Osteoporoz Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Osteoporoz Nedir
Osteoporoz Nedir

Osteoporoz

Osteoporoz Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Osteoporoz Nedir? 

Osteoporoz kelimesi, gözenekli kemik anlamına gelir. Kemikleri zayıflatan bir hastalıktır ve eğer sizde varsa, ani, beklenmedik kemik kırıkları için daha büyük bir risk altındasınız. Osteoporoz, daha az kemik kütleniz ve gücünüz olduğu anlamına gelir. Hastalık genellikle herhangi bir semptom veya ağrı olmaksızın gelişir ve genellikle zayıflamış kemikler ağrılı kırıklara neden olana kadar keşfedilmez. Bunların çoğu kalça, el bileği ve omurga kırıklarıdır. 

Osteoporoz Kimlerde Görülür? 

Tüm dünyada yaklaşık 200 milyon kişinin osteoporoz olduğu tahmin edilmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda osteoporoz görülmesine rağmen, kadınların hastalığa yakalanma olasılığı erkeklerden dört kat daha fazladır. 

Osteoporoza Ne Sebep olur? 

Araştırmacılar, osteoporozun neden geliştiğinin kesin nedenini bilmeden bile nasıl geliştiğini anlıyorlar. Kemikleriniz canlı, büyüyen dokudan yapılmıştır. Sağlıklı kemiğin içi süngere benzer. Bu bölgeye trabeküler kemik denir . Dıştaki yoğun kemik kabuğu süngerimsi kemiğin etrafını sarar. Bu sert kabuğa kortikal kemik denir . 

Osteoporoz meydana geldiğinde, kemikteki delikler büyür ve bu da kemiği zayıflatır. Kemikler vücudu destekler ve hayati organları korur. Kemikler ayrıca kalsiyum ve diğer mineralleri de depolar. Vücut kalsiyuma ihtiyaç duyduğunda parçalanır ve kemiği yeniden oluşturur. Kemiğin yeniden şekillenmesi adı verilen bu işlem, kemikleri güçlü tutarken vücuda ihtiyaç duyulan kalsiyumu sağlar. 

Yaklaşık 30 yaşına kadar, normalde kaybettiğinizden daha fazla kemik üretirsiniz. 35 yaşından sonra, kemik parçalanması kemik oluşumundan daha hızlı gerçekleşir ve bu da kademeli olarak kemik kütlesi kaybına neden olur. Osteoporozunuz varsa, kemik kütlesini daha büyük oranda kaybedersiniz. Menopozdan sonra kemik parçalanma oranı daha da hızlı gerçekleşir. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Osteoporozun Belirtileri Nelerdir? 

Genellikle osteoporoz semptomu yoktur. Bu yüzden bazen sessiz bir hastalık olarak adlandırılır. Ancak, aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz: 

 • Boy kaybı (bir inç veya daha fazla kısalır) 
 • Duruşta değişiklik (eğilme veya kamburlaşma) 
 • Nefes darlığı  
 • Kemik kırıkları 
 • Sırtta ağrı 

Osteoporoz Risk Faktörleri Nedir? 

En önemlileri cinsiyet ve yaş olmak üzere, osteoporoz gelişme şansınızı artıran birçok risk faktörü vardır. 

Herkesin osteoporoz kırığı riski yaşla birlikte artar. Bununla birlikte, 50 yaşın üzerindeki kadınlar veya menopoz sonrası kadınlar, osteoporoz geliştirme açısından en büyük riske sahiptir. Kadınlar, menopoza girdikten sonraki ilk 10 yılda hızlı kemik kaybına uğrarlar çünkü menopoz, aşırı kemik kaybına karşı koruyan bir hormon olan östrojen üretimini yavaşlatır. 

Yaş ve osteoporoz erkekleri de etkiler. 50 yaşın üzerindeki erkeklerin prostat kanserine yakalanmaktansa osteoporoza bağlı kemik kırılması ihtimalinin daha yüksek olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir. Yılda yaklaşık 80.000 erkeğin kalça kırılması bekleniyor ve erkeklerin kalça kırığından sonraki yıl kadınlardan daha fazla ölme olasılığı daha yüksek.  

