine zarar vermede gözden kaçan bir risk faktörü olduğu düşünülüyor ve son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar intiharla bir bağlantı kurdu. Sorun, mükemmeliyetçilerin yardım aramama eğiliminde olması gerçeğiyle daha da kötüleşiyor.

Sessizlik içinde acı çeken insanlar arasında fazlasıyla temsil ediliyorlar ve bir ön plana çıkıp kendileri ve hayatları mükemmelmiş gibi davranarak kendi kendini sunma tarzına girebilirler.

Bu, utanç duyguları ve beklenen damgalanmalarından, aynı zamanda kendilerini damgalamalarından ve yardım arayan insanların zayıf olduğuna dair yanlış inancı içselleştirmelerinden kaynaklanıyor.

Dahası, mükemmeliyetçilik bir kişilik özelliği olarak görüldüğü ve zaman içinde nispeten istikrarlı olma eğiliminde olduğu için, birçok insan mükemmeliyetçi eğilimlerini kendi kimliklerinin özü olarak görüyor ve değiştirmek istedikleri veya değiştirebilecekleri bir şey değil.

Mükemmeliyetçilik Nasıl Yönetilir?

Mükemmeliyetçiliğiniz sizi rahatsız ediyorsa ve özellikle de kendinizi başkalarından izole etmenize neden oluyorsa terapiye bakmak akıllıca olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Mükemmeliyetçilik bir karakter özelliği olduğunda, uygun şekilde ele alınması gerekir, yoksa tekrar eder, bu yüzden onu düzenlemeyi öğrenmeniz gerekir. Bilişsel davranışçı terapi yararlıdır.

Mükemmeliyetçi kişiye, mükemmellik için çabalamanın bazı ödüller getirmesine rağmen, aynı zamanda potansiyel olarak ciddi sonuçları ve maliyetleri de beraberinde getirdiğini göstermek önemli bir vurgu olmalıdır. İlk sonuçlar, kişilerarası tedavinin etkili olduğunu gösteriyor.

Ve özünde mükemmeliyetçiyseniz ve her zaman öyleyse? Başarısızlıklar ve aksiliklerle başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını öğrenirken yüksek standartlarınızı korumak mümkün olabilir.

Önemli hedeflerden biri, mükemmellik arayışını mükemmellik için çabalamaya veya “yeterince iyi” ye dönüştürmektir. Mükemmeliyetçilerin öz-eleştirel yollarının da kendine şefkatle dengelenmesi gerekir. Mükemmeliyetçiler genellikle kendilerine karşı nazik olmayı bir bahane ve zayıflık olarak görürler. Ancak yalnız olmadıklarını ve diğer birçok insanın aynı sorunlarla mücadele ettiğini anlamaları gerekiyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi