Panik Atak Nasıl Durdurulur? Başa Çıkma Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Panik Atak Başa Çıkma Yöntemleri
Panik Atak Başa Çıkma Yöntemleri

Ruh Sağlığı

Panik Atak Nasıl Durdurulur? Başa Çıkma Yöntemleri

Endişe, baş dönmesi, nefes darlığı mı? O zaman bir panik atak geçiriyor olabilirsiniz. Bu rahatsız edici ve belirsiz zamanlarda devam ederken, birçok insan yüksek ve sürekli kaygı düzeyleri yaşamaya devam ediyor.

Panik atakların stresin arttığı zamanlarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir ve giderek daha fazla insan panik ataklarına neyin sebep olduğunu ve bunlarla başa çıkmak için neler yapabileceklerini anlamaya çalışıyor.

Panik Atak Nedir?

Panik atak, yaşanması son derece korkutucu ve ezici olabilen ani, beklenmedik ve yoğun bir endişe dalgasıdır.

Çoğu panik atak 5 ila 20 dakika sürer ve kaygı duyguları azalmaya başlamadan önce genellikle 10 dakika veya daha kısa sürede zirveye ulaşır. Bu anksiyeteye nefes darlığı, hızlı kalp atışı ve / veya baş dönmesi gibi fiziksel semptomlar eşlik eder. Bu semptomlar o kadar yoğun olabilir ki, öleceğinizi, kalp krizi geçireceğinizi, bayılacağınızı veya zihninizin kontrolünü kaybedeceğinizi düşünmenize, daha da fazla kaygıya neden olabilir.

Panik Atak ve Anksiyete Atağı

Panik atak ile anksiyete atağı arasındaki fark nedir? Panik atak ve anksiyete atağı, her ikisi de yüksek düzeyde anksiyete ve beraberindeki fiziksel semptomları içerdiğinden çok benzer görünebilir. Bununla birlikte, bir panik atak genellikle bir anksiyete atağından daha kısa ve daha yoğundur ve bir panik atak sırasında normal, nahoş da olsa anksiyete semptomları, felaket bir şeyin olmasının bir işareti olarak yanlış yorumlanır.

Bazı insanlar, kısa bir süre içinde bir dizi panik atak için tetikleyici olarak hareket eden yüksek düzeyde kaygı nedeniyle 20 dakikadan uzun süren panik ataklar yaşayabilir.

Panik Bozukluğu Nedir?

Bazıları için panik atak geçirmek bir kereye mahsus olacaktır. Ancak başkaları için devam eden bir korkuya ve başka birine sahip olma endişesine yol açabilir. Korkular genellikle tek başınıza baş edememenin yanı sıra başka bir panik atak geçirebileceğinizi düşündüğünüz veya yardım almanın zor olabileceği yerlerde olmaya odaklanır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Buna, evden uzaklaşmamak veya ayrılmanın zor olabileceği yerlerden kaçınmak gibi davranış değişiklikleri eşlik ediyorsa, o zaman panik bozukluğunuz olabilir.

Panik bozukluğu son derece zayıflatıcı olabilir ve hayatınızın her alanını etkileyebilir.

Panik bozukluğu olan bazı kişiler ayda bir veya iki kez panik atak geçirebilir. Panik bozukluğu, iş, sosyal yaşam ve ilişkiler dahil olmak üzere yaşamın her alanını etkileyerek son derece şiddetli ve güçten düşürücü olabilir. Tedavi edilmezse, uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı, depresyon ve diğer akıl sağlığı sorunları gibi başka sorunlara yol açabilir.

Panik Atak Nasıl Durdurulur?

Semptomları tanıyın

Panik atak geçiriyorsanız, bu fiziksel semptomların gerçekten rahatsız edici olmasına rağmen, normal anksiyete semptomları olduklarını ve ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar, tehlikeli olmadıklarını ve size zarar veremeyeceklerini hatırlamak önemlidir. Bu semptomları ne olduklarını fark ettiğimizde, artık üzerimizde aynı etkiye sahip değiller. Duygularımızı hissetmemize izin verdiğimizde, bunun onların geçmesine yardımcı olduğunu görürüz.

Hareket Etmeyin

Panik atak geçirmeye başlarsanız, bulunduğunuz yerde kalmanız ve anksiyetenin geçmesine izin vermeniz yararlı olacaktır, eğer araba kullanmıyorsanız, bu durumda deneyin ve kenara çekin. Güvende olduğunuzu ve kötü bir şey olmadığını anladığınızda, endişenin geçtiğini görmelisiniz.

Başa Çıkma İfadeleri Kullanın

Paniklemeye başladığınızda aklınıza getirecek bazı başa çıkma ifadelerine sahip olmak yardımcı olabilir. Örneğin, “Güvendeyim”, “Bu duygular geçecek”.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Nefes Almak

Nefesinizi yavaşlatmak da daha sakin hissetmenize yardımcı olabilir. Endişeli olduğumuzda, daha hızlı nefes alma eğilimi gösteririz, bu da vücuttaki oksijen ve karbondioksit dengesini bozar ve baş dönmesi ve yönelim bozukluğuna neden olabilir. Burundan ve ağızdan yavaş, derin nefesler almak, nefes aldığınızdan daha uzun süre nefes verdiğinizden emin olmak, bu seviyeleri yeniden dengeleyebilir ve daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Dikkatinizin odağını değiştirin

Ayrıca, dikkatinizi kendinizden uzağa ve çevrenizdekilere odaklamanıza da yardımcı olabilir, örneğin, birlikte olduğunuz kişiye odaklanmak veya telefonunuzu çıkarıp bir mesaj göndermek. Bu, fiziksel anksiyete belirtilerinizin gerçek bir tehlikenin işareti olmaktan ziyade ne kadar endişeli hissettiğinize göre gelip gittiğini görmenize yardımcı olabilir.

Geceleri Panik Atak Nasıl Durdurulur?

Gece panik ataklarının net nedenleri yoktur, ancak endişe, endişe, stres ve önemli yaşam değişiklikleri zamanlarının yanı sıra bazı uyuşturucu, alkol ve ilaç kullanımının bir sonucu olarak ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir.

Anksiyetenin fiziksel belirtileriyle savaşmaya veya bunlardan kaçınmaya çalışmak yerine, onların ne oldukları, zararsız anksiyete belirtileri olduğunu görebilirsiniz. Kaygının size zarar veremeyeceğini hatırlamak, daha çabuk geçmesine yardımcı olur.

Panik ataktan sonra tekrar uykuya dalmak uzun zaman alabilir, bu nedenle yataktan kalkıp rahatlamak için kitap okumak veya uzanmak gibi bir şeyler yapmak yararlıdır. Bu, sakinleşmenize ve tekrar uyumak için yeterince yorgun hissedene kadar zihninizi panikten uzaklaştırmanıza yardımcı olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Panik ataktan sonra tekrar uykuya dalmak uzun zaman alabilir, bu yüzden yataktan kalkmak faydalı olabilir.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Ruh Sağlığı

Panik Atak Nedir? Panik atak, sıradan, tehdit oluşturmayan durumlara yanıt olarak ani, kısa korku duygularına ve güçlü fiziksel tepkilere neden olur. Panik atak geçirirken çok...