Selülit Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Selülit Nedir
Selülit Nedir

Bakım

Selülit Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri

Kalçalarınızda, uyluklarınızda veya poponuzda çukurlu, yumrulu ve düzensiz bir cilt var mı? Selülit, kadınların yüzde 90’ını ve erkeklerin yüzde 10’unu etkileyen yaygın bir durumdur. Peki selülite ne sebep olur ve bundan nasıl kurtulursunuz?

Selülit Nedir?

Selülit, gevşek cildin bağ dokusu lifleri tarafından yağ cepleri üzerinden derinin daha derin katmanlarına doğru çekilmesinin sonucudur. DNA’nız, selülitlerin nasıl olup olmayacağını önceden belirler.

Selülit Neden Olur?

Selülit, kötüleşen bağ dokusunun cilt altındaki bağ liflerinin elastikiyetini kaybetmesine (cilt gevşekliği), su tutmasına ve deri altı yağının şişmesine neden olur. Su tutma, cilt altı yağında artış ve cilt elastikiyetinin kaybı, artan yaşın, yüksek vücut yağ yüzdesinin, cildinizin kalınlığının ve genlerinizin sonucudur.

Selülit, tüm vücut tiplerinde ve hem erkeklerde hem de kadınlarda görülür ancak kadın cinsiyette daha baskındır.

Hormonal faktörler ve yaş

Östrojen, insülin, prolaktin tiroid hormonları ve noradrenalin selülit üretiminde rol alan hormonlardır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kadın yaşlandıkça, özellikle menopoza yaklaştıkça östrojen üretimi azalır, bu da cilde ve daha spesifik olarak bağ dokusuna kan akışında azalmaya neden olur. Daha az kan akışı, daha az oksijene yol açar ve bu da kolajen üretiminin azalmasına neden olur. Zayıflamış bağ dokusu lifleri (deri altı lifli ağ), yağ birikintilerinin çıkıntı yaparak düzensiz çukurlu etki yaratmasına izin verir. Bu duruma oldukça duyarlı olan bölgeler arka uyluk ve kalçadır. Yaş ilerledikçe cilt incelir ve elastikiyeti azalır, selülitik görünümü kötüleştirir.

Etnik köken ve genetik, kişinin metabolizma hızını ve yağ dağılımını önceden belirler ve bu da selülit durumunu ne kadar göstereceğini önceden belirler.

Hangi Besinler Selülite Neden Olur?

Peynir, pizza, rafine karbonhidratlar, işlenmiş etler, şekerli içecekler ve atıştırmalıklar selüliti teşvik eder. Yüksek miktarda sodyum içerirler ve bu da artan sıvı tutulmasına neden olur ve bu da selüliti kötüleştirir. Yüksek glisemik indeksli yiyecekler ve cips, pirinç ve makarna gibi rafine karbonhidratlar, yağ hücrelerinin genişlemesine ve iltihaplanmanın artmasına yol açan yüksek şeker hacimlerine parçalanır.

Selülit Tedavileri Nelerdir?

Doğal tedaviler

Selülitten kurtulamazsınız ama görsel görünümünü kesinlikle en aza indirebilirsiniz.

Bol su içmek vücudun rehidrasyonunu teşvik ederek dolaşımda ve lenfatik akışta iyileşme sağlar. İşlenmiş yüksek şekerli gıdalardan ziyade meyve, sebze ve çiğ tahıllarda daha fazla lif yemek selüliti caydırır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Topikal tedaviler

Ortada sihirli bir tedavi yoktur, ancak topikal tedaviler cildi nemlendirerek ve daha elastik ve sıkı hale getirerek çalışır. Vücuda bir krem ​​/ jel uygulama işlemi aynı zamanda kendi kendine masajı ve lenfatiklerin hafif uyarılmasını teşvik eder.

Non-invaziv tedaviler

Piyasada genellikle mükemmel bir çözüm olmadığını gösteren birçok tedavi vardır. Ancak, orada iyi tedaviler var.

BodyFX gibi radyo frekansı ve manuel Lenfatik masaj dahil non-invaziv seçeneklerden. Endermologie ve Velashape 3 gibi invaziv olmayan tedaviler, emme ve masaj yoluyla lenfatiklerin uyarılmasına yardımcı olur, ancak selülit üzerindeki iyileşme, tedavi sürekli tekrarlanmadıkça geçici olma eğilimindedir. Velashape 3, cildi sıkılaştırarak uzun süreli etkiler bırakır.

Minimal invaziv tedaviler

Minimal invaziv tedaviler, Selülaz (lazer), Cellfina (manuel bir teknik) ve dokuyu (hem deri hem de yağ) daraltmak ve sıkılaştırmak için hem radyo frekansını birleştiren InMode’un yeni etkili CelluTite gibi daha kalıcı veya uzun ömürlü olma eğilimindedir. çukurlaşma etkisine neden olan lifleri kesmek için alt bölüm. CelluTite pazara yeni girmiş bir üründür ancak dokuların sıkılaşması ve liflerin çukurlaşma etkisine neden olmasına rağmen hem cildi hem de yağ görünümünü iyileştirerek kesilmesi ile hızlı bir adım atmaktadır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Egzersizle Selülitten Kurtulabilir Mi?

Hayır, bu bir efsane.

Bununla birlikte, düzenli egzersiz selülit görünümünü önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz yapıyorsanız, genel olarak vücuttaki yağı ve daha da önemlisi selülitik vücut bölgesini azaltan herhangi bir şey. HIIT (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman) bu konuda özellikle iyidir. Kuvvet antrenmanı kas yapısını iyileştirir ve kan dolaşımını iyileştirir, böylece selüliti de iyileştirir.

 

Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi