Salatalığın Mucizevi 10 Faydası – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

salatalığın faydaları
salatalığın faydaları

Besin

Salatalığın Mucizevi 10 Faydası

Salatalık lezzetli bir gıda olmasına rağmen teknik olarak bir meyvedir. Karpuz, kabak ve balkabağı içeren cucurbitaceae familyasına aittir. Salatalık, diğer süper yiyecekler kadar iyi tanıtılmamış olabilir, ancak eski zamanlardan beri Hint geleneksel tıbbının temelini oluşturuyorlar.

Mütevazı salatalığın sağlığınız için neler yapabileceğini merak ediyor musunuz?

Salatalığın faydaları: 10 beslenme bilgisi

İster taze ister salamura edilmiş olsun, salatalığın kalori, karbonhidrat, sodyum, yağ ve kolesterol açısından doğal olarak düşük olması, onu her tabağa layık bir katkı yapar. Ancak etkileyici beslenme profili, salatalığın gerçekten parladığı yerdir.

Salatalığın içinde bulunan besinler, artan hidrasyon, kilo kaybı, sindirim ve bağırsak sağlığı sağlar.

1- Salatalıkların besin değeri yüksektir

Düşük kalorili olmasına rağmen, salatalığın besin yönünden bolca ihtiyacı vardır – özellikle meyvenin besleyici en yoğun kısmı olan kabuğu ve tohumlarında. Bir bütün (300 gram) salatalık şunları içerir:

  • 45 kalori
  • 11 gr karbonhidrat
  • 2g protein
  • 2g elyaf
  • Günlük K vitamini alımınızın% 62’si
  • Günlük C vitamini alımınızın% 14’ü
  • Günlük potasyum alımınızın% 13’ü
  • Günlük magnezyum alımınızın% 10’u
  • Günlük manganez alımınızın% 12’si

Bu etkileyici besin maddelerine ek olarak, ‘ C vitamini, manganez, beta-karoten, flavonoidler, lignanlar, tanenler ve triterpenler gibi antioksidanlar ‘ ve ayrıca ‘fosfor ve bakır gibi mineraller’ içerir.

2. Salatalık Nemlendiriyor

Sıcak bir yaz gününde birkaç dilim soğutulmuş salatalıktan biraz daha ferahlatıcı var. “Salatalıkların su içeriği yüksek , kesin olarak yüzde 95,”. Bu nedenle, 120 gram civarında dilimlenmiş salatalığın bir porsiyonu, vücudu nemlendirmek için neredeyse bir bardak su kadar etkilidir. ‘

Advertisement. Scroll to continue reading.

3. Salatalık, kabakgiller açısından zengindir

Salatalık, bir bitki bileşiği sınıfı olan yüksek seviyelerde cucurbitacin içerir. ‘Cucurbitacin, salatalığa acı tadı veren şeydir ve aynı zamanda kendisi tarafından üretilen en çok araştırılan bitki bileşiklerinden biridir’.

“Otçullara karşı bir savunma mekanizması olması amaçlanıyor, ancak iltihaplanmalara, mikroorganizmalara ve hatta insanlardaki kanserli tümörlere karşı çalışan bir bitkisel besindir,”.

4. Salatalık harika bir atıştırmalıktır

Yüksek su içeriği ve sıfır yağ içermeleri sayesinde, ‘salatalık fazla kilo vermek isteyenler için ideal bir atıştırmalıktır ‘. ‘Vücudun su ihtiyacını karşılamaya ve sonuç olarak açlık isteklerini gidermeye yardımcı olacak.’

Parçalara dilimlenmiş salatalık, özellikle bir tencere humus ile eşleştirildiğinde, en sağlıklı ve taşınabilir atıştırmalıktır.

5. Salatalık sindirimi destekler

Çoğu sebze gibi salatalık da sindirim sürecine yardımcı olur. ‘Salatalık, çözünür lif sayesinde sindirimi yavaşlatmaya çalışır ‘.

Advertisement. Scroll to continue reading.

‘Su içeriği buna katkıda bulunur, çünkü uygun şekilde su içmek aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler’.

Çözünür lif ayrıca daha uzun süre daha tok hissetmenize yardımcı olur ve kolesterol ve kan şekeri seviyenizi düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir . Kazan-kazan-kazan.

6. Salatalık kan basıncını düşürür

İster inanın ister inanmayın salatalıkların kan basıncını düşürme potansiyeli vardır – aslında, birkaç çalışma meyveyi hipertansiyonda (yüksek tansiyon) bir azalma ile ilişkilendirmiştir. Bu çoğunlukla yüksek potasyum içeriğinden kaynaklanmaktadır.

günlük potasyum alımınızın yaklaşık % 13’ünü içerir.

‘Potasyum, yüksek sodyum seviyelerinin neden olduğu su tutulmasını azalttığı için kan basıncını düzenlediği bilinen ana besin maddelerinden biridir’. ‘Bütün bir salatalık, önerilen günlük potasyum alımının yaklaşık yüzde 13’ünü içerir ve bu da onları bu besin için iyi bir kaynak yapar.

7. Salatalık antiinflamatuardır

Vücudunuzun doğal bağışıklık tepkisi olan iltihap , küçük dozlarda bir bonus. Ancak kronik olduğunda, sağlıklı hücrelere zarar vererek kalp hastalığı ve bazı kanserler gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Salatalık, bu tehlikeli iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 “Salatalıkların anti-enflamatuar özellikleri söz konusu olduğunda, bunların çoğu içlerinde bulunan bitkisel besleyicilerden geliyor”. Flavonoidlerin ve triterpenlerin iltihaplanmaya neden olan oksidatif stresle savaştığı bilinmektedir.

8. Salatalık kemikleri güçlendirir

Kemik sağlığı için salatalıklara bakın.“Kalsiyum ile eşleştirildiğinde kemik güçlendirici özelliklere sahip olan önerilen günlük K vitamini alımının yaklaşık yüzde 19’unu içerirler.

Salatalık aynı zamanda günlük önerilen C vitamini alımının yüzde dördünü içeriyor, bu da vücutta kemiklerin sağlıklı gelişimini sağlamada hayati bir rol oynayan kolajen üretimine yardımcı oluyor. ‘

9. Salatalık görüşü iyileştirir

Mütevazı havucu unutun – görme yeteneğinizi korumak için bunun yerine salatalıkları yiyin. “Beta-karoten, karaciğer tarafından A vitaminine dönüştürülür ve bu, gözlerimiz ışığa maruz kaldığında ortaya çıkan oksidatif stresi azaltarak hem periferik görüşü hem de gece görüşünü iyileştirebilir . Salatalıklarda bulunan flavonoidler ve triterpenler ile birlikte, iltihaplanmayı tetikleyen oksidatif stresle de savaşırlar.

10. Salatalık beyin sağlığını iyileştirir

Daha az araştırılan salatalığın faydalarından biri beyin sağlığıdır. Salatalıklar, araştırmaların sinir hücrelerini koruduğunu, hafızayı geliştirdiğini ve Alzheimer riskini azalttığını gösteren fisetin adı verilen bir flavonoid açısından zengindir.

Advertisement. Scroll to continue reading.

 

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi