Retina Dejenerasyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

retina dejenerasyon
retina dejenerasyon

Göz Hastalıkları

Retina Dejenerasyonu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Retina dejenerasyonu

Retina dejenerasyonunda hassas görsel hücreler kaybolur. Retinitis pigmentosa ve Stargard hastalığı, en yaygın dejeneratif retina hastalıklarından ikisidir.

Dejenerasyon, bir dokunun yavaşça değişmesi anlamına gelir ve bu, zamanla işlevde bir bozulmaya yol açar. Retina dejenerasyonunda değişiklik sadece makulada olabilir veya retinanın tamamını etkileyebilir. Kurs, hem dejeneratif retina hastalıkları hem de bireyler arasında zamanla büyük ölçüde değişebilir.

Kalıtsal retina hastalıkları

Türkiye’de, yaklaşık 100.000 kişinin bir çeşit kalıtsal retina dejenerasyonu olduğu tahmin edilmektedir. En sık görülen dejeneratif retina hastalıkları, retinanın tamamını etkileyen retinitis pigmentosa ve makulayı etkileyen Stargardt hastalığıdır.

Retinitis pigmentosa

Retinitis pigmentosa, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bir dizi retina dejenerasyonu için ortak bir terimdir. Bu, hastalığın ciddiyetinin ve gelişme hızının büyük ölçüde değişebileceği anlamına gelir. Hastalık sıklıkla içeri girer ve çocuklukta veya erken yetişkinlikte semptomlara neden olmaya başlar, ancak bazen sadece orta yaşta teşhis edilir.

Semptomlar

Retinitis pigmentosa’nın en belirgin semptomları, görme kaybı ve karanlıkta görme güçlüğüdür.

Görme alanı kaybı genellikle retinanın dış kısımlarında başlar ve ilk başta büyük sorunlara neden olmaz. Zamanla görüş alanı, dürbün görüş alanı veya tünel görüşü denen şeye daralabilir .

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dürbün görüş alanı, kendinizi yönlendirme yeteneğinizi sınırlar. Önünüze gelene kadar yandan gelen insanları bulamayacağınız için sokakta yürürken zorluk yaşayabilirsiniz. Gün ışığından karanlık bir odaya geçmek gibi farklı aydınlatma koşullarına uyum sağlamanın daha uzun sürdüğünü de fark edeceksiniz. Öte yandan, makuladaki hücreler genellikle daha uzun süre dayandığından, okuma gibi aktivitelerenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kalıtsal retina hastalıklarında, ışığa az ya da çok duyarlı olabilirsiniz. O kadar ileri gidebilir ki, bazı insanlar bulutlu ve yağmurlu günlerde bile acı veren ışıkla baş edebilmek için güneş gözlüğü takmak zorunda kalır.

Stargardt hastalığı

Stargardt, makuladaki en yaygın doğumsal dejenerasyon türüdür. Doğuştan olsa bile tanı bazen ancak daha sonra yapılır.

Semptomlar

Bu hastalığın tipik özelliği görme keskinliğinin, yani makulanın işlevinin bozulmasıdır. Cep telefonunda metin okumak gibi ayrıntılı görme ile ilgili faaliyetler zorlaşır. Uzaktan yüzleri tanımada da sorun yaşayabilirsiniz. Hasta görme bozukluğunun çok farkındadır. Ancak, Stargardt hastalığı körlük yapmaz.

Araştırma

Teşhis yapmak için birkaç farklı inceleme yapabiliriz.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Ayrıca fundusu, otofloresans fotoğrafçılığı denen özel bir ışıkta da fotoğraflanabilir. Sonra retinanın hem aşırı aktif hem de hareketsiz kısımları görülür. Bu şekilde hastalığın ne kadar yaygın olduğunu göz doktorları tespit eder.

Genetik test

Kalıtsal retina hastalıklarının nedeni genomda, sizin genlerinizde yatmaktadır. Genetik bir test yapmak tanınızı doğrulayabilir veya netleştirebilir. Test, kalıtım kalıpları ve hastalığın geçme riskinin ne kadar büyük olduğu hakkında doğru bilgilerle genetik danışmanlık fırsatı sağlar. Bu anketler daha iyi ve daha erişilebilir hale geldi. Doktorunuza danışarak test yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz.

Test tüm cevapları vermiyor. Yanıt, altta yatan bir genetik neden olduğunu göstermese bile hastalık kalıtsal olabilir.

Düzenli kontroller

Kontrollere gitmenin bir değeri olabilir, çünkü o zaman teşhisi güçlendirebilir ve hastalığın nasıl geliştiği hakkında bir şeyler öğrenilebilir .

Değişiklikleri otofloresans görüntüler, OKT (optik koherens tomografi) ve bazen elektroretinografi yoluyla bir inceleme yoluyla ölçebiliriz. Ayrıca gözde katarakt gibi tedavi edilebilecek diğer durumları da tespit edebiliriz.

Tedavi

Şu anda etkilenen sizler, akrabalarınız ve arkadaşlarınız, seyri tam olarak tahmin edilemeyen ve günlük yaşam üzerindeki etkisi sürekli değişen bir hastalıkla yaşamak zorundalar. Kalıtsal retina hastalıklarının spesifik gen tedavisi ve kök hücre tedavisi ile nasıl tedavi edilebileceğine dair dünya çapında araştırmalar devam etmektedir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Dejeneratif bir hastalık sizi böyle etkiler

Bozulma genellikle yavaştır. Hastalığın kesin nedeni bilinse bile, değişimin ne kadar hızlı gerçekleşeceğini tahmin etmek zordur. Görüşünüzün birkaç yıl boyunca sabit kaldığını, ancak ardından aniden hızla kötüleştiğini fark edebilirsiniz. Görmeniz yavaşça ve sürekli bozulabilir. Engelliliğin boyutu, farklı kişiler arasında büyük ölçüde değişir. Aynı hastalığa sahip bir ailede bile kesin bir prognoz tahmin edilemez çünkü semptomlar farklı insanlar arasında büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

Retinanın kalıtsal dejenerasyonu sebebiyle günlük yaşam etkilenir. Sonunda yeni durumlara uyum sağlamanız gerekecek ve bu psikolojik olarak stresli olabilir. Artık ödevinizi yapamayabilirsiniz ve bazen yeniden eğitim gerekli olabilir.

Retina dejenerasyonundan muzdarip olanlarınızın günlük hayatını kolaylaştırmanın birçok yolu vardır. Genellikle evde ve işyerinde ayarlamalar ve düzenlemeler yapmak mümkündür.

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi