Sağlıklı parlak ve canlı saçlar için en iyi 10 besin

sac

İçindekiler

Daha Sağlıklı Saçlar için bitkisel besinler

Saç dökülmesini önlemek veya daha sağlıklı, daha parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, genellikle pahalı saç ürünleri ve tedavilerine küçük bir servet ayırmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Ancak iyi beslenme de bir o kadar önemlidir. Saç, cilt ve tırnak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için vitamin ve besin içeriği yüksek, dengeli bir diyet yemek çok önemlidir.

 • Saçın uzamasına yardımcı olmak için: Süt ürünleri

Süzme peynir ve yoğurt, diyetinize kazein ve peynir altı suyu gibi önemli proteinleri almanın harika kolay yollarıdır. Saç çoğunlukla proteinlerden oluştuğundan, bu makro besin hem büyüme hem de güç için gereklidir.

 • Saç dökülmesiyle mücadele etmek için: Yağlı balık

Yağlı balıklar (somon ve uskumru gibi), saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek omega-3’ler gibi yağ asitleri içerir. Balık ayrıca, sağlıklı saçlar (ve cilt de) için gerekli olan etkileyici bir demir ve B12 vitamini kaynağı içerir: demir, saç köklerinizde depolanır ve kırmızı kan hücrelerindeki madde olan hemoglobin yapımına kadar birçok temel vücut işlemi için kullanılır.

 • Saç tellerinin kalınlığını artırmak için: Kepekli tahıllar

Ekmekten tahıllara kadar kepekli tahıllar; çinko, B vitamini ve demir içerir. Çinko, saçınızın kalınlığını ve büyümesini doğrudan etkileyen hormonları düzenlemek için kullanıldığı için saç sağlığının anahtarıdır.

 • Kepeklerle savaşmak için: Ceviz

Saç derinizin sağlığını artıran önemli bir mineral olan selenyum ile dolu olan ceviz, kuruluk ve pul pul dökülme olasılığınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

 • Parlaklığı artırmak için: Havuç

Gözleri sağlıklı tutmadaki rolüyle tanınan havuç, Daha parlak bir saçlara sahip olmanıza yardımcı olabilir. A vitamini sayesinde, bu sebzeler saçtaki doğal yağları koruyarak ve saç derinizi en iyi durumda tutarak o parlak, bakımlı görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.

 • Kuruluğa karşı savaşmak için: Koyu yeşil sebzeler

Ispanak ve brokoli gibi koyu yapraklı yeşillikler, vücudun doğal bir saç kremi gibi davranan sebum gibi doğal yağlar üretmesine yardımcı olduğu için saçınız söz konusu olduğunda temel besin maddeleri olan A ve C vitaminlerini içerir. Zeytinyağı, avokado ve keten tohumu gibi sağlıklı yağlar da yardımcı olabilir.

 • Kırılgan saç tellerini güçlendirmek için: Kümes hayvanları

Protein eksikliği saçlar için çok büyük bir problem olabilir, kırılgan tellere ve kronik veya aşırı durumlarda renk kaybına neden olabilir. Tavuk, hindi ve yumurta, saç köklerinin korunmasında önemli olan B vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda protein içerir.

 • Genel saç sağlığı için: Kırmızı et

Antioksidan özellikleri ve sağlıklı saç bakımındaki rolü ile bilinen önemli bir mineral olan çinko ile doludur. Kuzu ve istiridyeler de iyi bir kaynaktır.  

 • Cansız saçları beslemek için: Muz

B6 vitamini eksikliği, saç incelmesi ve dökülmesine atfedilir, çünkü bu önemli B vitamini, vücudun besinleri gıdalardan emmesine yardımcı olmaktan sorumludur. Bu vitaminin mevcudiyeti, saç köklerinizi besleyen, parlaklık ve büyüme için ihtiyaç duydukları her şeye sahip olmalarını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretimini de etkiler. Soya fasulyesi ve kuzu ciğeri diğer iyi B6 vitamini kaynaklarıdır.

 • Daha dolgun saçlar yaratmak için: Yumurta

B7 vitamini olarak da adlandırılan vitamin, biotin, saç hücrelerinin yapısı için önemli olduğu için daha sağlıklı ve daha dolgun saçlarla ilişkilendirilmiştir.

İyi biotin kaynakları arasında yumurta sarısı, karaciğer, kuruyemişler ve tohumlar bulunur.

 • Dolaşımı artırmak için: Tarçın

Tarçın saç köklerinize oksijen ve besin sağlamaya yardımcı olduğu için saç sağlığı için harikadır. Günlük olarak yemeğinizle birlikte tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın