Psikoterapi Nedir ve Bana Nasıl Yardımcı Olur? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Ruh Sağlığı

Psikoterapi Nedir ve Bana Nasıl Yardımcı Olur?

Psikoterapiye başlamak büyük bir adım gibi görünebilir. Son derece kişisel konular ve sorunlar hakkında konuşmak için bir yabancıyla tanışmak biraz ürkütücü olabilir. Televizyonda veya filmlerde veya insanlarla konuşurken terapi görmüş olabilirsiniz. Ama gerçek dünyada gerçekten nasıl çalışıyor? Psikoterapi tam olarak nedir ve gerçekten bir fark yaratabilir mi? Umarım bu kısa makale bu sorulardan bazılarına cevap verir ve sizin için nasıl çalışacağına karar vermenize yardımcı olur. Psikoterapist olarak çalıştığım dönemde, farklı geçmişlerden ve kültürlerden birçok insanla çalışma şansına sahip oldum. Her bir kişi, parmak izi kadar benzersiz ve bireysel olan kendi hikayesini getirdi. Kendilerine nasıl yardımcı olabileceğini düşündükleri konusunda sorunlar, zorluklar ve beklentiler. Neredeyse hepsi kendileriyle, başkalarıyla ve kendi yaşamlarında düşünme, davranış ve ilişki kurma biçimlerinde değişiklik yapma cesaretini ve istekliliğini getirdi. Ve tüm farklılıklarına ve bireyselliklerine rağmen, hepsinin ortak bir yanı vardı.

Daha iyi hissetmek istediler

İnsanların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak, psikoterapistlerin yaptıklarının temelidir. Terapistler farklı şekillerde çalışırlar ve çeşitli yöntemler kullanırlar, ancak hepimiz öncelikle insanların acı, acı ve tatminsizliğin üstesinden gelmelerine ve yaşamda daha fazla tatmin, neşe ve anlam deneyimlemelerine yardım etmekle ilgileniyoruz.

Psikoterapi, olumlu bir değişim yaratmak için tasarlanmış bir tür iletişim olarak görülebilir. Terapistler kendinizi rahat hissetmenize yardımcı olacak şekilde eğitilmiştir. Dinlemek ve kendinizi ifade etmenize yardımcı olmak için eğitildik. Sizi anlamaya ve size yardımcı olmaya tam dikkat göstermek için kendi kaygılarımızı, inançlarımızı ve yargılarımızı bir kenara bırakmayı amaçlıyoruz.

İnsanları yardım aramaya sevk eden rahatsız edici duygular, sadece ortadan kaldırılması veya değiştirilmesi gereken belirtiler değildir. Gerçekten de, insanların terapiye ilk geldiklerinde tarif ettikleri sorunların çoğu, kabul etmek istemedikleri duygulardan kaçınmanın veya uyuşturmanın yararsız bir yoludur.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Onlardan kaçmak veya görmezden gelmek yerine, bu duyguları hayatımızın bazı alanlarının dikkat edilmesi gereken yararlı göstergeler olarak görebiliriz. Psikoterapistler olarak ilk görevlerimizden biri, hayatınızın hangi alanlarının dikkat gerektirdiğini yorumlamanıza ve anlamanıza yardımcı olmaktır. Farklı terapi okulları göreve farklı şekillerde yaklaşır.

En yararlı yollardan birinin duygusal ihtiyaçlar merceğinden geçtiğini buldum. Her insanın, optimal psikolojik sağlık ve esenliğe ulaşmak için dengede yerine getirilmesi gereken belirli doğuştan duygusal gereksinimleri vardır. Bunlar, güvenlik duygusu, hayatımızın önemli yönlerini kontrol edebilme, destekleyici ilişkiler ve yakınlık, ihtiyaç duyduğumuzda mahremiyete ulaşma yeteneği, öğrenme, beceriler geliştirme ve bir şeyler başarma, saygı görme ve Çevremizdekiler tarafından değer verilen ve hayatımızda bir anlam ve amaç duygusuna sahip.

Bunlardan herhangi biri eksik olduğunda, Daha iyi hissetmek istemenin yanı sıra, terapiye gelen hemen herkesin başka bir şey getireceğine inanıyorum: kendi sorunlarının çözümünün tohumlarını. İnsan olarak hepimizin sahip olduğu ihtiyaçların yanı sıra, karşılaştığımız zorlukları çözmek için kullanılmayan zengin bir potansiyele sahibiz. Yaşama deneyimleriyle zaten kazandığımız deneyim zenginliğinden faydalanabiliriz. Psikoterapi, mevcut zorluklarınıza uygulayabileceğiniz çözümler için anıları ve geçmiş deneyimleri araştırmanıza yardımcı olabilir.

İnsan beynimiz rasyonel düşünme yeteneğine sahiptir, ancak strese girdiğinde ve bunaldığında net düşünmek zor veya neredeyse imkansız hale gelir. Bir psikoterapist, problemlerinize akılcı çözümler bulabilmeniz için daha sakin ve merkezli olmanıza yardımcı olabilir. Olağanüstü hayal gücü armağanı, gelecekteki olayları önceden tahmin etmemizi ve tasavvur etmemizi sağlar. Bazılarımız, içine kaçtığımız gelecek veya fantastik dünyalar hakkında felç edici vizyonlar ve endişeler yaratmak için sürekli olarak hayal gücümüzü kötüye kullanma alışkanlığı edindik.

Psikoterapi, gelecekte yaşamın nasıl daha iyi olabileceğine dair daha gerçekçi ve ulaşılabilir bir vizyon oluşturmanın bir yolunu sağlayabilir ve hedeflerinize ulaşmak için ulaşılabilir bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir. İnsanlar olarak, durumları başka bakış açılarından görme ve diğer insanların duygularını hissetme kapasitesine de sahibiz. Sosyal varlıklar olarak empati kapasitesi, yaşam boyunca bizi destekleyen ilişkilerin temelidir. Empati, psikoterapistlerin yaptığı işin temelidir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Duygusal deneyimlerinizi keşfedip anlayarak, kendi duygularınızı kabul etmenize ve anlamanıza ve en önemli ilişkilerinizin dinamiklerini nasıl etkilediklerini daha iyi anlamanıza yardımcı olmayı umuyoruz. Bir psikoterapist, aileniz, arkadaşlarınız ve etkileşimde bulunduğunuz diğer kişilerle ilişkilerinizde daha fazla tatmin elde etmek için yapıcı ve empatik bir şekilde iletişim kurma becerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Hepimize kendi sorunlarımızı çözmek için gerekli olan doğuştan gelen kaynaklar verilmiş olsa da, hayatta edindiğimiz deneyimler genellikle bunlara ne kadar iyi erişebileceğimizi belirler. Çocukluk, yetişkin yaşamlarımız boyunca güvendiğimiz birçok beceri ve inancı öğrendiğimiz, insanların gelişiminde özellikle kritik bir dönemdir. Bu yıllarda yoksunluk, ihmal veya istismar yaşamak, duygusal ihtiyaçlarımızı karşılama potansiyeline tam olarak erişme yeteneğimizde bir iz bırakabilir.

Güvene dayalı ilişkiler kurma, kendi yeteneklerimize inanma veya stresli olaylarla başa çıkma konusunda belirli sorunlar yaşayabiliriz. Psikoterapi, bu geçmiş deneyimlerin bazı etkilerini ele alabilir, eksik becerileri kazanmanıza ve uygulamanıza ve başkalarıyla, kendimizle ve yaşamanın zorluklarıyla ilişki kurmanın daha etkili yollarını öğrenmenize yardımcı olabilir. Hayat yolculuğu kaçınılmaz olarak zorlukları, kayıpları ve stres dönemlerini içerir. Hiçbirimiz bir ölçüde üzüntü, hayal kırıklığı ve kalp kırıklığından kaçamayız. Belirsizlik ve değişim kaçınılmazdır.

Yine de, insanlar olağanüstü bir şekilde uyarlanabilir ve şaşırtıcı beyinlerimizi ve sorunları çözmek için birbirlerini destekleme becerimizi kullanarak akla gelebilecek her türlü stres ve zorluğun üstesinden gelmenin yollarını buldular.

Psikoterapi temelinde, hayatın sunduğu zorluklara uyum sağlamak için kendi doğal yeteneğinize erişmenize yardımcı olmaktır. Bir kriz anını yön değiştirme, daha güçlü ve daha dirençli olma ve hayatınızın geri kalanında size hizmet edecek bilgelik, beceri ve özbilgiyi kazanma fırsatına dönüştürmenize yardımcı olabilir. Değişim yolculuğu rahatsızlık, hayal kırıklığı ve kafa karışıklığı içerebilir. Bir psikoterapist yol gösterici ve müttefik olabilir. Ve yolculuk başladığında ve ilerlemeyi gözlemlemeye başladığınızda, başka bir şey fark edeceğinizi düşünüyorum.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

Daha iyi hissedeceksin.

2 Comments

2 Comments

  1. Ayçin

    Kasım 10, 2020 at 12:23 pm

    Görüşmek için ulaşabilirmişsiniz

  2. Pingback: Stres Yönetimi - Stresi Azaltmanın Yolları – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi