Photoshop’ta saydam (silik) yazı nasıl yazılır?

photoshopta saydam silik yazi iyi mi yazilir 6217f86fb467e

Bazı görsellerimize daha şık dursun diye saydam (silik) yazılar yazmak isteyebiliriz. Böylelikle durağan(durgun) bir yazı tipini dahi ilgi çekici gösterebilmekteyiz. Saydam yazılar bilinmiş olduğu şeklinde, kendinize ilişkin olan yada üstüne kendi markanızı yazmayı düşündüğünüz görseller için kullanılabiliyor. Böylelikle başkaları görsellerinizi internette bulup kullandığında, kendi markanızın adı görselde kalıcı olarak bulunmuş oluyor. Doğal bunu kaldıranlar da olacaktır. Sadece gene de emeğiniz açısından bunu deneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra normal olarak değişik değişik mevzularda da saydam yazı stili kullanılabilmektedir. Tamamen tercihinize bağlı bir vaka. Sanırım bu kadar girizgâh cümlesi kafi. İsterseniz Photoshop’ta saydam (silik) yazı nasıl yazılır onu anlatmaya geçelim.

Ilk olarak ilgili görselinizi Photshop’taki sol üstteki Dosya > Aç (File > Open)sekmesi vasıtası ile açınız. Hemen sonra ise ilgili görselin üstüne istediğiniz yazıyı yazınız. Akabinde bu yazının rengini soldaki renk seçenekleri vasıtası ile Beyaz yapınız.

Hemen sonra ise sağ bölümde yer edinen “Katmanlar (Layers)” başlığındaki yazdığımız yazıya sağ tıklayarak, “Karıştırma Seçenekleri… (Blending Options…)” sekmesine tıklıyoruz. Ve burada da solda yer edinen “Eğim Ver ve Kabart (Bevel and Emboss)” sekmesine tıklayarak “Boyut (Size)” kutucuğundaki sayıyı “1”e indiriyoruz. Ve kaydediyoruz. Ek olarak “Karıştırma Seçenekleri” ekranına menüler vesilesiyle Layer > Layer Style > Blending Options… sekmelerinden de ulaşabilirsiniz.

Son olarak ise, sağ bölümde yer edinen Dolgu derecesini (Fill) “%100″den “%0″a indiriyoruz. Sadece Opaklık (Opacity) kısmını ellemiyoruz. Opaklık kısmı “%100” kalmaya devam ediyor. Ve böylelikle de işlemlerimizi sonlandırmış oluyoruz.

Ümit ederim bu dersimiz resimlerine saydam yazı yazmak isteyenlere destek olmuştur. Herhangi bir sorunuz olduğu süre lütfen yorum formumuzu kullanmaktan çekinmeyiniz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın