Sigara & Astım İlişkisi ve Önleme – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Sigara ve Astım ilişkisi
Sigara ve Astım ilişkisi

Astım

Sigara & Astım İlişkisi ve Önleme

Sigara ve Astım 

Tütün, solunum yollarının kaplamasını tahriş ederek astım semptomlarının güçlü bir tetikleyicisidir. İkinci el duman da zararlıdır. Bu yetişkinler için ve özellikle çocuklar için geçerlidir. 

Sigara ve Astım Arasındaki Bağlantı Nedir?

Puro, sigara ve pipodan çıkan duman vücudunuza birçok yönden zarar verir, ancak özellikle solunum sistemine zararlıdır. Astımlı bir kişide hava yolları çok hassastır ve birçok şeye veya tetikleyicilere tepki verebilir. Bu tetikleyicilerle temasa geçmek genellikle astım semptomlarına neden olur. Tütün dumanı, güçlü bir astım tetikleyicisidir. 

Astım ile Sigara İçerseniz Ne Olur? 

Bir kişi tütün dumanını soluduğunda, tahriş edici maddeler solunum yollarınına yerleşir ve astım olaylarını başlatabilir. Çoğu zaman, sigara içen astımlı kişilerin akciğerleri, sürekli olarak zayıf astım kontrolü durumundadır. Bu kişilerde sıklıkla devam eden astım semptomları vardır. 

Tütün dumanı aynı zamanda solunum yollarında tüy benzeri küçük çıkıntılara da zarar verir. Normalde bu çıkıntılar hava yollarındaki tozu ve mukusu süpürür. Sigara dumanı ise buna zarar verir, bu yüzden çalışamazlar. Sigara dumanı ayrıca akciğerlerin normalden daha fazla mukus yapmasına neden olur. Sonuç olarak, bu çıkıntılar işe yaramadığında, solunum yollarında mukus ve diğer tahriş edici maddeler birikir. 

Tütün dumanı ayrıca kansere neden olan birçok madde (katran gibi kanserojen maddeler) içerir. Bu maddeler akciğerlerde birikir ve akciğer kanseri ve amfizem gibi akciğer hastalıklarına neden olabilir. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

İkinci El Sigara Dumanından Kaynaklanan Astımın Etkileri Nelerdir? 

İkinci el duman, yanan bir sigaradan çıkan duman ile bir sigara içicisi tarafından dışarı verilen dumanın birleşimidir. Başka bir kişinin sigara içmesinden kaynaklanan ikinci el dumanı (pasif duman veya çevresel tütün dumanı olarak da adlandırılır) solumak, kendi kendinize sigara içmekten daha zararlı olabilir. Bir puro veya sigaranın dumanı, sigara içen kişinin soluduğu dumandan daha fazla zararlı madde (katran, karbon monoksit, nikotin ve diğerleri) içerir. 

Sigara içen bir kişiyle yaşayan yetişkinlerin ve çocukların solunum yolu hastalıkları geliştirme olasılığı daha yüksektir. Çocuklar özellikle risk altındadır çünkü akciğerleri daha küçüktür ve hala gelişmektedir. İkinci el dumana maruz kalma, akciğer fonksiyonunun azalmasına ve özellikle çocuklarda öksürük, hırıltı gibi solunum yolu iltihabı semptomlarına ve mukus üretiminin artmasına neden olabilir. 

Astımlı çocuklar özellikle pasif içiciye karşı hassastır. İkinci el dumana maruz kaldıklarında astım semptomları geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca akciğer ve sinüs enfeksiyonları geliştirme olasılıkları daha yüksektir. Bu enfeksiyonlar astım semptomlarını daha da kötüleştirebilir ve kontrol edilmesini zorlaştırabilir. 

Dumana Maruz Kalmayı Azaltmanın Yolları

Eğer sigara içiyorsanız bırakmak her zaman en iyisidir, kendiniz ve çocuklarınız için. Eşiniz veya diğer aile bireyleriniz sigara içiyorsa, sigaranın tehlikelerini anlamalarına yardımcı olun ve sigarayı bırakmaları için cesaretlendirin. Bırakmak her zaman kolay değildir. Sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak birçok program ve yöntem vardır. Doktorunuzdan sizin için en uygun yöntemi bulmanıza yardım etmesini isteyin.

  • Evinizde veya arabanızda sigara içilmesine izin vermeyin.
  • Çocuğunuzun bakıcısının sigara içmesine izin vermeyin.
  • Sigara içilmesine izin veren halka açık yerlerden kaçının.

 

Advertisement. Scroll to continue reading.
1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Astım Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler? – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Astım

Stres ve Astım Stres ve anksiyete bazen astımı olan kişilere nefes darlığı hissettirir ve astım semptomlarının kötüleşmesine neden olabilir. Stresi azaltmanın yolları tartışılmaktadır. Stres, yaygın...

Astım

Egzersize Bağlı Astım Egzersize bağlı astım, şiddetli fiziksel aktivite ile tetiklenen astımdır. Belirtiler arasında öksürük, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve yorgunluk yer alabilir. Sağlık uzmanınız egzersizden...

Astım

Astım Krizi Nedir?  Astım, hava yollarını etkileyen kronik bir durumdur. Yaygın belirtileri arasında hırıltılı solunum, öksürük ve nefes darlığı bulunur. Bu belirtiler devam ederse...

Astım

Astım Nedir? Astım nedir? hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve öksürüğe yol açan iltihaplanma (şişlik) nedeniyle oluşan bir akciğer hastalığıdır. Astımı olan birçok...