PRP Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Cilt Hastalıkları

PRP Tedavisi Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Platelet Rich Plasma veya PRP, şuan günümüzde kullanılan en iyi rejeneratif tıp prosedürüdür. PRP’yi arkadaşlarınızdan, ailenizden ve profesyonel sporculardan duymuş olabilirsiniz. PRP, vücudun yumuşak doku yaralanmalarını ve dejeneratif durumları onarma ve iyileştirme yeteneğini önemli ölçüde güçlendirme potansiyeli açısından benzersizdir. PRP, kas-iskelet tıp alanında adından söz ettirmeden önce veteriner hekimliğinde sıkça kullanılıyordu. Bununla birlikte, tüm PRP’ler aynı etkiyi maalesef sağlamıyor. Nasıl hazırlandığı, hekimin nasıl enjekte ettiği, hangi adaya enjekte edildiği gibi diğer detaylar da incelendi. Bu prosedürleri uygulayan hekimler, başarılı prosedür ve sonuç için bazı becerilere sahip olmalıdır. Trombosit açısından zengin serumun bileşimindeki çok küçük değişiklikler, prosedürün üzerinde ciddi etkilere neden olabilir.

Hangi Durumlarda Kullanılır

Trombosit açısından zengin plazma (PRP) tedavisi, çok çeşitli yaralanmalar ve durumlar için iyileşme sürecini önemli ölçüde artırabilir. Aşağıdakiler dahil hemen hemen tüm yumuşak doku patolojilerini tedavi etmek için kullanılabilir:

  • Tendinit ve tendonoz dahil kronik tendon yaralanmaları
  • Akut bağ ve kas yaralanmaları
  • Artrit
  • Rotator manşet suşları, burkulmaları ve yırtılmaları
  • Tenisci dirseği
  • Golfçü dirseği
  • Diğer birçok tendon, bağ veya kas yaralanması ve durumu
Bununla birlikte, trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi her hastaya uygulanmaz. Doğru hasta olup olmadığınızı belirleyen bir dizi faktör vardır.

Trombositten Zengin Plazma (PRP) Tedavisi nedir?

Trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi, bir doktorun bir hastanın kanını çekip işlediği ve ardından doku rejenerasyonunu ve onarımını desteklemek için bu hücrelerin iyileştirici özelliklerini kullanmak amacıyla görüntüleme rehberliği altında reddettiği tıbbi bir prosedürdür. Trombosit açısından zengin plazma (PRP), kanın ekstrakte edildiği mekanik bir işlemin son ürününü tanımlar. Trombositler, büyüme faktörleri, monositler ve diğer iyileştirici özellikler, iki dönüşü içeren bir santrifüj işleminde hastanın tam kanından izole edilir. Kısacası, çok daha yüksek trombosit konsantrasyonuna sahip trombosit açısından zengin bir serum elde etmek için kanınızı izole edecek, konsantre edecek ve rafine edilecek. Trombositlerin, vücudun kanamayı yavaşlatmak ve durdurmak için kullandığı pıhtılaşma sürecinde daha çok rol oynadığı bilinmektedir. Son 10 yılda veya daha uzun bir süredir, doktorlar ve bilim adamları, iyileşme sürecinde trombositlerin oynadığı rolü kabul ettiler. Bu büyük ölçüde, içerdikleri büyüme faktörleri adı verilen, iyileşmeyi destekleyen ve iltihapla savaşan yüzlerce proteinden kaynaklanmaktadır. Görüntüleme rehberliğinin kullanılması, tedavinin sonucu için çok önemlidir. Bu hazırlanmış, yüksek konsantrasyonlu iyileştirici hücre karışımını yaralanma bölgesine enjekte edebilirsiniz, trombosit açısından zengin plazma tedavisi ağrı ve iltihabı azaltabilir ve büyük bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan iyileşmeyi hızlandırabilir.

PRP Tedavisinin faydaları nelerdir?

İyileşmeyi teşvik etme ve iyileşmeyi yönlendirme yeteneğine ek olarak, trombositten zengin plazma (PRP) terapisinin, ameliyat dahil daha geleneksel tedavilere göre bir dizi önemli avantajı vardır. Birincisi, prosedür minimal invazivdir, bu nedenle iyileşme süresi minimumdur ve pek çok hastanın takdir ettiği gibi yara izi çok azdır veya hiç yoktur. İkincisi, işlem sırasında herhangi bir kesi yapılmadığı ve lokal anestezi altında yapıldığı için kan kaybı, enfeksiyon ve genel anestezinin sayısız yan etkisi gibi ciddi komplikasyonlar açısından büyük ölçüde azaltılmış risk profiline sahiptir. Son olarak, son enjeksiyonun hazırlanması hiçbir katkı maddesi veya kimyasal gerektirmez, bu nedenle işlem sırasında vücuda yabancı kimyasal maddeler sokulmaz.

PRP Tedavisi sonrası iyileşme nasıldır?

Trombositten zengin plazma (PRP) tedavisi minimal invaziv olduğu için ayakta tedavi ortamında yapılır ve enjeksiyonunuzla aynı gün eve gönderileceksiniz. Yaralanmanıza bağlı olarak, sizden bir tür atel veya atel takmanız istenebilir ve muhtemelen enjeksiyondan sonraki birkaç gün veya hafta boyunca aktivite seviyenizi değiştirmeniz istenecektir. Enjeksiyon yerinde ağrı ve sızı hissedebilirsiniz, ancak ciddi bir acı çekmemelisiniz. Her şeyin planlandığı gibi ilerlediğinden emin olmak için enjeksiyonunuzdan birkaç hafta sonra doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

 

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi