Ölüm Korkusu (Tanatofobi) Nedir? Nasıl Başa Çıkılır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Tanatofobi
Tanatofobi

Ruh Sağlığı

Ölüm Korkusu (Tanatofobi) Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Çoğumuz ölüm ve ölmekten korkuyoruz ya da zaman zaman arkadaşlarımızın ve ailenizin biz gittiğimizde nasıl başa çıkacağı konusunda endişeleniyoruz. 

Ailede yakın zamanda bir sağlık korkusu, teşhis veya hastalık geçirdiysek, bu daha yoğun olabilir. Ancak zamanla bu endişeler genellikle azalır.

Kalıcı ve uzun süredir devam eden bir ölüm veya ölme korkunuz varsa, sıkıntıya veya endişeye neden oluyorsa ve günlük yaşamınızı etkileyecek kadar aşırı ise, tanatofobiden muzdarip olabilirsiniz. 

Tanatofobi Nedir? 

İlk kez 1915’te Sigmund Freud tarafından tanımlanan tanatofobi, kendi ölümünüzden veya ölme sürecinden aşırı korkuyla karakterize bir anksiyete durumudur. Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) ve bazı durumlarda en iyi Özgül Fobi türü olarak anlaşılmaktadır; ya yoğun bir sıkıntıya maruz kalan ya da hayatınızı olumsuz etkileyecek ölçüde tamamen önlenen belirli bir nesne ya da durumla ilgili yoğun ve mantıksız korkudur. 

Tanatofobi Belirtileri Nelerdir?

Tanatofobisi olan bir kişi bilişsel, duygusal, fiziksel ve davranışsal semptomlar yaşayacaktır: 

Bilişsel belirtiler 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yaygın bilişsel belirtiler arasında gelecek ve bilinmeyen hakkında endişelenmek, kontrolü kaybetmek, nasıl öleceğiniz ve vücudunuza ne olacağı yer alır. Endişeler ayrıca fiziksel acıya, yalnız hissetmeye ve siz ölürseniz arkadaşlarınızın ve ailenizin nasıl başa çıkacağına odaklanabilir.

Duygusal belirtiler 

Korku, kaygı, korku ve ölüm düşüncesinde panik gibi duygusal belirtiler ya da ölümle ilgili herhangi bir şey, bu korkuların sizin üzerinizde yarattığı etki nedeniyle suçlu, kızgın veya üzgün hissetmek gibi diğer duygular gibi yaygındır.

Fiziksel belirtiler 

Ayrıca baş dönmesi, terleme, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, mide ağrısı gibi yaygın fiziksel anksiyete semptomlarının yanı sıra boğuluyormuş gibi hissetme gibi diğer fiziksel hisler de yaşayabilirsiniz. Ortaya çıkan normal fiziksel hisler de dahil olmak üzere, vücudunuzdaki duyguların diğerlerinden daha fazla farkında olabilirsiniz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Davranışsal belirtiler 

Tanatofobinin davranışsal semptomları,  haberleri dinlemek veya başkalarıyla ölüm hakkında konuşmak gibi ölüm veya ölüm hakkında düşünmenize neden olabilecek tetikleyicilerden kaçınmayı içerir. Ayrıca, evden çıkmamak veya uçağa binmemek ve hastalıktan kaçınmak veya genç kalmak için aşırı önlemler almak gibi ölme olasılığını önlemek amacıyla durumlardan, insanlardan veya faaliyetlerden kaçınmaya çalıştığınızı da fark edebilirsiniz. Semptomlar gelip gidebilir ve hastalık zamanlarında daha belirgin olabilir. Güvende tutma çabasıyla hayatınız gittikçe daha kısıtlı hale geldikçe, kendinizi arkadaşlarınızdan ve ailenizden soyutlanmış hissedebilir ve artık hayattan zevk almıyor olabilirsiniz. 

Tanatofobi Nedenleri 

Tanatofobinin kesin nedenleri bilinmemektedir. Bununla birlikte, şiddetli hastalık veya sevilen birinin ani ölümü ve / veya bilinmeyenden korktuğunuz ve kontrolü kaybettiğiniz mevcut bir anksiyete durumu gibi belirli bir yaşam olayının gelişimine katkıda bulunabileceği varsayılmıştır. 

Tanatofobi risk faktörleri 

Tanatofobi için risk faktörlerini belirlemek için çok az araştırma yapılmıştır, ancak mevcut fiziksel sağlık sorunları olanların kendi ölümlerinden korkma olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaşın da, başlangıcı en yaygın olarak bir kişinin 20’li yaşlarında meydana geldiği için bir rol oynadığı bulunmuştur. Daha genç insanların ölümün kendisinden korkma olasılığının daha yüksek olduğu tespit edilirken, yaşlı insanların ölüm sürecinden daha çok korktuğu görülmüştür. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Genç insanlar ölümün kendisinden daha çok korkarken, yaşlılar ölüm sürecinden daha çok korkmaktadır. 

Kadınların 50’li yaşlarda erkeklerden daha yüksek bir insidansa sahip olduğu bulunmasına rağmen, hem erkeklerin hem de kadınların eşit derecede thanatophobia yaşadığı bulunmuştur. 

Bir çalışma , daha alçakgönüllü insanların, daha düşük bir öz önem duygusuna sahip oldukları ve bu nedenle ölümlerini kabul etmeye daha istekli oldukları için daha az tanatofobi geliştirme riski taşıdıkları bulundu.
 

Ne zaman bir doktora görünmeli 

Sık sık, yoğun ve kalıcı ölüm veya ölümle ilgili endişeler yaşıyorsanız, sizi sıkıntıya sokuyor ve yaşam kalitenizi, yaşamınızı, işinizi ve ilişkilerinizi etkiliyorsa, yardım isteme zamanı gelmiş olabilir. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yaşadığınız semptomlar hakkında doktorunuzla konuşabilir veya doğru destek ve tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilecek kalifiye ve akredite bir terapist bulabilirsiniz. 

Tanatofobi tedavisi 

Tanatofobi klinik olarak teşhis edilebilir bir durum olmadığından, tedavisi için klinik teşhis testleri veya resmi kılavuzlar yoktur. Bununla birlikte, diğer anksiyete durumlarında olduğu gibi, kendi kendine yardım teknikleri, konuşma terapisi ve ilaç tedavisi dahil olmak üzere semptomları yönetmenize ve üstesinden gelmenize yardımcı olacak bir dizi seçenek vardır. 

Bazen kısa süreli olarak reçete edilmelerine rağmen, ilaç kullanımı genellikle fobileri tedavi etmek için önerilmez. Bunun nedeni kısmen konuşma terapisinin çok etkili olduğu ve ayrıca ilaçların sıklıkla yan etkilerinin olduğu, başlangıçta anksiyetenizi daha da kötüleştirebileceği ve anksiyetenin altında yatan nedenle baş edemeyeceği için. 

Kendi kendine yardım teknikleri, nefes egzersizleri ve rehberli meditasyonlar gibi daha sakin ve daha rahat hissetmenize yardımcı olan aktivitelerin yanı sıra besleyici bir diyet yemek , yeterli uyku ve düzenli egzersiz gibi genel zihinsel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olan diğer aktiviteleri içerir . Uzun vadede korkularınızın üstesinden gelmenize yardımcı olmayabilirler, ancak yaşadığınız anksiyetenin fiziksel semptomlarını azaltmanıza ve daha iyi başa çıkabileceğinizi hissetmenize yardımcı olabilirler.
 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Uzun vadede endişenizin üstesinden gelmenin bir yolunu bulmak istiyorsanız, bir danışma veya terapi kursundan yararlanabilirsiniz. Bu size korkularınız ve endişeleriniz hakkında konuşmak için güvenli bir alan sağlayacaktır ve yıllardır acı çekiyor olsanız bile yardımcı olabilir. 

Bilişsel Davranış Terapisi (BDT) , birçok anksiyete durumu için en etkili tedavidir ve tanatofobi semptomları yaşıyorsanız, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (PTSD) , Panik Bozukluk (PB) , Sağlık Kaygısı gibi başka bir anksiyete bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz , Genelleştirilmiş Anksiyete Bozukluğu (GAD) veya diğer spesifik fobiler. Bir CBT terapisi sırasında, siz ve terapistiniz, ilk başta endişenize neden olan faktörleri ve onu günlük bazda sürdüren süreçleri belirlemek için birlikte çalışacaksınız. 

Yaygın sürdürme süreçleri, genel olarak belirsizliği, özellikle de ölüm ve ölümle ilgili belirsizliği ve bilinmeyenleri kabul etmekte zorlanmayı ve bu nedenle ölüm hakkında endişelenmek ve şu an pahasına ölmek gibi daha fazla kontrolde hissetmenin yollarını bulmaya çalışmayı içerir. alternatif olarak bu düşüncelerden tamamen kaçınmaya çalışmak. 

Diğer yaygın sürdürme süreçleri, uzun mesafeli yolculuklar gibi ölüme yol açabileceğinden korktuğunuz faaliyetlerden veya durumlardan kaçınmayı ve örneğin haberleri dinlemek gibi ölüm düşüncelerini tetikleyebilecek faaliyetlerden kaçınmayı içerir. Bunlar, kısa vadede daha iyi ve daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı olabilir, ancak ölümle ilgili üzücü düşüncelere nasıl tahammül edeceğinizi öğrenme şansınız olmadığından uzun vadede kaygınızı devam ettirebilirsiniz. onlarla ilgilen. 

Terapistiniz ayrıca hissettiğiniz endişenin üstesinden gelmek için ihtiyaç duyduğunuz değişiklikleri yapmanız için sizi destekleyecek ve cesaretlendirecektir. Bu, kaygınızın nasıl geliştiğine ve onu sürdüren faktörlere göre benzersiz olacaktır, ancak yavaş yavaş kaçınmakta olduğunuz şeylerden daha fazlasını yapmak gibi, desteklenen ve güvenli bir ortamda kendinizi temel korkularınıza yavaş yavaş maruz bırakmayı içerebilir. Bu, zihninizin, korktuğunuz şeylerin göründükleri kadar tehdit edici veya zararlı olmadığını görmesine yardımcı olacak ve sonuç olarak kaygınız azalacaktır. Terapi ayrıca, ölümün ve ölmenin doğasında bulunan belirsizliği kontrol etmeye çalışmadan kabul etmeyi ve tolere etmeyi öğrenmenize yardımcı olacak egzersizler ve / veya endişelere kapılmak yerine dikkatinizi şimdiki ana odaklamanıza yardımcı olacak yöntemleri gelecek. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Bir terapi süreci, sadece ölüm ve ölmenin doğasında bulunan belirsizliği, kontrol eksikliğini ve bilinmeyen faktörleri kabul etmenin bir yolunu bulmana yardım etmekle kalmayacak, aynı zamanda hayatını yeniden dolu dolu yaşayabilmen için daha az kaygı yaşamana da yardım edecek. 

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi