Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri –
© Tüm Hakları Saklıdır

Merhaba, ne aramak istersin?

Sosyal anksiyete bozukluğu nedi? Belirtileri ve tedavi yöntemi
Sosyal anksiyete bozukluğu nedi? Belirtileri ve tedavi yöntemi

Ruh Sağlığı

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir? 

Sosyal anksiyete bozukluğuna sahip bireyler günlük etkileşimde ve sosyalleşmede zorluk yaşar. İnsanlar yer yer heyecanlanır, korkar, tedirgin olur bu gayet doğaldır. Ancak sosyal anksiyete bozukluğuna sahip bir birey bu duyguları her girdiği ortamda sürekli yaşayabilir. Örnek verecek olursak, sosyal anksiyete bozukluğu olan bir kişi tanımadığı bir bireyle konuşmaktan çoğu zaman korkabilir. Bunun sebebi kişinin bu olayı gözünde çok büyütmesidir. Yeni insanlarla tanışma korkunuz, bunu yapmanızı engelleyecek kadar büyükse ve sosyal bir ortama girdiğinizde yoğun bir sıkıntıya giriyorsanız, sosyal anksiyete bozukluğunuz olabilir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? 

Diğer anksiyete türlerinde olduğu gibi, sosyal anksiyete bozukluğunun semptomları kişiden kişiye değişir. Bireyler genellikle en şiddetli belirtileri başkalarının yanındayken veya başkalarının yanında olmayı beklerken yaşama eğilimindedir.  

Bu semptomlar şunları içerebilir: 

  • Kızarma
  • Terleme veya sıcak basması
  • Mide bulantısı veya mide rahatsızlığı
  • Göz temasından ve etkileşimden kaçınma
  • Tedirginlik
  • Titreme
  • Kendini rezil etme korkusu
  • Heyecan

Bazı insanlar, işte konuşma veya sunum yapmak gibi performansa bağlı daha spesifik bir sosyal kaygı bozukluğuna sahiptir. Bu insanlar için bu belirtiler yalnızca bu durumlarda ortaya çıkabilir. Ancak anksiyeteye sahip bireyler en ufak bir şeyde tedirginlik yaşayabilir. 

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedenleri Nelerdir? 

Sosyal anksiyete bozukluğu yaşayan birinci dereceden akrabanız varsa sizede genetik olarak geçebilir. Küçük yaşlarda psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldıysanız sahip olma eğiliminiz çok daha fazladır. Belirtiler tipik olarak kişinin ergenlik yıllarında ortaya çıkmaya başlar. 

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir? 

Sosyal anksiyete bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir doktora danışmalısınız. Tıp uzmanları, doğru teşhisi koymanın yanı sıra sizinle konuşma terapisi yapabilir. Size uygun işe yarayan bir tedavi planı almanıza yardımcı olur. anksiyete ilaçları veya antidepresanlar bunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Hastalar, korkunç gördüğü sosyal durumlara maruz kaldığında aslında kendilerini çok fazla sebepsiz yıprattığının farkına varabilir. Çoğu zaman, toplum içinde ” kendini utandırmak ” hayal ettiğinden daha az utanç verici ve acı vericidir, bu yüzden bunu aşmak bu korkuları yavaş yavaş azaltabilir. 

Araştırmacılar ayrıca, kişinin sosyal kaygısını kabul etmenin etkisini azaltmak için gerekli olduğunu, yani kişinin kendi korkusundan korkmasının genellikle en kötü kısım olduğunu bulmuşlardır. Sesinizin biraz titreyebileceğini ve yüzünüzün biraz kırmızılaşabileceğini kabul ederseniz zamanla belirtilerinizin azaldığını farkedersiniz. Benzer şekilde, sosyal korkularını heyecan olarak yeniden tanımlayabilen insanlar, rahatsız edici semptomları azaltabilir ve performansı artırabilir. 

1 Comment

1 Comment

  1. Pingback: Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri – Sağlık Hattı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

REKLAM.

Daha Fazla Gönderi

Ruh Sağlığı

Bazı insanlar sosyalleşmeyi ve partilere gitmeyi severken, diğerleri daha kötüsünü hayal edemez. Ancak bu, bara gitmek yerine iyi bir kitap seçmekten daha fazlasıysa ve...

Ruh Sağlığı

Anksiyete Bozukluğu Anksiyete, stres veya tehlikenin varlığına verilen normal bir tepkidir. Ancak hayatınızda sürekli mevcut hale gelirse, bir anksiyete bozukluğunuz olabilir. Anksiyete, genellikle yaklaşan...