Sosyal Anksiyete Bozukluğu ile Nasıl Başa Çıkılır? – Sağlık Hattı
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Ruh Sağlığı

Sosyal Anksiyete Bozukluğu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bazı insanlar sosyalleşmeyi ve partilere gitmeyi severken, diğerleri daha kötüsünü hayal edemez. Ancak bu, bara gitmek yerine iyi bir kitap seçmekten daha fazlasıysa ve kendinizi huzursuz veya gergin hale getirdikleri için kasıtlı olarak sosyal durumlardan kaçarken bulursanız, sosyal anksiyete bozukluğundan muzdarip olabilirsiniz.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Sosyal anksiyeteden muzdarip olan herkes, bu nahoş semptomların bir kısmını veya tamamını tanıyacaktır: sosyal etkinlik öncesinde çok endişeli olmak, hızlı bir kalp atışı, terli eller, mide bulantısı ve karın ağrıması, kafa karıştırıcı düşüncelerden bahsetmeye bile gerek yok.

Sosyal olayları son dakikada sürekli iptal eden bir arkadaşınız veya meslektaşınız varsa, sosyal kaygıları olup olmadığını düşünmeye değer olabilir.

Sosyal Anksiyetesi Olan İnsanlar Nasıl Düşünür? 

Hastalar genellikle şöyle düşünür:

  • Diğerleri tuhaf olduğumu düşünecek.
  • İlginç değilim.
  • Eğlendirmiyorum.
  • Kimse yanıma oturmak istemez.
  • Konuştuğum insanlar sıkıcı olduğumu düşünecekler.

Sosyal Anksiyete Belirtileri

Sosyal anksiyete her kişide farklı şekilde kendini gösterebilirken, dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır:

➡️ Aşırı hazırlık

Bazı davranışlar genellikle sosyal kaygıya eşlik eder. Sosyal bir olayda meydana gelebilecek önceden düşünmek, başkalarının ne söyleyebileceğini düşünmek ve nasıl cevap verebileceğinizi araştırmak yaygındır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Yine de kafanızdaki sahnelerde koşarken yalnızca endişeyi besleyeceksiniz. Ne kadar çok hazırlanırsan, başkalarının senin tuhaf olduğunu düşünmesine neden olacak bir şeyi söyleme veya yapma konusunda o kadar endişelenirsin. Ve sanki bu yeterince sorun değilmiş gibi, hastaların çoğu da başkalarının terli el sıkışma veya titreyen el gibi kaygı belirtilerini fark edeceğinden endişe ediyor.

➡️ Olumsuz iç diyalog

Muhtemelen diğer misafirlerin yüz işaretlerini okumaya gayret edeceksiniz, ancak ‘Garip mi görünüyorum?’ diyen olumsuz bir iç diyalogla savaşacaksınız. ‘Konuştuğum kişi çaresizce uzaklaşmak ve başka biriyle konuşmak mı istiyor? Terliyor gibi mi görünüyorum? Bundan sonra ne diyeceğim? ‘

➡️ Takıntılı yansıma

Etkinlikten sonra, muhtemelen performansınızı değerlendirme ve başkalarıyla nasıl karşılaştığınızı merak etme isteğiniz olacaktır. Muhtemelen konuşmaları sayısız kez tekrarlayacak ve hatta nasıl göründüğünüzle aynı olayda olan diğerleriyle görüşeceksiniz.

Bununla birlikte, sosyal kaygısı olan biri olayın kendisini nadiren yansıtacaktır, ancak yalnızca etkinlikte nasıl performans gösterdiğini düşünecektir. Tipik olarak, garip olan ve uyum sağlamayan tek kişi oldukları sonucuna varacaklardır.

➡️ Kendini sabotaj

Elbette, size nasıl davranmanız gerektiğini ve başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünü söyleyen binlerce endişeli düşünceniz varsa, büyük olasılıkla, bir sosyal etkinlikte tereddüt edecek, kekeleyecek veya görünür sıkıntı belirtileri göstermeye başlayacaksınız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Doğal çekiciliğiniz ve kişiliğiniz parlayacak mı? Hayır! Kendinize gerçekten zor anlar yaşatıyorsunuz ve muhtemelen bir konuşmadan çekilecek ve daha da izole olacaksınız. Böyle olmasına gerek yok!

Sosyal Anksiyete ile Başa Çıkma Yolları 

Sosyal anksiyete güçten düşürücü olsa da, onu yönetmeyi öğrenmenin birkaç yolu vardır:

✔️ Fazla hazırlık yapma dürtüsüne direnin

Bahsedebileceğiniz konuların bir listesini yazmayın ve konuşmaları nasıl idare edeceğinizi önceden tahmin etmeyin.

✔️ Tüm davetlere evet deyin

Bu daha iyi olmak için çok önemlidir. Kaçınma, endişeli olduğumuzda yapmaya eğilimli olduğumuz bir şeydir ve bu yalnızca sorunu devam ettirmeye hizmet eder.

✔️ Kendin hakkında konuş

Sosyal kaygıdan muzdarip olanlar, yalnızca başkalarına ilgi duymaya odaklanma eğilimindedir. Odağınızı, konuşmak isteyebileceğiniz konuya değiştirin.

Advertisement. Scroll to continue reading.

✔️ Soru sorun

Sıkışırsanız ve kendinizi geri çekilecek gibi hissederseniz, kendinize bir soru sorun. Bu sizi meşgul edecek ve kendinizi bir araya getirme fırsatı verecektir.

✔️ Analizi bırakın

Tıpkı aşırı hazırlıktan vazgeçmeniz gerektiği gibi, nasıl performans sergilediğinize dair otopsiden de vazgeçmeniz gerekir. Akşamı gözden geçirmek isterseniz – takdir ettiğiniz üç şeyi kendinize söyleyin.

✔️ Unutma, yukarı çıkan şey aşağı inmelidir

Ne kadar endişeli olursanız olun, kaygının her zaman zirveye ulaşıp sonra azalacağını hatırlamak önemlidir. Ne yaparsanız yapın, endişeli olduğunuzda durumu terk etmeyin, çünkü bunu deneyimleme fırsatını kaçıracaksınız.

✔️ Beklentilerinizi gerçek tutun

İyileşirken sosyal ortamlardan keyif almayı beklemeyin, ancak güçlendikçe ve keyfinizin geleceği güven kazandıkça. İyileşmek biraz çaba gerektirecektir, bu yüzden başardıklarınızdan dolayı kendinizi düzenli olarak tebrik etmeyi unutmayın.

Advertisement. Scroll to continue reading.
Bir yorum gönder

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Ruh Sağlığı

Anksiyete Bozukluğu Anksiyete, stres veya tehlikenin varlığına verilen normal bir tepkidir. Ancak hayatınızda sürekli mevcut hale gelirse, bir anksiyete bozukluğunuz olabilir. Anksiyete, genellikle yaklaşan...

Ruh Sağlığı

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?  Sosyal anksiyete bozukluğuna sahip bireyler günlük etkileşimde ve sosyalleşmede zorluk yaşar. İnsanlar yer yer heyecanlanır, korkar, tedirgin olur bu gayet doğaldır. Ancak sosyal anksiyete bozukluğuna...