Diğer bir faktör ise kemik yapısı ve vücut ağırlığıdır. Ufak tefek ve zayıf insanlar, daha fazla vücut ağırlığına ve daha büyük çerçevelere sahip insanlara göre daha az kemik kaybedecekleri için osteoporoz gelişme riski daha yüksektir. 

Aile öyküsü de osteoporoz riskinde rol oynar. Ebeveynlerinizde veya büyükanne ve büyükbabanızda küçük bir düşme sonrası kırık kalça gibi osteoporoz belirtileri varsa, hastalığa yakalanma riskiniz daha yüksek olabilir. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son olarak, bazı tıbbi durumlar ve ilaçlar riskinizi artırır. Bazıları düzensiz hormon düzeyleri ile ilgili olan aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz veya bunlardan herhangi birine sahipseniz, siz ve sağlık uzmanınız osteoporoz için daha erken taramayı düşünebilirsiniz. 

 • Aşırı aktif tiroid, paratiroid veya adrenal bezler. 
 • Kilo verme ameliyatı veya organ nakli öyküsü. 
 • Meme veya prostat kanseri için hormon tedavisi.
 • Çölyak hastalığı veya iltihaplı bağırsak hastalığı. 
 • Kan hastalıkları. 

Bazı ilaçlar kemiğe zarar verebilecek ve osteoporoza yol açabilecek yan etkilere neden olur. Bunlar arasında steroidler, meme kanseri tedavileri ve nöbetleri tedavi etmek için ilaçlar bulunur. İlaçlarınızın kemikler üzerindeki etkisi hakkında sağlık uzmanınız veya eczacınızla konuşmalısınız. 

Her risk faktörü sizin kontrolünüz dışındaki bir şeyle ilişkili gibi görünebilir, ancak bu doğru değil. Osteoporoz için bazı risk faktörleri üzerinde kontrole sahipsiniz. İlaçla ilgili konuları sağlık uzmanınızla görüşebilirsiniz. 

Yaşam Tarzı Risk Faktörleri

 • Yeme alışkanlıkları: Vücudunuzda yeterli kalsiyum ve D vitamini yoksa, osteoporoz gelişme olasılığınız daha yüksektir. Bulimia veya anoreksiya gibi yeme bozuklukları risk faktörleri olsa da, tedavi edilebilirler. 
 • Yaşam Tarzı: Hareketsiz yaşam tarzlarına öncülük eden kişilerde osteoporoz riski daha yüksektir. 
 • Tütün kullanımı: Sigara içmek osteoporoz riskini artırır. 
 • Alkol kullanımı: İçki içmek osteoporoz riskini artırır. 

Osteoporoz Nasıl Teşhis Edilir?

Sağlık uzmanınız, problemler başlamadan önce size kemik sağlığınız hakkında bilgi vermek için bir test isteyebilir. Kemik mineral yoğunluğu testleri ayrıca çift enerjili X-ışını absorpsiyometrisi. Bu röntgen ışınları, omurga, kalça veya bilek kemiklerinin ne kadar katı olduğunu belirlemek için çok az miktarda radyasyon kullanır. Düzenli röntgenler osteoporozu yalnızca hastalık çok uzaktayken gösterir.

65 yaşın üzerindeki tüm kadınların kemik yoğunluğu testi yaptırması gerekir. Osteoporoz için risk faktörleri olan kadınlar için daha erken yapılabilir. 70 yaşın üzerindeki erkekler veya risk faktörleri olan daha genç erkekler de kemik yoğunluğu testi yaptırmayı düşünmelidir.

Osteoporoz Nasıl Tedavi Edilir?

Yerleşik osteoporoz tedavisi, egzersiz, vitamin ve mineral takviyeleri ve ilaçları içerebilir. Osteoporozu önlemenize yardımcı olmak için genellikle egzersiz ve takviye önerilir. Ağırlık kaldırma, direnç ve denge egzersizlerinin hepsi önemlidir.

Osteoporozu tedavi etmek için kullanılan birkaç ilaç sınıfı vardır. Sağlık uzmanınız en uygun olanı bulmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Osteoporozu tedavi etmek için en iyi bir ilaç olduğunu söylemek gerçekten mümkün değil. “En iyi” tedavi, sizin için en iyisidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.
1 Comment

1 Comment

 1. Pingback: Menopoz Dönemi; En Çok Sorulan Sorular – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi